top of page

Mały złośnik - jak radzić sobie ze złością i napadami histerii u dziecka?

 

Złość dziecka zawsze wyraża jakąś potrzebę lub frustrację. Często ono samo nie wie jaką, dlatego trzeba dziecka tego uczyć,

bo ta umiejÄ™tność bÄ™dzie mu również potrzebna w życiu dorosÅ‚ym.

 

Kara za złość

Nigdy nie każemy dziecko za to,  Å¼e siÄ™ zÅ‚oÅ›ci. Za konkretne zachowanie i przewinienia tak, ale za to, że nie panuje jeszcze nad swoimi emocjami karać nie można.  ZÅ‚oÅ›ci siÄ™ przecież każdy i to nie zÅ‚ość jest problemem, ale sposób radzenia sobie z niÄ….  Dziecko nie wie jeszcze jak konstruktywnie zÅ‚ość wykorzystać, lub co ona oznacza, potrzeba mu do tego rodzica, a do tego czasu bÄ™dzie obserwowaÅ‚o i naÅ›ladowaÅ‚o jak ze zÅ‚oÅ›ciÄ… radzi sobie wÅ‚aÅ›nie rodzic. Problem zaczyna siÄ™, gdy sami rodzice kiepsko radzÄ… sobie z negatywnymi emocjami.

WiÄ™c gdy przychodzÄ… do gabinetu rodzice i zaÅ‚amujÄ… rÄ™ce, bo ich dziecko wpada w szaÅ‚ i bijÄ™ ich, ewidentnie celowo, z namysÅ‚em, tak aby zadać ból, to pytam, czy kiedykolwiek zdarzyÅ‚o siÄ™ im w podobny sposób rozÅ‚adować wÅ‚asnÄ…  agresjÄ™ i dziecko byÅ‚o tego Å›wiadkiem. Jakże czÄ™sto pada odpowiedź twierdzÄ…ca, ”przecież każdemu czasem puszczajÄ… nerwy, już nie wytrzymaÅ‚am/Å‚em i  go (dziecko) szarpnÄ…Å‚em, uderzyÅ‚em,  ale to byÅ‚ jeden raz, przecież to nie byÅ‚o żadne bicie dziecka itd.” Bicie to nie byÅ‚o, ale pokazanie jak mama czy tata radzÄ… sobie ze zÅ‚oÅ›ciÄ…, i owszem.  I nawet jeÅ›li to byÅ‚ faktycznie jeden raz, to ten jeden raz niestety wystarczyÅ‚.

Sposoby na małego złośnika

Sprawdzona metoda dla mÅ‚odszych dzieci to specjalny MiÅ›/Poduszka, który sÅ‚uży wyÅ‚Ä…cznie do wyÅ‚adowania negatywnych emocji.  Nawet gdy maluch nie potrafi ich jeszcze nazwać to może sobie ulżyć, wÅ‚aÅ›nie poprzez takÄ… poduszkÄ™, którÄ… do woli może rzucać, kopać, okÅ‚adać pięściami itd. Taki miÅ› ma być wyÅ‚Ä…cznie na rozÅ‚adowanie zÅ‚oÅ›ci, do innych celów już nie sÅ‚uży. Przed zakupem specjalnego „misia na zÅ‚oÅ›ci

i zÅ‚e humorki”, pytamy dziecko co myÅ›li o takim sposobie radzenia sobie ze zÅ‚oÅ›ciÄ…, czy takiego misia w ogóle chce, bo zdarzajÄ… siÄ™ i takie pociechy, które misiowi „nie chcÄ… robić krzywdy”.

DzieciÄ™ce zÅ‚oÅ›ci można też narysować, a później ceremonialnie podrzeć rysunek, metaforycznie pozbywajÄ…c siÄ™ tych uczuć. Polecam terapeutycznÄ… metodÄ™ malowania 10 palcami, w której dziecko nie używa pÄ™dzelków tylko wÅ‚asnych, zanurzanych w farbie palców,

i tak maluje brudzÄ…c siÄ™ cale i jednoczeÅ›nie rozluźniajÄ…c przy tym. PamiÄ™tajmy tylko, żeby kupić odpowiednie farby do malowania palcami, nie nadajÄ… siÄ™ pierwsze lepsze plakatówki, i  Å¼eby zabezpieczyć  pozostaÅ‚Ä… część pokoju przed nieplanowanÄ… zmianÄ… kolorystyki Å›cian.  Dziecko ma czuć siÄ™ swobodnie, żeby emocje mogÅ‚y przejść na papier, nie można go wtedy napominać, żeby uważaÅ‚o, aby czegoÅ› nie pobrudzić, bo to wÅ‚aÅ›nie o brudzenie caÅ‚ego siebie chodzi.

 

Cudowne dziaÅ‚anie majÄ… też bajki terapeutyczne, które „przemycajÄ…” dzieciom różne sposoby na trudniejsze emocje. AutorkÄ… takich bajek siÄ™ miÄ™dzy innymi Maria Molicka i jej bajkoterapie na agresjÄ™, lÄ™k czy dzieciÄ™ce stresy takie jak pójÅ›cie do lekarza czy szkoÅ‚y.  Maluchy

je uwielbiajÄ…, a rodzice bardzo szybko sÄ… wstanie stworzyć wÅ‚asne, unikalne i dostosowane do potrzeb swojego dziecka bajki.

Technik pracy z dzieckiem jest wiele, to nie tylko bajkoterapia czy rysowanie, ale również muzykoterapia, mandale, terapia zabawowa oraz ćwiczenia ruchowe, w tym metoda Weroniki Scherborn, pantomima, ćwiczenia metoda gimnastyki mózgu Denisona, techniki relaksacyjne  takie jak trening relaksacji progresywnej Jakobsona w adaptacji dla dzieci.

 

Na koniec jedna z ulubionych technik moich maÅ‚ych pacjentów –  Balony zÅ‚oÅ›ci.

Prosimy dziecko o nadmuchanie 1 balonu, sami dmuchamy drugi, mówimy dziecku, że balon to czÅ‚owiek, a powietrze w nim to zÅ‚ość. Pytamy dziecko: „Co siÄ™ dzieje z czÅ‚owiekiem, gdy zÅ‚ość utknie np. w Å›rodku gÅ‚owy?” NastÄ™pnie tak dÅ‚ugo uciskamy pierwszy z balonów aż balon pÄ™knie. JednoczeÅ›nie stopniowo wypuszczamy powietrze z drugiego balonu i pytamy dziecko, który ze sposobów byÅ‚ bezpieczny? PodkreÅ›lamy, że w drugim przypadku balon pozostaÅ‚ caÅ‚y, a zÅ‚ość zostaÅ‚a wypuszczona. DokÅ‚adnie to samo ćwiczenie może po nas wykonać dziecko, aby lepiej poczuÅ‚o jak „wybuchowa” może być zÅ‚ość i jak jej huk potrafi przestraszyć.

bottom of page