top of page

Niezdrowe myÅ›li – sÅ‚owa, które wpÄ™dzajÄ… „w doÅ‚ek”. 

Techniki autoterapeutyczne

 

Moc sÅ‚ów. Jedne dodajÄ… nam skrzydeÅ‚, siÅ‚, aby góry przenosić, po innych nie chce nam siÄ™ żyć, bo napeÅ‚niajÄ… nas bólem

i goryczą, bądź czujemy się po nich jak bezwolne marionetki w rękach wprawnego manipulatora.

​

SÅ‚owa budzÄ… nasze emocje, ciaÅ‚o, mózg. Najsilniejsze sÄ… zaÅ› te, które wypowiadamy sami do siebie, w myÅ›lach. CzÄ™sto uspokajamy siÄ™ takimi sÅ‚owami lub też pobudzamy do dziaÅ‚ania, niestety, z reguÅ‚y w niezauważalny sposób, możemy również sami sobie nimi szkodzić, odbierajÄ…c sobie motywacjÄ™, dobry nastrój czy pewność siebie.

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

„ MuszÄ™ …”

 

Co czujesz, gdy jesteÅ› do czegoÅ› zmuszany? ZÅ‚ość, opór, może strach? Jaka jest Twoja motywacja do pracy?

Zdecydowanie dla większości ludzi przymus wywołuje nieprzyjemne odczucia i obniża motywację, a mimo to,

co zaskakujÄ…ce, MY SAMI do wielu rzeczy siÄ™ zmuszamy!

 

CzÄ™sto czujemy siÄ™ zmuszani do pewnych rzeczy, no i wÅ‚aÅ›nie – czujemy siÄ™, co wcale nie oznacza, że naprawdÄ™ musimy coÅ› zrobić. Sami sobie narzucamy takie przymusy, lub co gorsza wÅ‚asne wybory nazywamy przymusem. A wierzÄ…c,

że MUSIMY coś odczuwamy złość, spada nasza energia i motywacja do wykonania tych rzeczy.

 

Niewłaściwe przekonanie, że jest się zmuszonym wyzwala tak samo intensywną złość i niechęć do samego siebie, jaką wyzwala prawdziwy przymus.

Gdy mówimy MUSZĘ, to czujemy siÄ™ jak ofiary! Bo bycie zmuszonym do czegoÅ›, oznacza odebranie nam samokontroli. Czujemy siÄ™ bezwolni, jak przedmioty, którymi siÄ™ steruje, które zdane sÄ… na wole, kaprys osoby manipulujÄ…cej. Dlatego tak ważne jest rozróżnienie miÄ™dzy naszym wÅ‚asnych wyborem a przymusem, który prawie nigdy nie jest rzeczywistoÅ›ciÄ….

 

A wiÄ™c, gdy niemiÅ‚osierny budzik zadzwoni jutro o 6 rano, a w Twojej gÅ‚owie pojawi siÄ™ myÅ›l: „znowu musze iść do pracy”, powiedz sobie tak: nic nie musze, to że chodzÄ™ do pracy jest wyÅ‚Ä…cznie mojÄ… decyzjÄ…, moim wyborem. Zamiast sÅ‚owem „muszÄ™”, zmotywuj siÄ™ tak:

„co osiÄ…gnÄ™, jeżeli bÄ™dÄ™ to robić” ( chodzić do pracy), lub „ nie lubiÄ™ chodzić do pracy, ale decydujÄ™ siÄ™ to zrobić,

aby osiÄ…gnąć to czego chcÄ™, lub aby uniknąć tego, czego jeszcze bardziej nie lubiÄ™ (niezapÅ‚aconych rachunków i pustej lodówki). Zobacz, jak wówczas zmieniÄ… siÄ™ Twoje emocje, sprawdź jak lepiej poczujesz siÄ™ z Tymi zdrowo zmienionymi myÅ›lami.

 

Mając świadomość wyboru, możemy zrezygnować z pewnych zadań

Niektórzy ludzie, zapÄ™tleni w swoje wewnÄ™trzne przymusy, nie dostrzegajÄ…, że pewnych rzeczy, po prostu nie muszÄ… robić, mogÄ… z nich zrezygnować i przestać siÄ™ nimi unieszczęśliwiać.

