top of page

Opowiedz mi plotkÄ™, a powiem Ci kim jesteÅ›.

I mam na myÅ›li nie tylko cechy zakompleksionej osobowoÅ›ci, ale nawet narodowość plotkarza. Bo okazuje siÄ™, że niektóre narody (oczywiÅ›cie na potrzeby artykuÅ‚u trzeba dokonać pewnych generalizacji) plotki lubiÄ… w myÅ›l zasady: lepiej, żeby mówiono o tobie nawet źle, niż żeby nie mówiono wcale (Ameryka).W oczach amerykanów, osoba nie znajÄ…ca najgorÄ™tszych ploteczek i nie rozsiewajÄ…ca ich wszem wobec, uznawana jest za maÅ‚o towarzyskÄ… i dziwnie skrytÄ…, powÅ›ciÄ…gliwÄ…, a nawet snobistycznÄ…, no bo jak to tak nie podzielić siÄ™ z sÄ…siadem pikantnÄ… plotkÄ… o drugim sÄ…siedzie zza pÅ‚otu. Zdecydowanie bardziej zdystansowani Anglicy, plotki oceniajÄ… negatywnie i nie afiszujÄ… siÄ™ tak z nimi, choć plotkować kochajÄ…. Inne nacje plotek nie uznajÄ…, w przekonaniu, że plotka „zabija” tego, który jÄ… wypowiada  i tego, który jej sÅ‚ucha (Izrael).

​

Bo plotka to rodzaj wirusa, który mnoży siÄ™ i mutuje w domysÅ‚ach i zazdroÅ›ci, a typowy nosiciel plotkÄ… pragnie poprawić wÅ‚asne samopoczucie, czasem wykorzystuje jÄ… do samoobrony, innym razem do manipulacji a nawet zastraszenia.

Po co sieje tego wirusa? Bo przez chwilÄ™, czasem nawet dÅ‚uższÄ… chwilÄ™, to jego siÄ™ sÅ‚ucha, to on jest w centrum zainteresowania, plotka daje mu też szanse na zaspokojenie pragnienia uznania spoÅ‚ecznego. Jednak plotka to broÅ„ obosieczna, bo im bardziej na kogoÅ› „nadajemy” tym bardziej zdradzamy jak niskie mniemanie mamy o sobie. Co wiÄ™cej, po treÅ›ci plotki można wywnioskować z czym ma problem sam plotkarz. Na skutek projekcji, która polega na przypisywaniu innym ludziom wÅ‚asnych nieakceptowanych myÅ›li, uczuć i tendencji, plotkarz zdradza swój Å›wiat wewnÄ™trzny: ukryte żale, lÄ™ki, dezaprobatÄ™, caÅ‚Ä… gamÄ™ emocji a nieraz i  fantazje. Jak twierdzi Klaus Thiele-Dohrmann, autor książki „Psychologia plotki”, plotkarz czerpie przyjemność z obnażania innych ludzi, bo sam żyje w strachu przed odkryciem wÅ‚asnej osoby, obmawiajÄ…c innych ucieka w ten sposób od bezpoÅ›redniej konfrontacji, bo tak naprawdÄ™ boi siÄ™ ich oceny.

 

Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na plotkÄ™?

Gdy brak nam wiedzy o kimÅ› lub o czymÅ›, i bardzo chcemy tÄ™ lukÄ™ informacyjnÄ… wypeÅ‚nić (patrz. plotki np. o sÄ…siadach).Gdy jesteÅ›my niepewni i potrzebujemy zbudować otoczkÄ™ z plotki, aby coÅ› zrozumieć, to stÄ…d mówi siÄ™, że

w plotkach tkwi ziarno prawdy. Ale prawdy często niezrozumiałej, a następnie zmienionej przez fałszywą otoczkę plotki.

Po plotki siÄ™gamy gdy chcemy sobie poprawić nastrój i samopoczucie, to stÄ…d popularność plotkarskich serwisów typu Pudelek, który uwaga, plasuje siÄ™ w poÅ‚owie drugiej dziesiÄ…tki najczęściej odwiedzanych witryn w Polsce! Bo przyjemnie jest wiedzieć, że tym sÅ‚awnym i bogatym też jest w życiu źle, że zwiÄ…zki im siÄ™ rozpadajÄ…, że przytrafiÅ‚a im siÄ™ wpadka czy też, że w dalszym ciÄ…gu walczÄ… z nadwagÄ… lub (o radoÅ›ci) z cellulitem.

 

SiÅ‚a plotki jest wielka, potężniejsza od prawdy -  jak wynika z badaÅ„ niemieckiego Instytutu Maxa Plancka (zainteresowanych odsyÅ‚am do przeprowadzonych przez naukowców eksperymentów). Ludzie kochajÄ… taniÄ… sensacjÄ™,

o czym Å›wiadczyć może nakÅ‚ad i poczytność Faktu. Bo plotka sÅ‚uży również rozrywce wzbudzajÄ…c silne emocje.

SiÅ‚Ä… plotki jest to, że osobÄ™ z którÄ… plotkujemy obdarzamy specyficznym zaufaniem, to ona wÅ‚aÅ›nie zostaje wtajemniczona w sprawÄ™, to z niÄ… budujemy atmosferÄ™ poufnoÅ›ci. Jest to rodzaj nagrody i wyróżnienia spoÅ‚ecznego.

 

I koÅ„czÄ…c zasÅ‚yszanym cytatem: „Nie znam nikogo, kto przyznaÅ‚by siÄ™, że jest plotkarzem. I nikogo, kto nie lubiÅ‚by poplotkować”, myÅ›lÄ™, że nie byÅ‚oby plotkarza, gdyby nie byÅ‚o kogoÅ›, kto z chÄ™ciÄ… by tej plotki wysÅ‚uchaÅ‚.

Opowiedz mi plotkÄ™, a powiem Ci kim jesteÅ›.

​

Osobowość plotkarza. Kto i po co plotkuje?

​

Plotkujemy z zazdrości, lęku, niechęci, nudy, potrzeby uznania w grupie i z ciekawości. Plotkowanie zacieśnia więzi międzyludzkie, bo w końcu jakiż inny byłby cel damskich pogaduszek?

bottom of page