top of page

„Rozmowy z samobójcÄ…”

 

Czego boimy siÄ™ w rozmowie z osobÄ…, która ma myÅ›li samobójcze, co możemy dla niej zrobić, a jakich zachowaÅ„ powinniÅ›my unikać?

 

Różnie reagujemy na sÅ‚owa „mam już dość tego życia, chce siÄ™ zabić”. Wiemy oczywiÅ›cie, że osoba zmaga siÄ™ od jakiegoÅ› czasu z problemami, obserwujemy czasem jej gorsze chwile, ale po nich zawsze jakoÅ› siÄ™ zbieraÅ‚a i żyÅ‚a dalej. StÄ…d czÄ™sto sÅ‚owa „chcÄ™ siÄ™ zabić” traktujemy z przymrużeniem oka, bardziej jako wyraz zÅ‚ego samopoczucia, kolejnego doÅ‚ka, niż rzeczywistÄ… zapowiedź odebrania sobie życia. Oddalamy od siebie takÄ… myÅ›l, bo czÄ™sto nie wiemy jak siÄ™ zachować. Czy już dzwonić do szpitala, czy zawlec siÅ‚Ä… tÄ… osobÄ™ do lekarza, psychologa, a może pilnować caÅ‚y czas, bo a nuż coÅ› sobie zrobi. CzÄ™sto niestety sytuacje przeczekujemy. Może siÄ™ jednak tak zdarzyć, że to czekanie skoÅ„czy siÄ™ tragicznie, bo źle oszacowaliÅ›my ryzyko popeÅ‚nianie samobójstwa.  

 

Ale jak to ocenić? Najlepiej zapytać wprost. NiesÅ‚usznie siÄ™ obawiamy, że rozmawianie o samobójstwie powoduje, że siÄ™ ludziom podsuwa taki pomysÅ‚. W rzeczywistoÅ›ci, rozmowa daje tym ludziom ulgÄ™ i sÄ… oni wdziÄ™czni, że mogÄ… podzielić

siÄ™ swoimi rozterkami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Małe ryzyko

Stosunkowo maÅ‚e ryzyko odebrania sobie życia, wystÄ™puje u osób, które majÄ… myÅ›li samobójcze, ale jeszcze niczego

nie planowaÅ‚y. Wówczas powinniÅ›my otwarcie z takÄ… osobÄ… porozmawiać, omówić uczucia zwiÄ…zane z samobójstwem. Poruszyć kwestie dotyczÄ…ce izolacji, jej poczucia bezwartoÅ›ciowoÅ›ci, bezradnoÅ›ci i straty jakÄ… poniosÅ‚a ( z reguÅ‚y sÄ… to straty w zakresie utraty bliskiego czÅ‚owieka, czy to poprzez zawód miÅ‚osny, rozwód czy też chorobÄ™ i możliwość utraty ukochanego czÅ‚owieka w przyszÅ‚oÅ›ci). RozmawiajÄ…c i wysÅ‚uchujÄ…c tej osoby, po pierwsze zachowajmy spokój, nastÄ™pnie pokażmy, że obchodzi nas to, co ona mówi i przeżywa, wyraźmy zrozumienie dla jej problemów. Udzielamy jej w ten sposób wsparcia emocjonalnego. Zmniejsza siÄ™ jej niepokój, przez co jest wstanie racjonalnie pomyÅ›leć i zastanowić siÄ™ nad pewnymi kwestiami. Wtedy też możemy jej zasugerować skorzystanie z profesjonalnej pomocy, a jeÅ›li siÄ™ zgodzi to pomóżmy jej w znalezieniu dobrego psychologa czy psychoterapeuty. Nie zostawiajmy jej z tym samej, raczej też nie możemy oczekiwać, że sama zacznie aktywnie szukać pomocy. Dobrym pomysÅ‚em jest wspólne pójÅ›cie na pierwszÄ… wizytÄ™. Jednak najważniejsze jest, aby w tym okresie utrzymywać z niÄ… regularny i staÅ‚y kontakt, obserwować czy jej stan siÄ™ nie pogarsza.  Podpytywać, czy może nie pojawiajÄ… siÄ™ plany dotyczÄ…ce samobójstwa. Można użyć pytaÅ„ w stylu:

„ Czy zastanawiaÅ‚eÅ›/Å‚aÅ› siÄ™ jak chcesz skoÅ„czyć z życiem?”, „Czy masz dostÄ™p do tabletek, broni, Å›rodków chemicznych itd.”  - pytamy wprost, ale Å‚agodnym, spokojnym gÅ‚osem, po wczeÅ›niejszym wysÅ‚uchaniu, szczerej rozmowie i wzbudzeniu zaufania!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Åšrednie ryzyko

Åšrednie ryzyko popeÅ‚nienia samobójstwa dotyczy tych osób, które majÄ… zarówno myÅ›li jak i plany samobójcze, ale nie planujÄ… samobójstwa natychmiast. Rozmawiamy wiÄ™c z nimi podobnie jak przy maÅ‚ym ryzyku, a dodatkowo wykorzystujemy tzw. ambiwalencjÄ™. Ambiwalencja jest jednym z trzech najczÄ™stszych stanów towarzyszÄ…cych osobom

o skÅ‚onnoÅ›ciach samobójczych. Jest to rozdarcie miÄ™dzy pragnieniem życia i pragnieniem Å›mierci: „ JeÅ›li umrÄ™ moje problemy siÄ™ rozwiążą, ale wÅ‚aÅ›ciwie chciaÅ‚abym aby mnie uratowano”. To co musimy wówczas zrobić, to wzmocnić

to pragnienie życia, koncentrować się na odczuwanej przez tą osobę ambiwalencji (niepewności), podkreślać ją na każdym kroku, aby sukcesywnie wzmacniać jej wolę życia.

