top of page

Trening rozwiÄ…zywania problemów.

Zawsze jest jakieś wyjście, ale jak do niego dojść?

 

TSR – czyli terapia skoncentrowana na rozwiÄ…zaniach.

Po pierwsze ustal co tak naprawdÄ™ jest dla Ciebie problemem – z pozoru rzecz oczywista, w praktyce bywa z tym gorzej. Zastanów siÄ™ czy to czego pragniesz (Twoje rozwiÄ…zanie problemu) jest realne, możliwe do speÅ‚niania. CzÄ™sto pragniemy czegoÅ›, co zupeÅ‚nie od nas nie zależy. Chcemy, żeby zmieniÅ‚a siÄ™ druga osoba, sytuacja, Å›wiat.  I mówimy wtedy, w peÅ‚ni przekonani, że nic nie da siÄ™ z tym zrobić, i mamy w tym racjÄ™, bo innych nie zmienimy, ale to nasze postrzeganie rozwiÄ…zania problemu jest bÅ‚Ä™dne i dlatego uważamy, że „nic nie da siÄ™ zrobić”.

A wiÄ™c, zdecyduj co chcesz zmienić i jaki jest Twój cel. Wyobraź sobie przyszÅ‚ość bez tego problemu, jak bÄ™dzie wtedy wyglÄ…dać Twoje życie? Jak to wpÅ‚ynie na Twoich bliskich?

Nie wystarczy powiedzieć, „nie chce robić tego i tego”, „nie chcÄ™ żeby byÅ‚o tak a tak”, czy samo „pozbÄ™dÄ™ siÄ™ problemu”. Pytanie brzmi, jak chcesz siÄ™ tego problemu pozbyć, po czy poznasz, że siÄ™ go pozbyÅ‚eÅ›, i ponownie, czy twoje „pozbywanie siÄ™ problemu” jest realne do wykonania. NastÄ™pnie, bardzo konkretnie okreÅ›l jakie zachowania/dziaÅ‚ania przybliżą Cie do osiÄ…gniÄ™cia celu, najlepiej spisz na kartce co dokÅ‚adnie zrobisz, żeby poprawić swojÄ… obecnÄ… sytuacjÄ™.

 

Nigdy nie zapominaj, że to Ty jesteÅ› ekspertem do swoich problemów i tak naprawdÄ™ Ty najlepiej znasz odpowiedzi

na wÅ‚asne pytania. Skoncentruj siÄ™ wiÄ™c na swoich mocnych stronach i zastanów siÄ™ jak możesz ich użyć rozwiÄ…zujÄ…c problem. Przypomnij sobie podobne sytuacje, z których wyszedÅ‚eÅ› obronnÄ… rÄ™kÄ…, od czego wtedy zależaÅ‚ Twój sukces?

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I na koniec zasady TSR:

  1. JeÅ›li coÅ› siÄ™ nie zepsuÅ‚o – nie naprawiaj tego

  2. JeÅ›li siÄ™ dowiesz co dziaÅ‚a, rób tego wiÄ™cej

  3.  JeÅ›li coÅ› nie dziaÅ‚a, nie rób tego wiÄ™cej, tylko rób coÅ› innego

i  jedna z moich ulubionych: „ życie jest proste, nie komplikuj go”.

 

Prześpij się z tym. Czyli jak rozwiązywać problemy w śnie.

PomyÅ›l o swoim problemie przed snem, Å›nij o tym jak go rozwiÄ…zujesz, a rankiem może siÄ™ okazać, że wpadÅ‚eÅ› na parÄ™ caÅ‚kiem niezÅ‚ych pomysÅ‚ów. Dlaczego tak siÄ™ dzieje? Bo twoje problemy inkubujÄ… siÄ™ podczas snu, tzn. mózg dalej je przetwarza, mimo że spisz. NieÅ›wiadomie opracowuje informacje, które mu dostarczyÅ‚eÅ› i Twoja Å›wiadomość wcale nie jest mu do tego potrzebna.

Aby wpÅ‚ynąć na treść snu, należy przed zaÅ›niÄ™ciem jak najdokÅ‚adniej wyobrazić sobie problem, można go wczeÅ›niej spisać na kartce, jeÅ›li jest zÅ‚ożony. Sny mogÄ… dostarczyć Ci brakujÄ…cego ogniwa lub symbolicznie nakierować na rozwiÄ…zanie. Najczęściej ukazujÄ… innÄ… perspektywÄ™ problemu, potrafiÄ… wyrwać ze sztywnego schematu, w którym myÅ›laÅ‚eÅ› do tej pory i w którym siÄ™ zablokowaÅ‚eÅ›. Bo przecież w snach można wszystko, nie obowiÄ…zujÄ… tam żadne prawa czy reguÅ‚y, a czasem w rozwiÄ…zywaniu problemów wÅ‚aÅ›nie one nas hamujÄ… i trzeba wyjść po za nie, aby dostrzec rozwiÄ…zanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

​

Czasem nie od razu Å›ni nam siÄ™ problem lub sytuacje z nim zwiÄ…zane, trzeba parÄ™ razy poćwiczyć zanim wprowadzi siÄ™ wÄ…tek danego problemu w sen. CzÄ™sto nie udaje nam siÄ™ wyÅ›nić rozwiÄ…zania bo jesteÅ›my przemÄ™czeni i po przebudzeniu nawet nie pamiÄ™tamy co nam siÄ™ Å›niÅ‚o, nie mniej, warto ćwiczyć i ze snem trochÄ™ poeksperymentować, bo pracÄ™ ze snem można szerzej wykorzystać. Na przykÅ‚ad proces inkubacji przydaje siÄ™ podczas nauki. WrÄ™cz zaleca siÄ™ powtórki materiaÅ‚u np. do egzaminu, przed snem, aby wiedzÄ™ „przetrawić” i utrwalić. Techniki tej uczÄ… też na kursach jÄ™zykowych.

Z nieÅ›wiadomego rozwiÄ…zywanie problemów i tego „sennego eureka” korzystaÅ‚o i korzysta wielu naukowców, twórców

i odkrywców, spróbuj i Ty.

bottom of page