top of page

Dlaczego mamy problem z rzuceniem palenia?

 

Czy to kwestia tylko słabej bądź silnej woli, a może potrzeba palenia wyraża u Ciebie coś znacznie głębszego?

 

Przygotowanie

Do rzucania palenia należy się przygotować. Większość palaczy twierdzi, że nadejdzie taki dzień, że powiedzą sobie,

od dziÅ› nie palÄ™ i już, to wystarczy. WystawiajÄ… swojÄ… wolÄ™ na prawdziwÄ… próbÄ™. Cześć z nich szybko siÄ™ „Å‚amie” w obliczu wiÄ™kszego stresu czy chwili sÅ‚aboÅ›ci, a gdy niektórym siÄ™ udaje, jest to okupione naprawdÄ™ dużym wysiÅ‚kiem, a można proÅ›ciej.

 

Motywacja

Przed ustalonym dniem „rzucania”, okoÅ‚o tydzieÅ„ przed, sporzÄ…dź tabelÄ™ korzyÅ›ci i strat niepalenia. Z korzyÅ›ciami zwykle nikt wiÄ™kszych problemów nie ma (Å‚adna cera, bielsze zÄ™by, mniejsze ryzyko poronieÅ„ i oczywiÅ›cie nowotworów itd.) o tyle o stratach,

a wiÄ™c negatywnych konsekwencjach zwiÄ…zanych z rzucaniem palenia nikt już nie pamiÄ™ta. A one sÄ… równie istotne i trzeba być ich Å›wiadomym. A jako, że chyba żadna zmiana nie przynosi wyÅ‚Ä…cznie pozytywów zastanów siÄ™ co utracisz rzucajÄ…c palenia (np. wykluczasz siÄ™ z pewnego grona osób). Spisz to wszystko na kartce, i korzyÅ›ci i straty. OceÅ„ czy lista zysków jest wystarczajÄ…cÄ…, czy wynagradza Ci poniesione straty. Czytaj tÄ™ listÄ™ jak najczęściej, a przede wszystkim  w chwilach sÅ‚aboÅ›ci.

Potem ustal plan dziaÅ‚ania w sytuacji, gdy pojawi siÄ™ pokusa zapalenia, gdy bÄ™dziesz wÅ›ród ludzi, którzy palÄ… lub w miejscach gdzie zwyczajowo też siÄ™ zaciÄ…gaÅ‚eÅ›. To bÄ™dÄ… chwile, gdy chęć zapalenia bÄ™dzie najsilniejsza. WiÄ™c na poczÄ…tku „rzucania” lepiej tych sytuacji po prostu unikać, a wiÄ™c spotykać siÄ™ z przyjacióÅ‚mi niepalÄ…cymi, lub kategorycznie zabronić palenia przy nas, zmienić knajpÄ™, w której do tej pory paliliÅ›my itd. Lepiej nie wystawiać woli na próbÄ™, bo bÄ™dzie nam jeszcze potrzeba na kolejne etapy rzucania palenia.

 

Nawyk za nawyk

Aby skutecznie pozbyć siÄ™ niechcianego nawyku jakim jest palenie, należy go zastÄ…pić nowym nawykiem (oczywiÅ›cie zdrowszym). Bo natura nie znosi próżni. Nie można tak po prostu przestać czegoÅ› robić, bo w te „puste miejsce” zaraz pojawi siÄ™ zachowanie wyuczone, a wiÄ™c nawyk. Gdy wiÄ™c codziennie rano palisz sobie do kawy papierosa, nie staraj siÄ™ na siÅ‚Ä™ wypić tej kawy bez niego, weź na jego miejsce paluszek, jakÄ…Å› zdrowÄ… przekÄ…skÄ™ (np. baton zbożowy) lub w ogóle zmieÅ„ poranny rytuaÅ‚, a kawÄ™ wypij w pracy.

Taki sam schemat stosuje siÄ™ przy tresurze psów. Gdy nasz niesforny ulubieniec powala goÅ›ci w drzwiach na powitanie, to nie uczymy go, aby nie skakaÅ‚ na goÅ›ci, tylko aby na przykÅ‚ad siadaÅ‚ na powitanie, podaÅ‚ Å‚apÄ™ itp. ZastÄ™pujemy jeden nawyk innym, a uczymy go takich zachowaÅ„, które uniemożliwiaÅ‚yby pojawienie siÄ™ tych niepożądanych.

 

Próba niemyÅ›lenia

Gdy przeÅ›laduje CiÄ™ myÅ›l o zapaleniu, nigdy nie próbuj „nie myÅ›leć”, lub spychać te myÅ›li, zajmować siÄ™ innymi rzeczami itd. One i tak tam sÄ…, a próby niemyÅ›lenia, tylko je nasilajÄ…. W taki chwilach, weź kartkÄ™ korzyÅ›ci i strat, i przypomnij sobie dlaczego rzucasz, i co z tego bÄ™dziesz miaÅ‚.

 

Czym jest dla Ciebie papieros?

Palenie jak każdy nawyk, spełnia jakąś funkcję, czemuś służy. Z reguły wyraża ono potrzebę prawdziwej komunikacji, swobody i wolności. A jeśli palenie zastępuje jedną z ważnych a niezaspokojonych potrzeb w naszym życiu, sama wola rzucenia nie wystarczy. Często już na terapii zgłębia się naturę nawyku palenia i szuka się czego symbolem jest dla danej osoby papieros. Możesz więc już teraz zastanowić się co zastępuje Ci palenie, czego Ci brakuje, jakie emocje i myśli towarzyszą Ci gdy palisz?

bottom of page