top of page

Siła wewnętrznego dialogu

 

 

Nieustannie prowadzimy wewnÄ™trzny dialog, wypowiadamy do siebie sÅ‚owa, które dodajÄ… nam siÅ‚, sprawiajÄ…, Å¼e przekraczamy wÅ‚asne granice, ale sÄ… i takie, którymi potrafimy siÄ™ zadrÄ™czać nawet latami.

 

SÅ‚owa majÄ… moc. A mechanizm ich dziaÅ‚ania jest stosunkowo prosty. Lewa póÅ‚kula naszego mózgu „mówi”, a prawa bardzo szybko to sobie wyobraża i wierzy w to, co usÅ‚yszaÅ‚a. Nie potrzeba jej zbyt wielu powtórek, aby dość szybko uwierzyÅ‚a „że jestem do niczego”, „ nic mi siÄ™ w życiu nie udaje” lub „ja to mam zawsze pecha”. Prawa póÅ‚kula przyjmuje te sÅ‚owa jak obiektywnÄ… rzeczywistość i zachowuje siÄ™ zgodnie z tÄ… wiarÄ…. WiÄ™c, im wiÄ™cej razy jej powtórzymy, jakimi to nieudacznikami jesteÅ›my, tym mocniej ona w to wierzy i „programuje” siÄ™ na nieudacznika. Paradoksalnie, wcale nie musimy generalnie myÅ›leć o sobie jako o nieudaczniku życiowym, wystarczy jednak, że raz na jakiÅ› czas, w gorszej chwili, powtórzymy to prawej póÅ‚kuli, aby dla niej staÅ‚o siÄ™ to prawdÄ….

Im częściej sobie mówisz „nie mogÄ™ tego zrobić”, „nie dam rady”, tym wiÄ™cej mózg zbiera dowodów na potwierdzenie Twojego przekonania. BÄ™dzie szukaÅ‚ wszystkich Twoich doÅ›wiadczeÅ„ życiowych, w których faktycznie powinęła Ci siÄ™ noga, podsunie Ci wspomnienia, kiedy próbowaÅ‚eÅ› coÅ› zrobić i nic z tego nie wyszÅ‚o, a myÅ›li o wszystkich możliwych przeszkodach na drodze do celu, przesÅ‚oniÄ… Ci ich rozwiÄ…zanie. Mózg nastawia CiÄ™ w ten sposób na kolejnÄ… porażkÄ™. DziaÅ‚a to na zasadzie samospeÅ‚niajÄ…cej siÄ™ przepowiedni. JeÅ›li szczerze wierzysz w niepowodzenie, to prawdopodobnie faktycznie poniesiesz porażkÄ™.   

 

Podobny skutek przynoszÄ… takie sÅ‚owa jak „trudne” czy „spróbujÄ™”, bo w sÅ‚owach tych mamy już wbudowanÄ… wymówkÄ™ – „przecież próbowaÅ‚em, ale to byÅ‚o takie trudne”. A co tak naprawdÄ™ znaczy sÅ‚owo „trudne”? I czy nie jest to po prostu sygnaÅ‚, że trzeba zadaniu poÅ›wiecić wiÄ™cej czasu i wysiÅ‚ku, tak jak to zresztÄ… bywa z wiÄ™kszoÅ›ciÄ… ważnych rzeczy w życiu? Zamiast wiÄ™c szykować sobie wyjÅ›cie awaryjne nastawmy siÄ™ na konkretnÄ… pracÄ™ i cel, zamiast „próbować” zacznijmy dziaÅ‚ać.

 

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

 

 

 

 

 

 

SÅ‚owa potrafiÄ… namieszać nie tylko w myÅ›leniu, ale też w emocjach. A my uwielbiamy wypowiadać sÅ‚owa o mocnym nasyceniu emocjonalnym. Zastanów siÄ™, jak czÄ™sto używasz tak silnych sÅ‚ów jak: „byÅ‚em wÅ›ciekÅ‚y”, „to byÅ‚o straszne”, „okropne”, to „tragedia”?

A sÅ‚owa te, oprócz silnego Å‚adunku negatywnych emocji, nic nie przekazujÄ…. Bo co to znaczy, że coÅ› jest straszne? Dla jednego to Å›mierć psa, a dla innego straszne bÄ™dzie zÅ‚amanie paznokcia. Takie sÅ‚owa sÄ… bardzo nieprecyzyjnymi okreÅ›leniami, subiektywnymi, które wywoÅ‚ujÄ… przede wszystkich negatywne emocje i obniżajÄ… nam nastrój. WiÄ™c dlaczego by ich nie zamienić? Zamiast „jestem wÅ›ciekÅ‚y”

na „jestem dość wyprowadzony z równowagi”. Åšmieszne? Ale jakże skuteczne, bo dziÄ™ki samej zamianie sÅ‚ów znacznie obniżymy intensywność przeżywanych uczuć.

 

CzÄ™sto nie zdajemy sobie sprawy, jak czÄ™sto tylko samym niewÅ‚aÅ›ciwym doborem sÅ‚ów, a w skutek tego „niezdrowym” myÅ›leniem, odbieramy sobie szanse na sukces, zabijamy motywacjÄ™ czy prowokujemy negatywne emocje. BÄ…dźmy bardziej Å›wiadomi naszego wewnÄ™trznego dialogu i liczmy siÄ™ ze sÅ‚owami!

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

bottom of page