top of page

Psychologia odchudzania. Cześć druga.

Jak psychika może pomóc, bÄ…dź zaszkodzić w trakcie diety? Czyli druga część o puÅ‚apkach w odchudzaniu.

 

Zdradliwy mózg

Kolejna puÅ‚apka w naszym myÅ›leniu to powtarzane jak mantra sÅ‚owa: "nie bÄ™dÄ™ już jadÅ‚a sÅ‚odyczy", "nie tknÄ™ wiÄ™cej chleba i ziemniaków". Niestety, mimo szczeroÅ›ci tych postanowieÅ„, trudno bÄ™dzie ich dotrzymać, bo im częściej bÄ™dziemy sobie mówić nie zjem, nie skuszÄ™ siÄ™ na ziemniaki, tym paradoksalnie wiÄ™cej myÅ›limy o tych ziemniakach, a nasz mózg nieustannie przetwarza obraz kartofelka z sosem czy ulubionego batonika. Na nic siÄ™ zda sÅ‚owo "nie" (nie zjem batona), nasza prawa póÅ‚kula nie rozumie sÅ‚owa "nie" a to ona wÅ‚aÅ›nie odpowiada za wyobrażanie sobie pysznego torcika, którego nie masz zamiaru zjeść. Spróbuj wyobrazić sobie nie – jedzenie – tortu. WiÄ™c jako, że prawa póÅ‚kula mózgu nie rozumie przeczeÅ„, trzeba przeformuÅ‚ować naszÄ… „dietowÄ… mantrÄ™”, na przykÅ‚ad, "zjem dziÅ› marchewkÄ™", "na obiad zrobiÄ™ pyszne gotowane warzywa i kurczaka".

 

Oko w oko z pokusÄ…

Co zrobić gdy smakowity sernik tak czeka na Ciebie woÅ‚ajÄ…c „zjedz mnie!”, a Ty wprost nie możesz siÄ™ oprzeć?

Zanim go zjesz, myÅ›lÄ…c jaki to on przepyszny i rozpÅ‚ywajÄ…cy siÄ™ w ustach, zadaj sobie na gÅ‚os pytanie: jak siÄ™ bÄ™dÄ™ czuÅ‚a, gdy już go zjem? Za 15 minut, nastÄ™pnego dnia? Bo ta przyjemność trwa krótko, a niechciane odbicie w lustrze bÄ™dzie Ci towarzyszyÅ‚o jeszcze dÅ‚ugie dni. To dobra technika, aby powstrzymać siÄ™ od jedzenia pewnych produktów, trzeba pozwolić sobie na chwilÄ™ refleksji, a nie od razu wyciÄ…gać rÄ™kÄ™ bo mam ochotÄ™. Za każdym razem wiÄ™c, gdy stoisz oko w oko z sernikiem i wiesz, że ta walka nie jest równa, zadaj sobie gÅ‚oÅ›no pytanie: na jak dÅ‚ugo da mi przyjemnoÅ›ci ten kawaÅ‚ek ciasta? Na 10 minut? A jak dÅ‚ugo bÄ™dÄ™ siÄ™ czuÅ‚a fatalnie i bÄ™dÄ™ robiÅ‚a sobie wyrzuty, że znowu zÅ‚amaÅ‚am zasady diety?

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

​

​

​

​

ZÅ‚e nawyki

Jeśli masz w zwyczaju jadać obiad czy kolację przed ekranem komputera lub telewizora, natychmiast przestań! Zjesz

o wiele mniej patrząc na to co jesz. Nie ma nic gorszego niż automatyczne jedzenie, na przykład, gdy pisząc raport do pracy sięgasz bezmyślnie po kolejne kostki czekolady, nawet nie wiesz kiedy zniknie cała tabliczka. Jedzenie powinno być czynnością świadomą!

Osoby otyłe mają też specyficzny nawyk zjadania wszystkiego do końca (no, bo mogło by się zmarnować), żeby sobie

z tym poradzić, wystarczy po prostu kupować produkty w mniejszych opakowaniach i mniej nakÅ‚adać sobie na talerz - 

bo czego w lodówce i na talerzu nie ma, tego żoÅ‚Ä…dkowi nie żal.

 

Wizualizuj!

Im częściej bÄ™dziesz wyobrażaÅ‚a sobie siebie siÄ™gajÄ…cÄ… po zdrowe jedzenie, zamiast otwierajÄ…cÄ… w nocy lodówkÄ™, tym szybciej i Å‚atwiej utrwali Ci siÄ™ każdy nowy nawyk, w tym zdrowego odżywiania. Im wiÄ™cej czasu poÅ›wiÄ™cisz na myÅ›lenie  o sobie jako szczupÅ‚ej, w obcisÅ‚ych spodenkach czy zwiewnej sukience, robiÄ…cÄ… te wszystkie rzeczy, których wczeÅ›niej nie chciaÅ‚aÅ› robić z powodu tuszy, tym mocniej utrwalisz w sobie motywacjÄ™ do wytrwania na diecie i zmiany nawyków żywieniowych. ZmianÄ™ trzeba zobaczyć oczami wyobraźni, żebyÅ› dokÅ‚adnie wiedziaÅ‚a do czego dążysz.

Staraj siÄ™ wyobrażać sobie każdy etap bycia na diecie, każde Twoje przyszÅ‚e dziaÅ‚anie, w jak najwiÄ™kszych szczegóÅ‚ach, nie tylko efekt koÅ„cowy, ale wÅ‚aÅ›nie te poszczególne kroki, które tworzyć bÄ™dÄ… TwojÄ… drogÄ™ do bycia szczupÅ‚Ä….

 

bottom of page