top of page

Pierwsze godziny po gwaÅ‚cie – jak pomóc?

 

Interwencja kryzysowa

 

Powrót do tak zwanej normalnoÅ›ci w dużej mierze zależy od pierwszej pomocy jakÄ… otrzyma kobieta - od interwencji kryzysowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to metoda, którÄ… mogÄ… stosować tylko specjaliÅ›ci, każdy może jÄ… poznać i wykorzystać, aby pomóc drugiemu czÅ‚owiekowi. Jej zasady sÄ… tak proste, że adepci czÄ™sto dziwiÄ… siÄ™, że „tylko tyle” wystarczy, aby Å‚atwiej wyjść z traumy, aby na nowo uczyć siÄ™ zaufania do drugiego czÅ‚owieka, aby mieć odwagÄ™ by dalej żyć.

Po pierwsze bezpieczeństwo

 

Udzielanie wszelkiej pomocy należy rozpocząć od sprawdzenia czy danej osobie nic już nie grozi. W silnych emocjach często zapomina się o tej podstawowej rzeczy.

W razie potrzeby wzywamy odpowiedniÄ… pomoc medycznÄ… i pytamy czy pokrzywdzona kobieta nie chce zadzwonić do swoich bliskich czy przyjacióÅ‚. CzÄ™sto osoba jest w szoku i doznaje tzw. ostrej reakcji na stres, która objawia siÄ™ m.in. zgeneralizowanym lÄ™kiem – stÄ…d zgwaÅ‚cone kobiety mogÄ… okazywać lÄ™k wzglÄ™dem wszystkich mężczyzn, nawet tych, którzy próbujÄ… jej pomoc w tych ciężkich chwilach. Dlatego boi siÄ™ ona kontaktu z policjantem, lekarzem a nawet psychologiem pÅ‚ci mÄ™skiej.

Typowe jest także odrÄ™twienie, widoczna dezorientacja dotyczÄ…cÄ… tego, co siÄ™ staÅ‚o lub gdzie siÄ™ znajduje w chwili obecnej. Możliwa jest nawet depersonalizacja, czyli poczucie obcoÅ›ci wÅ‚asnego ciaÅ‚a, lub postrzeganie go z perspektywy innej osoby, jakby to wszystko nie jej siÄ™ przydarzyÅ‚o tylko komuÅ› innemu. Do tego dochodzi zmienność nastroju i emocji, zaprzeczenie, rozpacz i poczucie beznadziejnoÅ›ci, które czasem przechodzÄ… w nadmiernÄ… aktywność, natrÄ™tne myÅ›li, gniew i agresje. Możliwe sÄ… również zachowania samobójcze, na które powinniÅ›my być wyczuleni.

 

Wszystko to obrazuje jak wielki niszczÄ…cy cios zostaÅ‚ wymierzony w psychikÄ™ tej osoby, która żadnym sposobem sama sobie teraz nie poradzi.

Musimy być Å›wiadomi, tych wszystkich procesów i zmiennoÅ›ci zachowaÅ„, aby wÅ‚aÅ›ciwie na nie reagować. PowinniÅ›my podążać za dynamikÄ… tych zmian. Uspokajać, gdy osoba jest pobudzona, sÅ‚uchać, gdy wypÅ‚akuje nam swój ból, wstyd i zÅ‚ość, pytać wprost, gdy mamy obawy co do możliwych zachowaÅ„ samobójczych.

Wsparcie emocjonalne

 

W tych trudnych pierwszych godzinach wystarczy, gdy po prostu bÄ™dziemy przy tej osobie. Gotowi aby wysÅ‚uchać, zrobić herbatÄ™, jeszcze raz zapewnić, że już nic jej nie grozi i jest bezpieczna. PowinniÅ›my spokojnie, w zrozumieniu i peÅ‚nej akceptacji wysÅ‚uchać tego, co jest nam w stanie powiedzieć, na co jest gotowa w danej chwili. ZachÄ™camy również do podzielenia siÄ™ swoimi uczuciami i myÅ›lami. Dążymy do tego, aby osoba nie tÅ‚umiÅ‚a swoich emocji, bo wówczas straci nad nimi zupeÅ‚nie kontrolÄ™.

 

W rozmowie starajmy siÄ™ ograniczyć mocno nacechowanych emocjonalnie sÅ‚ów typu: „to straszne, okropne, makabryczne”, nie dadzÄ… one ulgi pokrzywdzonej osobie, nie okażemy też w ten sposób zrozumienia dla tego, co siÄ™ staÅ‚o. Te sÅ‚owa potÄ™gujÄ… tylko emocje, które i tak sÄ… już na skraju wytrzymaÅ‚oÅ›ci ludzkiej.