BÄ…dźmy wiÄ™c szczerzy z samymi sobÄ…, zastanówmy siÄ™, co tak naprawdÄ™ musimy w życiu robić, a co jest naszym wyborem (nie ważne czy Å‚atwym czy trudnym), przeformuÅ‚ujmy zdrowo nasze wybory, aby znowu czuć siÄ™ kowalami wÅ‚asnego losu.

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

„PoÅ›wiÄ™ciÅ‚am...”

 

PoÅ›wiÄ™ciÅ‚am czas na naukÄ™, pracÄ™, dziecko. „PoÅ›wiÄ™ciÅ‚am siÄ™” – czÄ™sto niesie za sobÄ… bardzo negatywny wydźwiÄ™k. PoÅ›wiÄ™cam siÄ™, a wiÄ™c robiÄ™ to jakby wbrew sobie. A przecież sami wybieramy jak chcemy spÄ™dzać czas, komu pragniemy dawać naszÄ… uwagÄ™, a komu nie. WiÄ™c czy nie lepiej powiedzieć sobie: „przeznaczyÅ‚am ten czas, aby być z rodzinÄ…”?

Nie jest to zwykÅ‚e przeformuÅ‚owanie zdania, nie jest to także jedynie semantyka, gdyż za tymi dwoma sÅ‚owami: poÅ›wiÄ™ciÅ‚am a przeznaczyÅ‚am idÄ… zupeÅ‚nie inne emocje oraz motywacja do dziaÅ‚ania. Bo to nasze przekonania i postawy (czyli m.in. postrzeganie zdarzeÅ„ z pespektywy zrobiÅ‚em coÅ›, bo tego chciaÅ‚em, taki byÅ‚ mój osobisty wybór) wyzwalajÄ… nasze emocje, jak i konkretne dziaÅ‚ania.

 

Zawsze, nigdy, wszyscy …i inne uogólnienia

 

Co siÄ™ dzieje, gdy czÄ™sto powtarzamy sobie uogólnienia typu: „nic mi siÄ™ nigdy nie udaje”, „wszyscy mnie lekceważą”, „zawsze zrobiÄ™ coÅ› nie tak”? W koÅ„cu zaczynamy w nie wierzyć.

Co wiÄ™cej, bez zdawania sobie z tego sprawy, zaczynamy postrzegać Å›wiat poprzez te absolutystyczne stwierdzenia, które w ogóle nie odpowiadajÄ… rzeczywistoÅ›ci. Niemal zawsze gdy mówimy nigdy, zawsze, wszyscy itd., sÄ… to stwierdzenia znacznie przesadzone, jednak gdy bÄ™dziemy uparcie ćwiczyć takie nieprawdziwe postrzeganie Å›wiata i ludzi wokóÅ‚ nas, nasz mózg zacznie wybiorczo zbierać informacje, aby udowodnić, że faktycznie „zawsze to tylko my mamy pecha, tylko nas to spotyka” itp. Osoby myÅ›lÄ…ce w ten sposób, mimo woli powodujÄ…, że też Å›rodowisko i ludzie ich otaczajÄ…cy bÄ™dÄ… potwierdzali te nieprawdziwe przekonania.

KoÅ„czÄ…c wiÄ™c cytatem M. Wirga: „Jeżeli bÄ™dziesz wszystkim powtarzaÅ‚, że nikt CiÄ™ nie lubi – uważaj, bo możesz sprawić, że coraz mnie osób bÄ™dzie chciaÅ‚o przebywać w Twoim towarzystwie.”

 

Przyjrzyjmy siÄ™ może baczniej naszemu wewnÄ™trznemu dialogowi, temu, co sami do siebie w myÅ›lach mówimy. BÄ…dźmy bardziej Å›wiadomi jak nasze nawyki jÄ™zykowe (niekoniecznie zdrowie) wpÅ‚ywajÄ… na nas samych oraz ludzi wokóÅ‚ nas. Gdyż sÅ‚owa majÄ… moc zmieniania i doÅ›wiadczania Å›wiata wokóÅ‚ nas.

​

A jeÅ›li czujesz siÄ™ w labiryncie wÅ‚asnych natrÄ™tnych i negatywnych myÅ›li i nie wiesz jak siÄ™ z niego wydostać, napisz i umów siÄ™ na spotkanie.

bottom of page