 

JeÅ›li osoba jest wierzÄ…ca, to również do jej wiary możemy siÄ™ odnieść, a w szczególnoÅ›ci do tego, co siÄ™ z niÄ… stanie

po Å›mierci samobójczej. SÄ… to bardzo gorzkie i ciężkie emocjonalnie sÅ‚owa, ale można ich użyć w ostatecznoÅ›ci,

aby tÄ… osobÄ™ powstrzymać od najgorszego z jej wyborów.

 

Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy, tzw. kontraktu. Uzyskujemy wiÄ™c od tej osoby obietnicÄ™, że nic sobie nie zrobi dopóki nie skontaktuje siÄ™ ze specjalistÄ… czy szpitalem w okreÅ›lonym czasie.

Przy Å›rednim ryzyku popeÅ‚nienia samobójstwa koniecznie umawiamy wizytÄ™ u specjalisty oraz kontaktujemy siÄ™ z rodzinÄ… i przyjacióÅ‚mi tej osoby, organizujÄ…c tak zwanÄ… grupÄ™ wsparcia.

 

Duże ryzyko

Osoba ma rozwiniÄ™te fantazje samobójcze, okreÅ›lony plan, Å›rodki i chce odebrać sobie życie natychmiast. Dodatkowo obserwujemy znaczÄ…ce zmiany w zachowaniu i nastroju, czÄ™sto wyciszenie, uspokojenie, a nawet zdawaÅ‚oby siÄ™ poprawÄ™ nastroju i co dość Å‚atwo też zauważyć, osoba koÅ„czy, domyka pewne niezaÅ‚atwione do tej pory sprawy.

 

Co robimy? Wzywamy specjalistycznÄ… pomoc, nie zostawiamy tej osoby ani na chwilÄ™ samej, rozmawiamy, wspieramy

i czekamy na przyjęcie do szpitala. Chce w tym momencie jasno napisać: że każda osoba zgłaszająca się do szpitala

z myÅ›lami samobójczymi zostanie natychmiast na oddziaÅ‚ przyjÄ™ta!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czego nie należy robić!

Po pierwsze, nie możemy zignorować sytuacji i człowieka!

GdzieÅ› tam w nas tkwi przekonanie, że jeÅ›li ktoÅ› przez jakiÅ› czas zapowiada, że siÄ™ zabije, to tak w rzeczywistoÅ›ci nie planuje samobójstwa, a chce jedynie zwrócić na siebie uwagÄ™ otoczenia. Nie jest to prawda! To bardzo mylne przekonanie, że ci, którzy „straszÄ…” samobójstwem rzadko je popeÅ‚niajÄ…! OkoÅ‚o 40 % samobójców w jasny i wyraźny sposób informuje o swych zamiarach, a okoÅ‚o 30 % z nich robi to w miesiÄ…cach poprzedzajÄ…cych zamach na wÅ‚asne życie! A mówiÄ… to gÅ‚ównie wÅ‚asnej rodzinie i przyjacioÅ‚om, do najbliższych wiÄ™c kierujÄ… to ostatnie woÅ‚anie o pomoc! Od nich oczekujÄ… zrozumienia i pomocy.

Nie można wówczas pozostawić tej osoby samej i traktować problemu jako nieważnego (przy czym nie liczy siÄ™ nasze zdanie, nasza opinia, ważne jest, że dla tej osoby jest to poważny problem w jej życiu, z którym sobie nie radzi). A wiÄ™c nie czekamy aż sytuacja sama siÄ™ rozwiąże, aż czas zagoi rany. Nie dajemy też faÅ‚szywych gwarancji, że „wszystko siÄ™ jakoÅ› uÅ‚oży”, „ że bÄ™dzie dobrze” itd. Z drugiej strony nie wpadamy w panikÄ™, spokojnie i rozwagÄ… podchodzimy do problemu.

Bardzo niebezpieczne sytuacje może też zrodzić prowokowanie osoby z myÅ›lami samobójczymi typu: „tak, myÅ›lisz o Å›mierci, chcesz siÄ™ zabić, ale tylko ciÄ…gle o tym mówisz, nie zrobisz tego, brak Ci odwagi zarówno na podjÄ™cie leczenia jak rozwiÄ…zanie tej sprawy ostatecznie itp. ”.  CzÄ™sto jest to wyraz bezsilnoÅ›ci i zmÄ™czenia rodziny czy innych bliskich osób, ciÄ…gÅ‚ego napiÄ™cia, niepewnoÅ›ci, i po prostu pragnienie wyjÅ›cia z tego bÅ‚Ä™dnego koÅ‚a.

Równie groźne może być zobowiÄ…zywanie siÄ™ do zachowania tajemnicy wobec osoby z tendencjami samobójczymi.

W imię przyjaźni czy lojalności. Skutki mogą być tragiczne.

 

MajÄ…c wiÄ™c już trochÄ™ wiedzy, możemy odpowiednio wczeÅ›nie zareagować i pomóc drugiemu czÅ‚owiekowi,

oraz być bardziej wyczulonym i świadomym konsekwencji nie podjęcia działań w odpowiednim momencie.

bottom of page