 

Do pierwszego snu

 

Bardzo ważne jest, aby osoba po tak ciężkim doÅ›wiadczeniu mogÅ‚a o nim opowiedzieć, a najlepiej gdyby to zrobiÅ‚a przed pierwszym snem, przed pierwszÄ… nocÄ… po tym zdarzeniu. Ma to wpÅ‚yw na utrwalenie siÄ™ traumy w psychice. Takie zwierzenie może zabezpieczyć osobÄ™ przed wystÄ…pieniem zespoÅ‚u stresu pourazowego (postraumatycznego). Dlatego nie starajmy siÄ™ na siÅ‚Ä™ jÄ… uspokoić i wyciszyć, praktyka typu: „teraz zaÅ›nij, a jutro damy sobie radÄ™ z tym co staÅ‚o”, w tym przypadku przyniesie wrÄ™cz odwrotne skutki.

Utracona kontrola

 

Ofiara pozbawiona jest kontroli, nie ma wpÅ‚ywu na to, co zrobi z niÄ… oprawca, i miÄ™dzy innymi to doÅ›wiadczenie napawa tak wielkim, wrÄ™cz Å›miertelnym lÄ™kiem niewiadomej przyszÅ‚oÅ›ci. Gdy mamy choć minimalny wpÅ‚yw, nawet na tragiczne wydarzenia, nie odczuwamy tak silnej zÅ‚oÅ›ci i niechÄ™ci do samego siebie jak w sytuacji jakiegokolwiek przymusu. Dlatego już w poczÄ…tkowej fazie pomocy, staramy siÄ™ przywrócić osobie wiarÄ™ w możliwość kontroli. Bo w istocie, nie liczy siÄ™ faktyczne sprawowanie kontroli nad pewnymi rzeczami, ale wiara w to. StÄ…d nie wyrÄ™czajmy pokrzywdzonej osoby we wszystkim, pozostawmy jej możliwość podejmowania prostych decyzji (na poważne decyzje nie jest jeszcze gotowa, jej umysÅ‚ nie zawsze bÄ™dzie racjonalnie funkcjonowaÅ‚, bo dalej jest w „fazie obrony przed zagrożeniem”), ale prostsze decyzje, dotyczÄ…ce np. tego co, w danej chwili osoba chce zrobić, możemy jej jak najbardziej powierzyć.


 

Pierwsze godziny i dni sÄ… kluczowe dla dalszego procesu zdrowienia, dla zebrania siÅ‚ na to być pójść na policje, później być może na salÄ™ sÄ…dowÄ…. Jednak to, co najważniejsze rozegra siÄ™ jeszcze w psychice, a nie na sali sÄ…dowej. Zachwiana wiara w porzÄ…dek Å›wiata i drugiego czÅ‚owieka bÄ™dzie dÅ‚ugo jeszcze utrudniaÅ‚a kontakty z ludźmi, pojawiÄ… siÄ™ pytania: „dlaczego wÅ‚aÅ›nie ja”, „dlaczego mnie to spotkaÅ‚o” i kluczowe: „czy to moja wina”? GÅ‚ównie to wÅ‚aÅ›nie przekonanie w poÅ‚Ä…czeniu z nieprzychylnÄ… ocenÄ… otoczenia, może przyczynić siÄ™ do utwierdzenia siÄ™ w myÅ›lach: „że to ja zawiniÅ‚am”, „że sama sobie jestem winna”, a to zablokuje proces wychodzenia z traumy.

 

Kolejnym krokiem jest omówienie dalszej pomocy pokrzywdzonej, zgÅ‚oszenie siÄ™ do odpowiednich instytucji, podjÄ™cie decyzji o powiadomieniu stosownych wÅ‚adz. W tym czasie organizujemy też sieć wsparcia wÅ›ród najbliższych i pomoc psychologicznÄ… lub psychoterapeutycznÄ….


 

ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony jest ofiarom gwaÅ‚tów dokonanych przez nieznajomego ofierze sprawcÄ™, pamiÄ™tajmy jednak, że wiÄ™kszość oprawców to mężczyźni znani tym kobietom, ich poprzedni partnerzy, bliżsi i dalsi znajomi, a czÄ™sto i mężowie. Rany zadane psychice sÄ… wówczas trochÄ™ inne, wymagajÄ…cej odmiennej pomocy.

bottom of page