top of page

Jak rodzi się lęk?

I jak go okiełznać..? Techniki terapeutyczne.

 

Skąd ten lęk?

LÄ™k rodzi siÄ™ powoli. To strach jest nagÅ‚ym odczuciem, w reakcji na zagrożenie, lÄ™ku natomiast siÄ™ uczymy. MaÅ‚e dziecko nie reaguje lÄ™kiem, z zaciekawieniem podchodzi do wÅ‚ochatego pajÄ…ka, a do boa dusiciela wyciÄ…gnie rÄ…czki z zamiarem bliższego poznania. Dopiero gdy zobaczy panicznÄ… reakcjÄ™ swojej mamy na widok trzy metrowego boa, lub nawet maÅ‚ej biaÅ‚ej myszki, jego nastawienie powoli bÄ™dzie siÄ™ zmieniać, a gdy dodatkowo bÄ™dzie siÄ™ podsycać wyobraźnie dziecka strasznymi opowieÅ›ciami o anakondach ludojadach, istnieje sporo szansa na wyksztaÅ‚cenie siÄ™ silnej postawy lÄ™kowej. Także cześć lÄ™ków przejmujemy wprost od rodziców, obserwujÄ…c ich reakcjÄ™, sami też reagujemy lÄ™kiem. NastÄ™pnie umacniamy siÄ™ w tym lÄ™ku za każdym razem gdy sÅ‚yszymy o jakimkolwiek zagrożeniu ze strony węża czy pajÄ…ka.

Lęk rodzi się w wyobraźni

To w niej wykluwajÄ… siÄ™ najstraszniejsze historie, to tu wÅ‚aÅ›nie trenujemy lÄ™k i postawÄ™ lÄ™kowÄ… karmiÄ…c siÄ™ katastroficznymi wizjami. A  im dÅ‚użej ćwiczymy, tym trudniej bÄ™dzie siÄ™ danego lÄ™ku oduczyć. Bo lÄ™k jest w naszych gÅ‚owach – w  myÅ›lach i przekonaniach, strach zaÅ› istnieje realnie, jest naszÄ… biologiczna reakcjÄ… na zagrożenia.

Niestety lÄ™ki lubiÄ… siÄ™ rozszerzać, z poczÄ…tkowo niewinnego lÄ™ku przed solarium (zamkniÄ™ta, ciasna przestrzeÅ„), można dojść do lÄ™ków przed wychodzeniem na ulicÄ™, do centrum handlowego, przed zostawaniem samemu w domu. W koÅ„cu pacjent nie wie już czego siÄ™ konkretnie boi, bo boi siÄ™ praktycznie wszystkiego. Na dodatek wystÄ™pujÄ™ tzw. „lÄ™k przed lÄ™kiem”, a wiÄ™c silna obawa, że w pewnych sytuacjach dopadnie nas wyjÄ…tkowo nasilony lÄ™k, z którym sobie nie poradzimy.  

 

Lęki mają wymiar symboliczny

Czasem z pozoru niewinne lÄ™ki kryjÄ… pod sobÄ… coÅ› znacznie gÅ‚Ä™bszego, zastÄ™pujÄ… coÅ› przed czym nie chcemy siÄ™ przyznać nawet przed samym sobÄ…. Zawsze jednak majÄ… jakieÅ› znaczenie, mniej lub bardziej zakorzenione w przeszÅ‚oÅ›ci, w traumach z dzieciÅ„stwa, urazach. PrzykÅ‚adowo,  lÄ™k spoÅ‚eczny wystÄ™pujÄ™ czÄ™sto na skutek upokorzenia czy oÅ›mieszenia w dzieciÅ„stwie, gdy poważnie zostaÅ‚a zachwiana samoocena dziecka. LÄ™k paniczny z kolei, czÄ™sto zwiÄ…zany jest z obawÄ… o wÅ‚asne zdrowie i bezpieczeÅ„stwo, a wiÄ™c w przeszÅ‚oÅ›ci mogÅ‚o dojść do sytuacji bezpoÅ›rednio zagrażajÄ…cej zdrowiu bÄ…dź życiu danej osoby.

Jak radzić sobie z lękiem?

