top of page

Jak siÄ™ leczy anoreksjÄ™?

 

Anoreksja to nie chęć bycia szczupłym i nie można zostać anorektyczką (anorektykiem) jedynie z powodu odchudzania

i dbania o sylwetkÄ™. To poważne zaburzenie, bo anorektyk odmawia sobie jedzenia z innych powodów, niż osoba odchudzajÄ…ca siÄ™. Dla niego jedzenie bÄ…dź niejedzenie to forma siÅ‚y i przejÄ™cia kontroli nad sobÄ… - wÅ‚asnym ciaÅ‚em i wyglÄ…dem.

W leczeniu anoreksji stosujÄ™ siÄ™ m.in. terapiÄ™ rodzinÄ…, bo niestety niewygodnÄ… prawdÄ… jest, że anoreksjÄ™ „nabywamy ”gÅ‚ównie w domu rodzinnym. To specyficzne relacje wewnÄ…trz rodziny sÄ… podÅ‚ożem anoreksji, m.in. nadopiekuÅ„czość rodziców, wikÅ‚anie dziecka w konflikty miÄ™dzy rodzicami, kiedy to musi opowiedzieć siÄ™ po jednej ze stron oraz obciążanie go emocjami z tego konfliktu, których nie jest w stanie udźwignąć.

ZnaczÄ…cÄ… rolÄ™ odgrywa matka anorektyczki, która jest czÄ™sto osobÄ… bardzo wymagajÄ…cÄ… i surowÄ…. Z reguÅ‚y perfekcjonistka, która pragnie mieć „idealnÄ…” córeczkÄ™, zabiera jej autonomiÄ™ i zawsze wie lepiej od niej. UbezwÅ‚asnowolnia jÄ… do tego stopnia, że to ona wybiera, z kim ma siÄ™ przyjaźnić, jakie studia wybrać, a nawet jakie ubrania ma nosić. Symbolicznie, anorektyczka odmawia sobie jedzenia, tak jak jej matka odmawiaÅ‚a jej miÅ‚oÅ›ci, ciepÅ‚a, bliskoÅ›ci – tego emocjonalnego pokarmu. A gdy dziecko żyje dla rodziców, speÅ‚nia ich ambicje i cele, to w koÅ„cu gubi siÄ™ w tym wszystkim, nie wie czego pragnie, bo do tej pory speÅ‚niaÅ‚o wyÅ‚Ä…cznie oczekiwania innych. Wreszcie też chce mieć nad czymÅ›  kontrolÄ™-  na przykÅ‚ad nad wÅ‚asnym ciaÅ‚em. Chora osoba i jej rodzina musi poznać te mechanizmy dlatego kluczowÄ… rolÄ™ w leczeniu odgrywa psychoterapia rodzinna.

Anoreksja to również problem emocjonalny. Chorzy przeżywajÄ… bardzo silne emocje, których nie rozumiejÄ…, stÄ…d ciÄ…gle napiÄ™cie, które potrafiÄ… rozÅ‚adować tylko za pomocÄ… wymiotów ( wymiotowanie emocjami) bÄ…dź przeczyszczajÄ…c siÄ™.

A są po tym już tak zmęczeni, że nie mają już sił na odczuwanie prawdziwych emocji.

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania (nie tylko anoreksja, ale też bulimia), czują silną niechęć, a nawet nienawiść

do swojego ciaÅ‚a, do samych siebie. Dlatego na terapii, czÄ™sto grupowej,  ćwiczÄ… przemawianie do tej części siebie, której nienawidzÄ…, którÄ… chcÄ… zniszczyć. Ale za nim wybiorÄ… terapiÄ™ problem muszÄ… dostrzec. Niestety sama waga, powiedzmy 39 kg, nie stanowi dalej problemu stÄ…d konieczne dziaÅ‚anie rodziny.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

​

​

Leczenie anoreksji  - Kroki

  1. Przyznanie siÄ™ do choroby (przed samym sobÄ… i rodzinÄ…)

Z reguły chory nie dostrzega problemu, stąd konieczna jest interwencja rodziny a nawet przymusowe leczenie.

 2.Ustalenie leczenia

a) pobyt na oddziale terapii zaburzeń odżywiania ( w skrajnych przypadkach przymusowe dokarmianie)

b)psycholog, psychiatra, dietetyk, lekarz

c) leki wspomagające (przede wszystkim leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, z powodu zaburzeń towarzyszących anoreksji)

      3. Zmiana Å›rodowiska (zamiana szkoÅ‚y, pracy )

  1. Wybór psychoterapii

Najpierw terapia indywidualna (psychoterapia psychodynamiczna lub psychoterapia poznawczo – behawioralna), nastÄ™pnie terapia grupowa i koniecznie rodzinna !

 

Podczas terapii pacjenci m.in. uczÄ… siÄ™ wyrażania swoich emocji i potrzeb, odróżniania sygnaÅ‚ów pÅ‚ynÄ…cych z ciaÅ‚a

(kiedy jestem gÅ‚odna), poznajÄ… swoje mocne i sÅ‚abe strony, przechodzÄ… trening rozwiÄ…zywani problemów, pracujÄ… nad samoocenÄ…, akceptacjÄ… siebie i zmianÄ… znieksztaÅ‚conego postrzegania wÅ‚asnego caÅ‚a, w koÅ„cu docierajÄ… do źródÅ‚a swoich problemów.

 

Anorektyk bardziej boi się życia niż śmierci i nie potrafi wziąć odpowiedzialności za własne życie. Dlatego w terapii uczy się przede wszystkim samodzielnie mierzyć z życiem.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

2. Grupa  wsparcia dla chorujÄ…cych na anoreksje i bulimiÄ™

Kilka praktycznych rad dla pacjentów:

  • Regularnie uczÄ™szczaj na terapiÄ™ (mimo gorszych dni czy chwil zwÄ…tpienia, które zawsze majÄ… miejsce , gdy dokonujemy ważnych zmian w życiu, nie poddawaj siÄ™, terapia jest dÅ‚uga bo zajmuje od momentu rozpoznania okoÅ‚o 5 lat, wiÄ™c przygotuj siÄ™ na wzloty i upadki  i caÅ‚y czas pracuj nad motywacjÄ…)

  • Staraj siÄ™ nie przygotowywać posiÅ‚ków, nie rób zakupów i nie gotuj.

Niech rodzina Cie w tym odciąży, a Ty nie narażaj się na pokusę przeliczania kalorii.

  • Staraj siÄ™ jeść regularne posiÅ‚ki

  • Nie jedz w samotnoÅ›ci

  • W miejsce dawnych diet i gÅ‚odówek, znajdź sobie hobby, który przyniesie Ci radość i odprężenie

  • Staraj siÄ™ nie rozmawiać o jedzeniu

     

bottom of page