top of page

„Dlaczego jestem gorsza?”

 

Skąd się bierze poczucie niższości i jak sobie z nim poradzić?

​

W poczuciu niższoÅ›ci kryje siÄ™ wiele lÄ™ków, w tym ten najsilniejszy, że „gorszość” zostanie odkryta, że ludzie siÄ™ dowiedzÄ…. Dlatego osoby z niskim poczuciem wÅ‚asnej wartoÅ›ci tak wiele wysiÅ‚ku wkÅ‚adajÄ… w ukrycie swoich wyimaginowanych niekompetencji. Paradoksalnie, przez swoich bliskich wcale za „tych gorszych” nie uchodzÄ…, wrÄ™cz przeciwnie, sÄ… uważane za osoby pracowite, odnoszÄ…ce sukcesy, a nawet pewne siebie. Tylko we wÅ‚asnych oczach i w wÅ‚asnych myÅ›lach istnieje

u tych osób poczucie niższoÅ›ci i jarzmo coraz wyżej ustawianej poprzeczki, na szczycie której widnieje napis:

„tylko jak jej dosiÄ™gnÄ™, bÄ™dÄ™ zaakceptowany”.

​

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

Poczucie niższoÅ›ci rodzi siÄ™ w dzieciÅ„stwie, gdy dzieci sÄ… porównywane!

Do innych, zawsze tych lepszych, przez co ksztaÅ‚tuje siÄ™ w nich przekonanie, że tylko one sÄ… takie „nieudane”, że ich kolegom, wszystko przychodzi Å‚atwiej, bo sÄ… po prostu lepsi. W psychologii mówi siÄ™ nawet, że porównywanie to forma przemocy, tak destrukcyjny ma to wpÅ‚yw na dziecko. Bo dzieci nie widzÄ… tego, że piÄ…tki w szkole czÄ™sto sÄ… zasÅ‚ugÄ… pomocy rodziców kolegi lub po prostu jego cięższej pracy. Nie, kolega jest idealizowany,  a one majÄ… już zakodowane, że ten ktoÅ› jest lepszy, a one gorsze. StÄ…d też, już potem u dorosÅ‚ego czÅ‚owieka, niezdrowe przekonanie typu: „JeÅ›li zrobiÄ™ coÅ› doskonale dobrze, jestem tak samo dobry, jak inni, bo inni już wczeÅ›niej to osiÄ…gnÄ™li, to jest ich standard, do którego ja dopiero muszÄ™ dotrzeć”.

 

Ale narażone sÄ… nie tylko dzieci porównywane, ale także te rozpieszczane i nadmiernie chronione przez rodziców.

Bo na każdym swoim kroku sÄ… wyrÄ™czane, odmawia im siÄ™ zrobienia czegokolwiek samemu, w obawie…no wÅ‚aÅ›nie,

przed czym? Że sobie nie poradzą! Więc jak mają uwierzyć w siebie skoro nie mogą przekonać się o swoich umiejętnościach, zabija się w nich samodzielność, a przez to i wiarę we własne siły.

 

InnÄ… rzeczÄ… jest, że zazwyczaj rodzice przenoszÄ… wÅ‚asne poczucie niższoÅ›ci na dzieci (oczywiÅ›cie nie jest to Å›wiadome). Dziecko przejmuje też taki sam system wartoÅ›ciowania, mierzony miarÄ… sukcesu (wygranego konkursu, czerwonego paska na zakoÅ„czenie klasy). To wszystko oczywiÅ›cie jest ważne, ale może również rodzić poczucie, że jestem tylko tyle wart ile osiÄ…gnÄ™.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

Praca nad sobÄ…

Aby zacząć pracę nad własnym poczuciem wartości, trzeba po pierwsze zmienić swoje przekonania, zapomnieć

o wycenianiu swojej wartoÅ›ci i bezwarunkowo siÄ™ zaakceptować, bez stawiania sobie wymogów

(wykształcenie, sukcesy, itd.).

Zacznijmy wiÄ™c od negatywnych przekonaÅ„ i etykiet tzw. psychologicznych Å‚atek, które kochamy sobie przyczepiać.

Osoby z poczuciem niższoÅ›ci katujÄ… siÄ™ swoim wewnÄ™trznym dialogiem, typu: „Jeżeli popeÅ‚niÄ™ bÅ‚Ä…d, to dowodzi to tylko tego, że jestem gorszy, i powinienem siÄ™ przez to źle czuć. Jestem gÅ‚upi, bezwartoÅ›ciowy (etykietka). Najlepsze przekonanie, jakie mogÄ™ mieć na swój temat, to to, że jest tak dobry, jak ktokolwiek inny itd.”.

Osoby te są szczerze przekonane, że tylko one popełniają głupstwa w życiu, i same sobie są winne za błędy,

przez co muszą jeszcze za nie odpokutować.

 

PracÄ™ nad zmianÄ… tych przekonaÅ„ najlepiej zacząć na psychoterapii, gdzie uczymy siÄ™ po pierwsze rozpoznawać u siebie te negatywne myÅ›li, ćwiczymy odrzucanie etykiet, pracujemy nad samoafirmacjÄ…, a z pomocÄ… terapeuty i czÄ™sto caÅ‚ej grupy, uczymy siÄ™ akceptować samego siebie. 

bottom of page