top of page

Toksyczna matka. O miłości w poczuciu winy.

 

Jak uzdrowić relacje matka – córka?

Beata od zawsze słyszała, że gdy tata ich zostawił jej mama poświęciła wszystko dla niej, wyrzekła się własnego życia,

by zastÄ…pić maÅ‚ej Beatce oboje rodziców. Teraz, już dorosÅ‚a Beata ma ciÄ…gle wrażenie, że nie dość jest wdziÄ™czna mamie za jej poÅ›wiÄ™cenie, że nigdy nie bÄ™dzie dla niej tak kochajÄ…cÄ… i tak poÅ›wiÄ™cajÄ…ca siÄ™ jak byÅ‚a ona, mimo, że robi przecież wszystko o co ta jÄ… poprosi, ZresztÄ… Beata  zawsze robiÅ‚a to co chciaÅ‚a jej mama, od wyboru sukienki po tapetÄ™ w pokoju, robi to, bo inaczej mamie byÅ‚oby przykro. Co, oczywiÅ›cie mama podkreÅ›la przy każdej próbie samodzielnej decyzji Beaty.

 

Kasia, codziennie przesiaduje minimum 4 godziny u swojej mamy, mimo ze ma już własną rodzinę 6 letniego Macka

i 4 letniÄ… Zuzie, nie widzi w tym żadnego problemu. Robi mamie zakupy, sprzÄ…ta, towarzyszy, robi wszystko, żeby siÄ™ jej przypodobać, zasÅ‚użyć na jej miÅ‚ość? Szuka w jej oczach cienia akceptacji, jednak nigdy nie jest dość dobrÄ… córkÄ…, żeby

na to zasłużyć. Stara się więc jeszcze bardziej.

 

Aneta ma już dość, dusi siÄ™ pod naporem krytyki, pouczania, dyrygowania. Czuje, że nie żyje swoim życiem, ale swojej mamy. To ona jest najważniejsza, to o jej problemach mówi siÄ™ w domu. Jak Aneta ledwo poruszaÅ‚a siÄ™ po porodzie,

to usÅ‚yszaÅ‚a od mamy, że kobiety rodzÄ… od wieków i nie ma co narzekać, za to jÄ… dziÅ› boli tak potwornie gÅ‚owa, że chyba umrze i to jest dopiero ból, którego Aneta nie jest w stanie pojąć. Aneta nie raz juz sÅ‚yszaÅ‚a, że matki nie szanuje, że jest niewdziÄ™cznÄ… i zÅ‚Ä… córkÄ…. Ciche dni to u nich norma, a koÅ„czÄ… siÄ™ dopiero, gdy Aneta siÄ™ ukorzy i przeprosi. Telefonowanie do matki przyprawia jÄ… o ból brzucha, wiÄ™c dzwoni rzadko, ale po jakimÅ› czasie ktoÅ› w koÅ„cu musi zadzwonić, a wtedy pretensji nie ma koÅ„ca, czemu nie dzwonisz, już o mnie nie pamiÄ™tasz itp.

 

BeatÄ™, KasiÄ™ i AnetÄ™ Å‚Ä…czy jedna wspólna cecha – wszystkie majÄ… toksycznÄ… matkÄ™ i nie potrafiÄ… siÄ™ wyrwać z zaklÄ™tego koÅ‚o poczucia winy, uczucia, które zdominowaÅ‚o ich relacjÄ™ matka – córka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

​

Jak zerwać toksyczną więź?

PrzeciÄ™cie pÄ™powiny nie bÄ™dzie Å‚atwe, toksyczna matka nie chce innej relacji, ta jej odpowiada i uważa jÄ… za poprawnÄ…, zupeÅ‚nie nie zdaje sobie sprawy z toksycznoÅ›ci. CzÄ™sto i córki tego nie widzÄ…, uważajÄ…, że mamie muszÄ… siÄ™ odwdziÄ™czyć, a na jej miÅ‚ość trzeba sobie zasÅ‚użyć. A przecież miÅ‚ość matki jest bezwarunkowa i nie ma takiego sposobu, żeby odwdziÄ™czyć siÄ™ za życie!

Także pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie niezdrowej relacji. Następnie stawiamy granice, oddzielamy własne życie od życia matki, podejmujemy własne decyzje, w zgodzie z sobą, a nie pod presją mamy. Żyć trzeba własnym życiem, tylko wtedy można być szczęśliwym, a rodzice muszą swoje życie sami sobie ułożyć, bo to nie dziecko ma być sensem

ich życiem!

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

Å»eby zmienić toksycznÄ… relacjÄ™ trzeba uwolnić siÄ™ od wyrzutów sumienia, bo jeÅ›li uważamy, że żyjÄ…c swoim życiem krzywdzimy mamÄ™, nic siÄ™ zmieni. A toksyczna matka wcale nam tego nie uÅ‚atwi, bo gdy bÄ™dzie czuÅ‚a, że dziecko wymyka jej siÄ™ z pod kontroli, bÄ™dzie uciekać siÄ™ do emocjonalnego szantażu (obrażanie siÄ™, wygrażanie, obrażanie dziecka, „jeszcze zobaczysz” itd…)a przede wszystkim bÄ™dzie wzbudzać w dziecku poczucie winy. Dlatego w rozmowie z mamÄ… nie można krzyczeć i reagować emocjonalnie - na tym wÅ‚aÅ›nie bazuje poczucie winy – jeÅ›li wykrzyczymy,  że mamy prawo do wÅ‚asnego zdania, wyborów, po prostu do wÅ‚asnego życia, to szybko doÅ›wiadczymy poczucia winy („jak to tak na biednÄ… starÄ… matkÄ™ krzyczeć!”).

Dziecko toksycznej matki przede wszystkim szuka miłości i akceptacji, jednak praca nad toksyczną relacją jest z reguły

na tyle trudna, że wymaga pomocy terapeuty. Warto siÄ™ do niego zwrócić i zacząć żyć wÅ‚asnym życiem.

bottom of page