top of page

Krótki trening zdrowego egoizmu

 

Egoizmu jesteśmy oduczani od najmłodszych lat. Jeszcze siedząc w piaskownicy słyszeliśmy, że musimy podzielić się

z innymi dziećmi naszą ukochaną zabawką!

 

Dlaczego nie potrafimy się o siebie zatroszczyć?

DostaliÅ›my od rodziców jasny komunikat -  jeÅ›li ktoÅ› coÅ› chce od Ciebie, to musisz mu to dać. Efekt w dorosÅ‚ym życiu – zero asertywnoÅ›ci, zero dbania o wÅ‚asne potrzeby, bo przecież w dzieciÅ„stwie byliÅ›my karani za te przejawy niewinnego egoizmu, a zabawkÄ™ oddawaliÅ›my pod groźbÄ… sÅ‚ów: „nikt CiÄ™ nie bÄ™dzie lubić”.

Uczymy w ten sposób dziecko, że jego uczucia i potrzeby sÄ… mniej ważne dla rodzica niż uczucia innych dzieci.

Z obawy przed egoizmem, zostaliśmy wychowani na ludzi uległych, boimy się powiedzieć wprost o naszych pragnieniach

i uczuciach, wolimy „przecierpieć”,  przemilczeć ważne dla nas rzeczy, żeby kogoÅ› nie urazić i nie być podejrzanym

o egoizm. Bo jak już raz siÄ™ dostanie tÄ™ niechlubnÄ… etykietkÄ™ to zostaje ona na dÅ‚ugo.  WiÄ™c najpierw myÅ›limy o innych

a potem o sobie, wręcz wyrzekamy się siebie. I wszystko byłoby teoretycznie dobrze, w myśl ludzkiego altruizmu,

ale jednak pozostaje w nas żal, poczucie pokrzywdzenia i lekceważenia naszych potrzeb. A jeśli sami swoje potrzeby będziemy zawsze stawiać na końcu, to ludzie też nie będą się z nimi liczyć.

Gdy caÅ‚e życie dajemy pierwszeÅ„stwo potrzebom innych ludzi, to gromadzÄ… siÄ™ w nas takie pokÅ‚ady tÅ‚umionej przez lata zÅ‚oÅ›ci i braku zaspokojenia osobistych potrzeb, że w koÅ„cu znajdujÄ… one ujÅ›cie na przykÅ‚ad w depresji, w zgorzknieniu, ogólnym sfrustrowaniu życiem.

Jak ćwiczyć w sobie zdrowe samolubstwo?

Najważniejsza rzecz to pokochać samego siebie, i to jest zdrowy egoizm. A pokochać znaczy szanować siebie i swoje odczucia, nie bać się chcieć, marzyć i sięgać po to.

Mamy prawo siÄ™ nie zgodzić, mamy prawo na szczerość z innymi ludźmi. Gdy ktoÅ› prosi CiÄ™ o przysÅ‚ugÄ™, to nie zgadzaj siÄ™ od razu, zastanów siÄ™ najpierw czy nie stoi to w sprzecznoÅ›ci z Twoimi potrzebami. Możesz odmówić, nawet przyjacielowi i nie musisz mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, bo przecież przyjaźń nie polega na zgadzaniu siÄ™ na wszystko czego chce druga osoba. BÄ…dź asertywny, czyli odmawiaj gdy jest to wbrew Tobie i pamiÄ™taj, że nie musisz siÄ™ z tego wcale tÅ‚umaczyć.

​

Nie staraj siÄ™ na siÅ‚Ä™ zadowolić wszystkich wokóÅ‚

I„robić dobrze caÅ‚emu Å›wiatu”, to i tak siÄ™ nie uda. UÅ›wiadom sobie, czego potrzebujesz od innych i nie bój siÄ™ tego brać, przy czym obserwuj też jakie potrzeby majÄ… inni ludzie i nie lekceważ ich. 

Niestety sÅ‚owo egoistyczny ciÄ…gle „otwiera wszystkie zawory poczucia winy”, zupeÅ‚nie niepotrzebnie. Nie bój siÄ™ powiedzieć na gÅ‚os, tak jestem egoistÄ… – ale zdrowym egoistÄ…. Nie bój siÄ™ wybierać siebie!

Na koniec przykÅ‚ad zdrowego egoizmu, który uderza mnie za każdym razem, gdy lecÄ™ samolotem - instruktaż prowadzony przez stewardessy przed startem samolotu. Oprócz wszystkich pouczeÅ„ o zapinaniu pasów i wyjÅ›ciach awaryjnych,

jest instrukcja, aby gdy  spadnie ciÅ›nienie w kabinie i wypadnÄ… maseczki najpierw zaÅ‚ożyć je sobie a dopiero później wÅ‚asnemu dziecku. Najpierw pomagam sobie, aby móc pomóc innym!

​

Podobają Ci się założenia zdrowego egoizmu? Może chciałbyś/abyś wyćwiczyć go u siebie? Zapraszam do kontaktu i na spotkanie w gabinecie lub na sesji online.

bottom of page