top of page

Joga śmiechu z przykładami ćwiczeń

 

JOGA ŚMIECHU – co to takiego?

Joga śmiechu powstała w 1995 r. w Indiach. Twórcą metody jest lekarz medycyny – dr Madan Kataria. JŚ powstała głównie w celach zdrowotnych, medycznych, bazując na licznych naukowych badaniach, które świadczą o tym, iż śmiech przynosi organizmowi niezliczone korzyści. Ze względu na owe korzyści, metoda ta rozprzestrzeniła się na ponad 70 krajów (m.in. Indie, Polskę, Niemcy, Stany Zjednoczone, Japonię). W krajach tych powstało wiele klubów śmiechu, których członkowie spotykają się regularnych odstępach czasu.

Joga śmiechu to zestaw ćwiczeń śmiechowo – oddechowych, które mają na celu przynieść osobie praktykującej wszelkie korzyści, płynące ze śmiechu.

Joga Śmiechu bazuje na odkryciu następującym odkryciu naukowym:  nasz mózg nie rozróżnia śmiechu naturalnego od tego sprowokowanego, wywołanego na życzenie.

Ćwiczenia jogi śmiechu są jedynie pretekstem, by zacząć się śmiać. Śmiech może być sztuczny, udawany. W trakcie zajęć kierujemy się zasadą: „śmiej się, aż to osiągniesz”.

Stosujemy tu odwróconą zasadę: JESTEM SZCZĘŚLIWY, WIĘC SIĘ ŚMIEJĘ, która brzmi: ŚMIEJĘ SIĘ, WIĘC JESTEM SZCZĘŚCIWY.

Najlepsze rezultaty uzyskujemy śmiejąc się w grupie. Wykorzystujemy bowiem panującą energię grupy. Łatwiej zarażamy się śmiechem, utrzymując kontakt wzrokowy.

Możemy także śmiać się w pojedynkę, praktykować JŚ w domu, samochodzie, na spacerze, w dowolnym miejscu. Praktyka w pojedynkę może być potraktowana jako swego rodzaju medytacja.

 

JOGA ŚMIECHU

Praktyka JŚ ma powodować natychmiastowe korzyści, jakie płyną ze śmiechu (m.in. dotlenie organizmu, przypływ endorfin). Regularna powtarzalność powoduje bardziej optymistyczne nastawienie do świata i łatwiejsze dostrzeganie wszelkiego rodzaju zalet nawet w niekorzystnych sytuacjach.

 

Najważniejsze zasady, którymi kierujemy się podczas sesji  JŚ:

-każdy śmiech jest dobry, właściwy (nie ma złego śmiechu),

-nie oceniamy innych,

-nie oceniamy własnego samopoczucia w trakcie, a dopiero po całej sesji,

-jesteśmy tu i teraz,

-jesteśmy w ciele, nie w umyśle,

-rozmawiamy, porozumiewamy się bez słów (naszym językiem jest śmiech),

-wchodzimy w klimat dziecięcej zabawy

 

PO CO ŚMIAĆ SIĘ WIĘCEJ?

-skutecznie dotleniamy organizm

-redukujemy stres i napięcia w ciele obniżając poziom hormonu stresu, kortyzolu

-poprawiamy nastrój poprzez produkcję hormonów szczęścia, endorfin

-integrujemy się z grupą

-zwiększamy swą kreatywność

-programujemy w sobie większą pogodę ducha, bardziej pozytywne spojrzenie na ostaczającą nas rzeczywistość

To tylko niektóre korzyści, jakie daje nam śmiech ☺

 

Przykłady ćwiczeń na zajęciach grupowych z jogi śmiechu:

Ćwiczenia rozgrzewające:

CZYSZCZENIE UMYSŁU NICIĄ DENTYSTYCZNĄ

Rozciągnij nić między rękami. Wyczyść sobie dokładnie umysł z wszelkich negatywnych myśli. Opcja: wyczyść również język z negatywnych wypowiedzianych treści, a także pozostałe, dowolne części ciała.

 

ŚMIECH POŁOWĄ TWARZY

Śmiej się, używając tylko połowy twarzy (najpierw prawej, później lewej). Dla ułatwienia możecie zakryć nieużywaną część buzi ręką.

 

NAKŁADANIE I ZDEJMOWANIE ŚMIECHU

Ruchem ręki umieść śmiech na swojej twarzy i zacznij się śmiać. Następnie zdejmij swój śmiech z twarzy i wyglądaj naprawdę poważnie. Powtórz to kilkukrotnie.

 

POZBYWANIE SIĘ WEWNĘTRZNEGO KRYTYKA

Słyszymy w głowie wewnętrzny głos krytyki. Namierzamy go. Jest za lewym uchem. Wyciągamy go stamtąd. Przyglądamy się mu, następnie ze śmiechem rzucamy go na ziemię, śmiejąc się i rozdeptując go. To samo robimy z głosem krytyki zza prawego ucha, pochodzącym z czubka głowy i z innych zlokalizowanych przez nas miejsc. Na koniec w delikatnym, spokojnym śmiechu strzepujemy z rąk pozostałości głosu krytyki.

 

MASŁO ORZECHOWE

Udawaj, że zjadłeś trochę masła orzechowego i Twój język przykleił się do środka jamy ustnej. Śmiej się z tego.

 

UWOLNIENIE STRESU

Złącz dłonie i wyobraź sobie, że wszystkie Twoje problemy, zmartwienia, niepokoje i stresy są uwięzione w Twoich dłoniach. Teraz uwolnij je, otwierając i zamykając szybko dłonie. Każdemu uchyleniu rąk towarzyszy wybuch śmiechu. Chodź naokoło, uwalniając swoje problemy, aż wszystkie zostaną obśmiane. Zakończ ćwiczenie szerokim rozstawem rąk. Następnie strząśnij z dłoni cały pozostały stres.

 

Materiały udostępnione dzięki uprzejmości instruktorki jogi śmiechu – Katarzyny Pentos.

Dla zainteresowanych zapraszam do kontaktu i na zajęcia z jogi śmiechu:

Instruktor: Katarzyna Pentos

 

Mail do kontaktu: katarzyna_maj22@o2.pl

bottom of page