LÄ™k trzeba przede wszystkim poznać i zrozumieć. WiÄ™kszość osób cierpiÄ…cych na rozmaite lÄ™ki chce z nimi walczyć, a nie

o walkę chodzi, ale właśnie o poznanie, szukanie sensu, bo każda obawa niesie za sobą jakieś znaczenie. A walka

z lÄ™kiem, czyli tak naprawdÄ™ z samym sobÄ…, nasili objawy. StÄ…d też w przypadku lÄ™ków najważniejsza jest psychoterapia (najlepiej psychoterapia poznawczo – behawioralna), szukanie wraz z terapeutÄ… sensu lÄ™ku, jego ukrytego znaczenia. Leczenie farmakologiczne stosuje siÄ™ tylko doraźnie, w ostrych stanach lÄ™kowych, aby lÄ™ki wyciszyć i stÅ‚umić, jednak tylko psychoterapia może z lÄ™ków wyleczyć. Na wÅ‚asne ryzyko można podjąć próby samopomocy przy użyciu książek z technikami terapeutycznymi (na przykÅ‚ad: „Oswoić lÄ™k” czy „Terapia lÄ™ku spoÅ‚ecznego”) jednak o wiele bezpieczniej i skuteczniej jest wybrać siÄ™ do terapeuty.

 

WÅ‚asna terapia

Gdy jednak zdecydujemy siÄ™ na autoterapiÄ™, to oprócz technik książkowych, należy zacząć od nauki relaksu. SÄ… dwa popularne treningi relaksacyjne, pierwszy – trening autogenny Schulza, drugi – relaksacja progresywna metodÄ… Jacobsona. Należy je ćwiczyć przynajmniej raz dziennie, aby nauczyć siÄ™ relaksu i odprężenia, co wcale takÄ… prostÄ… umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… nie jest. W lÄ™ku caÅ‚e nasze ciaÅ‚o jest bardzo napiÄ™te, gÅ‚ównie obszary karku (stÄ…d bóle gÅ‚owy, odczucie gulki w gardle, trudnoÅ›ci z przeÅ‚ykaniem w lÄ™ku, nawet szczÄ™koÅ›cisk). Kolejnym krokiem jest nauka oddechu, który ważny bÄ™dzie szczególnie w chwili napadu lÄ™ku. Oddycha siÄ™ wtedy na trzy, czyli: biorÄ…c oddech liczymy w myÅ›lach do trzech, zatrzymujemy oddech znowu liczÄ…c do trzech i wypuszczamy powietrze, również liczÄ…c do trzech. Taki cykl należy powtórzyć przynajmniej 5 razy. OczywiÅ›cie takiego oddechu należy nauczyć siÄ™ przed wystÄ…pieniem lÄ™ku! I dopiero z tymi umiejÄ™tnoÅ›ciami (wchodzenia w stan relaksu i oddechu na trzy) można stosować odpowiednie do lÄ™ku techniki terapeutyczne. PolegajÄ… one gÅ‚ównie na zmianie przekonaÅ„ i eksperymentowaniu z lÄ™kiem (najbezpieczniej u terapeuty!).  JednÄ… z technik jest pozwolenie sobie na odczuwanie lÄ™ku, akceptowanie, tego, że po prostu siÄ™ boimy, a lÄ™k to tylko lÄ™k, nic wiÄ™cej, ani zawaÅ‚, ani poczÄ…tek omdlenia, jest to po prostu lÄ™k, który pozwalamy sobie odczuwać, nic z nim nie robiÄ…c. Nie walczymy wiÄ™c z tym lÄ™kiem, tylko spokojnie oddychamy na trzy. Gdy po takim doÅ›wiadczeniu, zauważamy, że lÄ™k po prostu przeminÄ…Å‚, nie czyniÄ…c nam żadnej krzywdy, mamy szansÄ™ przerwać bÅ‚Ä™dne kolo lÄ™ku.

​

Metody wyżej opisane, stosujÄ™ również w mojej pracy z pacjentami. JeÅ›li macie ochotÄ™ sprawdźcie je "na wÅ‚asnej skórze", zapraszam do kontaktu i gabinetu. 

bottom of page