top of page

Poskromić złość.

Krótki trening panowania nad emocjami.

 

Każdy ma prawo się złościć, nie ma w tym nic złego, co jednak gdy wybuchy złości zdarzają się nam zdecydowanie

za często i z tego powodu cierpimy nie tylko my, ale i nasi bliscy?

 

Konwersja uczuć

Każda emocja niesie za sobą jakieś znaczenie i trzeba to znaczenie odkryć, aby przejąć nad daną emocją kontrolę.

Bo nawet złość, mimo swej wybuchowej natury, poddaje się kontroli.

Znaczenie złości jest nieco zakamuflowane, po pierwsze dlatego, że złość ulega często wyparciu lub zaprzeczeniu,

bo nie jest społecznie akceptowana. Dzieci uczy się przecież, że nie ładnie jest się złościć. A więc uczymy się, najczęściej nieświadomie, zastępować złość inną emocją, bardziej akceptowalną. Po drugie, złość nigdy nie jest pierwotnym uczuciem, ale emocją drugorzędną.

Co oznacza, że nikt nie ulega złości od razu, najpierw pojawiają się inne emocje.

I to wÅ‚aÅ›nie te emocje trzeba odkryć, aby wÅ‚asnÄ… zÅ‚ość zrozumieć. PrzykÅ‚adowo, maż zwraca uwagÄ™ żonie, że zupa jest niedoprawiona, komentarz byÅ‚ niewinny i czysto informacyjny, po prostu brakowaÅ‚o pieprzu, żona za to wpadÅ‚a w istny szaÅ‚, wykrzykujÄ…c, żeby sobie sam gotowaÅ‚, albo wracaÅ‚ do mamusi. SkÄ…d ta raczej nieadekwatna reakcja? ZÅ‚ość w istocie byÅ‚a reakcjÄ… na ocenÄ™ i urazÄ™, to, na co żona byÅ‚a wyczulona i co jÄ… raniÅ‚o. Nie  chcÄ…c przyznać siÄ™ przed samÄ… sobÄ…, że boli jÄ… ocenianie, a do tego krytyka, reaguje zÅ‚oÅ›ciÄ….

Inny przykład, gdy cudem unikamy stłuczki na drodze, bo kolejny niedzielny kierowca nie potrafi wziąć zakrętu

nie ścinając go, wściekamy się i krzyczymy, ale pierwszą reakcją nie był wcale gniew, a strach. Byliśmy przekonani,

że w nas uderzy, i dopiero na bazie strachu zrodził się gniew i niecenzurowane słowa.

Gdy wiÄ™c wÅ›ciekasz siÄ™ zdecydowanie za czÄ™sto, zastanów siÄ™ jakie emocje leżą u podstaw Twojej zÅ‚oÅ›ci, i okaż je zamiast siÄ™ denerwować.Gdy czujesz, że zaraz wybuchniesz, weź szybko kartkÄ™ i zacznij pisać: co siÄ™ dzieje, że nerwy Ci już puszczajÄ… (opisz sytuacjÄ™), jakie emocje wÅ‚aÅ›nie odczuwasz, nazwij je i okreÅ›l w jakich natężeniu procentowym wystÄ™pujÄ…, np.: Twój kochany trzy latek, po raz 10 wylaÅ‚ soczek, mimo, że tyle razy mówiÅ‚aÅ› mu, żeby nie stawiaÅ‚ go na krawÄ™dzi stoÅ‚u (sytuacja), czujÄ™: poirytowanie na 40%, bezsilność 60 % itd. NastÄ™pnie dopisz swoje myÅ›li, bo to one wywoÅ‚ujÄ… wszystkie Twoje emocje. Gdy to wszystko bÄ™dzie już na kartce, Å‚atwiej bÄ™dzie Ci poznać swojÄ… zÅ‚ość. A gdy już odkryjesz jej znaczenie i najczęściej jej irracjonalność, spisz na kartce, jak chciaÅ‚abyÅ› reagować w przyszÅ‚oÅ›ci,

w podobnej sytuacji, zamiast zÅ‚oÅ›ciÄ… czy gniewem i ćwicz nowe zachowanie. Rób tak za każdym razem gdy ogarnia CiÄ™ zÅ‚ość.

 

Pod przykrywką złości

Aby uÅ‚atwić Ci poszukiwania prawdziwych emocji, które kryjÄ… siÄ™ za zÅ‚oÅ›ciÄ…, przedstawiam te  najczÄ™stsze. Jest to brak poczucia bezpieczeÅ„stwa, lÄ™k przed zranieniem, brak zrozumienia, irytacja oraz frustracja -  gdy nasze oczekiwania

i pragnienia nie zostają spełnione, a nasza wizja świata i ludzi zupełnie inna od rzeczywistości.

bottom of page