top of page

Syndrom FOMO

 

Nie umiesz powstrzymać siÄ™ od codziennego sprawdzania wiadomoÅ›ci na Facebooku,  NK lub komórce?

WyÅ‚adowana komórka lub brak Internetu doprowadza CiÄ™ do irytacji, lÄ™ku a nawet wÅ›ciekÅ‚oÅ›ci? Może cierpisz na syndrom FOMO?

 

Czym jest FOMO?

Fear of Missing Out to nowe zaburzenie w Å›wiecie wirtualno – rzeczywistym, pochodne od uzależnienia od Internetu, które ma poważnÄ… szansÄ™ by stać siÄ™ chorobÄ… cywilizacyjnÄ… XXI wieku.

To nieustanna obawa, że coś nas omija, coś bardziej ekscytującego, ważniejszego niż to, co robimy w danej chwili,

że źle wybraliÅ›my jak spÄ™dzić wolny czas, a inni wiedzÄ… lepiej. StÄ…d ciÄ…gÅ‚a potrzeba sprawdzania, kontrolowania i przymus „bycia na bieżąco”. Osoby cierpiÄ…ce na FOMO nie chcÄ… by ominęła je jakakolwiek okazja na poznanie kogoÅ› nowego czy wiadomość

o majÄ…cych siÄ™ odbyć spotkaniu. StÄ…d zalogowani sÄ… caÅ‚y czas na portalu, sprawdzajÄ… czy zostajÄ… dodani do listy znajomych czy też nie, dotkliwie też przeżywajÄ… pominiÄ™cie czy odrzucenie kontaktu. MajÄ… setki znajomych i „przyjacióÅ‚” (i aż chce siÄ™ niestety dodać)  - a do kina wyjść nie ma z kim.

 

To wrÄ™cz kompulsja naszych czasów: sprawdzanie skrzynki mailowej, wiadomoÅ›ci na Facebooku czy Naszej Klasie. Kto z nas potrafi zignorować wibrujÄ…cÄ… komórkÄ™ z wiadomoÅ›ciÄ… sms? Bo przecież obecnie z komórkÄ… idziemy do toalety.

Granica szybko siÄ™ zaciera: „przecież, sprawdzam skrzynkÄ™ mailowÄ… tylko okoÅ‚o 30 razy na dzieÅ„” - dziwi siÄ™ agent nieruchomoÅ›ci. Jednak potem: „moje życie nabiera kolorów, jak tylko loguje siÄ™ na Facebooku” jak pisze 28 letnia urzÄ™dniczka.

 

FOMO to w efekcie przeniesienie wszystkich ważnych relacji międzyludzkich na wirtualny świat portali społecznościowych,

to zaniedbania w pracy spowodowane ukradkowym sprawdzaniem wiadomoÅ›ci czy wrÄ™cz „urywaniem” siÄ™ z pracy by szybciej posurfować po Necie. I tu wÅ‚aÅ›nie przekraczamy granicÄ™ z uzależnieniem. Kiedy chęć zalogowania siÄ™ na stronÄ™ jest silniejsza

od codziennych obowiÄ…zków (rodzinnych, zawodowych), gdy Å›wiat zewnÄ™trzny przegrywa z przymusem dodania kolejnego zdjÄ™cia na NK.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

 

 

Kto jest szczególnie zagrożony FOMO?

Osoby nieÅ›miaÅ‚e, które w realnym Å›wiecie majÄ… problem z nawiÄ…zywaniem znajomoÅ›ci. Na forum o wiele Å‚atwiej i bezpieczniej jest siÄ™ wypowiedzieć i wyrazić anonimowÄ… opiniÄ™.

A zaczyna się całkiem niewinnie, zwykle nutką zazdrości, że inni maja tylu znajomych, są lubiani i zawsze dobrze poinformowani

o najlepszych imprezach, do tego dochodzi kolejna nuta  - samo zwÄ…tpienia czasem podszyta niższÄ… samoocenÄ…. Inni „wpadajÄ…”

po prostu przez nudÄ™ i brak jakiegokolwiek hobby. NiewÄ…tpliwie ma tu też udziaÅ‚ presja spoÅ‚eczna, na czele z hasÅ‚em: „nie ma CiÄ™ na Facebooku – nie istniejesz”.

PociÄ…gajÄ…ca jest wizja tÅ‚umu znajomych i niezliczonych kontaktów na profilu. Stwarza przed nami samymi obraz towarzyskiej

i rozchwytywanej osoby, którÄ… tylu ludzi przecież zna, która warta jest zainteresowania. Jednak rzeczywistość wcale nie jest taka różowa,

a dÅ‚uga lista kontaktów jest czasem przykrywkÄ… dla samotnoÅ›ci i tÄ™sknoty za prawdziwÄ… bliskoÅ›ciÄ… z drugim czÅ‚owiekiem.

 

Jak uwolnić się od FOMO?

  • Pierwszym krokiem może być proste ignorowanie i-phona w kieszeni.

  • Wyjdź na spacer, bez komórki.

  • Wyloguj siÄ™ z Facebooka i żyj tu i teraz

(bez obaw, że omija się właśnie impreza życia, a znajomi zapomną o Twoim istnieniu)

  • ZmieÅ„ swoje nawyki -  nie zaczynaj i nie koÅ„cz dnia od sprawdzenia maili czy wiadomoÅ›ci na Onecie.

  • Planuj kolejne dni, nie wystawiaj siÄ™ na „dziaÅ‚anie nudy”.

  • Ogranicz czas spÄ™dzany w pojedynkÄ™, wychodź do ludzi.

  • Znajdź sobie hobby.

  • MaÅ‚ymi kroczkami zacznij żyć w realnym Å›wiecie i tu nawiÄ…zuj prawdziwe relacje.

 

Lojalnie też ostrzegam, że objawem „odstawiennym” Facebooka bÄ™dzie poczucie utraty i odtrÄ…cenia, jak w każdym uzależnieniu, dlatego czasem warto siÄ™ wspomóc spotkaniem ze specjalistÄ…. 

bottom of page