top of page

Wstydliwy rumieniec - czyli o erytrofobii

​

Niewinna przypadÅ‚ość czy poważna bariera w relacjach z innymi ludźmi? Dla tych, którzy zmagajÄ… siÄ™ z lÄ™kiem przed czerwienieniem siÄ™ i faktycznym rumieÅ„cem w sytuacjach spoÅ‚ecznych to prawdziwa udrÄ™ka, która ogranicza ich kontakty towarzyskie, przeszkadza w pracy i obniża i tak już mocno nadszarpniÄ™tÄ… samoocenÄ™.

 

Uciążliwe rumienienie się to forma fobii społecznej

JednÄ… ze skuteczniejszych metod terapeutycznych jest praca z myÅ›lami. Bo to wÅ‚aÅ›nie negatywne automatyczne myÅ›li, czy tak zwane myÅ›li sugerujÄ…ce, po części wywoÅ‚ujÄ… rumieÅ„, a na pewno sprawiajÄ…, że staje siÄ™ on nie do opanowania. Wówczas, jedna myÅ›l goni drugÄ…: „znowu siÄ™ to dzieje, wszyscy zobaczÄ…, i co oni sobie o mnie pomyÅ›lÄ…, że coÅ› ze mnÄ… nie tak, że jestem tak niepewna siebie, wstydliwa, że tak bardzo przeżywam rozmowÄ™ z nimi,  a przecież tak nie jest, nie dam rady tego opanować, to przychodzi samo, niezależnie od mojej woli, nie kontrolujÄ™ tego, itd.”

Każdy, kto zmaga siÄ™ z erytrofobiÄ…, na pewno zauważyÅ‚, że im bardziej próbuje siÄ™ z tym walczyć, tym jest gorzej. TakÄ… naturÄ™ ma lÄ™k,

im bardziej chcemy od niego uciec, tym szybciej on nas dogoni.

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Jak wyjść z tego błędnego koła?

Najlepiej rozpocząć terapie, bo terapia lÄ™ku spoÅ‚ecznego mimo, iż wymaga trochÄ™ wytrwaÅ‚oÅ›ci, jest skuteczna. PracÄ™ należy zacząć od wyÅ‚apywania myÅ›li automatycznych, wywoÅ‚ujÄ…cych i podtrzymujÄ…cych rumienienie siÄ™. NastÄ™pnie konfrontuje siÄ™ je z rzeczywistoÅ›ciÄ…, racjonalnie ocenia. I nie chodzi tu o przekucie myÅ›li negatywnych na optymistyczne, bo nie ma sensu sobie wmawiać, że wszystko bÄ™dzie dobrze, skoro ewidentnie, czujemy wypieki na policzkach, trzeba natomiast reagować adekwatnie do sytuacji i nie podkrÄ™cać siÄ™ dodatkowo zbÄ™dnym myÅ›leniem. Tego miÄ™dzy innymi uczy terapia. W fobiach to myÅ›lenie nam szkodzi, a z myÅ›li, które sobie uparcie powtarzamy rodzÄ… siÄ™ emocje. A wiÄ™c emocje lÄ™kowe zmienia siÄ™ wÅ‚aÅ›nie poprzez pracÄ™ nad nieracjonalnym i czÄ™sto katastroficznym myÅ›leniem.

 

Próba niemyÅ›lenia?

Na pewno nie jest dobrym sposobem próba niemyÅ›lenia czy odwracania uwagi od problemu. Odwracanie uwagi może

i dziaÅ‚a, ale tylko na chwilÄ™, później wszystko wraca ze zdwojonÄ… siÅ‚Ä…. Nie da siÄ™ też nie myÅ›leć, bo organizm, który nie myÅ›li,

po prostu zasypia, albo opanowaÅ‚ do perfekcji sztukÄ™ medytacji. RozwiÄ…zaniem jest wiÄ™c myÅ›leć tak, żeby sobie nie szkodzić, zastÄ…pić stare niezdrowe myÅ›lenie, myÅ›leniem bardziej racjonalnym.  Technika zastÄ™powania myÅ›li wydaje siÄ™ być najskuteczniejsza, ale wymaga też ciÄ…gÅ‚ej samokontroli, pilnowania siÄ™, ażeby w miejsce każdej niezdrowej i podtrzymujÄ…cej fobie myÅ›li, pojawiÅ‚a siÄ™ nowa, zdrowa i racjonalna. Taka samokontrola trwa tak dÅ‚ugo, aż wyrobi siÄ™ nowy  nawyk innego myÅ›lenia. Minimalny czas wyrobienia w sobie nowego nawyku to okoÅ‚o póÅ‚ roku, po tym czasie, nowe myÅ›li bÄ™dÄ… już przychodziÅ‚y nam same, bez takiego wysiÅ‚ku jak na poczÄ…tku.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

​

Co pomaga w terapii?

W terapii można też wspomóc siÄ™ technikami relaksacyjnymi i oddechowymi. W ten sposób poczuć mocniej kontrolÄ™ nad wÅ‚asnym ciaÅ‚em. Przy erytrofobii i innych problemach nerwicowych, ważne jest odbudowanie wiary, w to, że jednak panujÄ™ nad swoim ciaÅ‚em, że mam duży wpÅ‚yw na to, co siÄ™ z nim dzieje.

Pacjenci w terapii pracujÄ… również nad nie przywiÄ…zywaniem tak wielkiej uwagi do opinii innych ludzi. Bo tak naprawdÄ™, co nas obchodzi obca osoba na spotkaniu, która zauważyÅ‚a, że oblaÅ‚ nas rumieniec w jej obecnoÅ›ci, czy za rok bÄ™dÄ™ pamiÄ™taÅ‚a w ogóle tÄ™ osobÄ™? WiÄ™c jaki sens tak siÄ™ tym teraz przejmować? Inna kwestia, że zdecydowanie przeceniamy to, że inni ludzie nas ciÄ…gle obserwujÄ… i oceniajÄ…, nie rumienimy siÄ™ też, aż tak bardzo, jak nam siÄ™ wydaje. Inni ludzie patrzÄ…, to prawda, ale nie dostrzegajÄ… tak szybko jak my pewnych mankamentów, my je widzimy, bo jesteÅ›my na nich skupieni i wyczuleni.

 

LÄ™k przed zarumienieniem siÄ™ bywa czÄ™sto wierzchoÅ‚kiem góry lodowej lÄ™ków, zapewne coÅ› kryje siÄ™ pod nim, prawdopodobnie wiÄ™cej lÄ™ków, maÅ‚a wiara w siebie, być może tendencje unikowe. Warto poznać to źródÅ‚o lÄ™ków i raz na zawsze rozprawić siÄ™

z erytrofobiÄ….

​

JeÅ›li dotyka CiÄ™ ten problem, nie czekaj i umów siÄ™ na konsultacjÄ™ z psychologiem, sprawdź jak szybko możesz sobie pomóc.

​

bottom of page