top of page

Jak radzić sobie z żalem?

 

Z cyklu trudne dzieciństwo i przeszłość. Toksyczni rodzice.

Å»al dorosÅ‚ego dziecka bywa bardzo intensywny, bo to żal nad stratami- utraconym „normalnym” dzieciÅ„stwem, obecnym i troszczÄ…cym siÄ™ ojcem, utratÄ… bezpieczeÅ„stwa, dobrego mniemania o sobie, spokojnego domu, uÅ›miechniÄ™tej matki, spotkaÅ„ z kolegami w domu i listÄ™ można by mnożyć, bo dzieci toksycznych rodziców doÅ›wiadczaÅ‚y strat niemal na codzieÅ„.  To również utrata wyobrażenia o posiadaniu „dobrej rodziny”, która daÅ‚aby siÅ‚Ä™ i wsparcie na caÅ‚e życie, dziÄ™ki czemu tyle mogÅ‚o siÄ™ osiÄ…gnąć, a tak mamy „ciÄ…gle pod górkÄ™” – takie sÅ‚owa sÅ‚yszÄ™ bardzo czÄ™sto na terapii. A pożegnanie z tym wyobrażeniem bywa bardzo trudne i dÅ‚ugie.

Jak uwolnić się od żalu?

​

​

Przede wszystkim trzeba nazwać straty, których doÅ›wiadczyliÅ›my. Nie unikać żalu, nie wypierać go, bo i tak wróci. WiÄ™kszość moich pacjentów robi dosÅ‚ownie wszystko, aby żalu uniknąć, bo jest bolesny, ale wtedy mamy tzw. odroczony żal, który i tak trzeba kiedyÅ› przeżyć, bo inaczej zawsze bÄ™dzie w nas. Å»al taki uderza nawet po latach i takich pacjentów mam wÅ‚aÅ›nie najwiÄ™cej, trafiajÄ… na terapiÄ™, gdy już wyszli z toksycznych domów lub uciekli od toksycznych rodziców, gdy uÅ‚ożyli sobie życie, majÄ… prace, swoje rodziny i w najmniej spodziewanym momencie ogarnia ich tak gÅ‚Ä™boki żal, czÄ™sto poÅ‚Ä…czony z gniewem lub wrÄ™cz wÅ›ciekÅ‚oÅ›ciÄ…, że te uczucia wydajÄ… im siÄ™ bezgraniczne. A żal ma jednak swój poczÄ…tek, Å›rodek i koniec, a nazwany może zostać w koÅ„cu pogrzebany. Susan Forward, autorka „Toksycznych rodziców” proponuje m.in. takÄ… technikÄ™: Stawia przed pacjentem stary wazon z suszonymi kwiatami, ma on symbolizować grób i prosi, aby pacjent powtórzyÅ‚ nastÄ™pujÄ…ce sÅ‚owa: ”Oto grzebiÄ™ moje fantazje o dobrej rodzinie. Oto grzebiÄ™ moje nadzieje i oczekiwania odnoÅ›nie moich rodziców. Oto grzebiÄ™ moje fantazje, że byÅ‚o coÅ› takiego, co mogÅ‚em zrobić jako dziecko, aby ich zmienić. Wiem, że nigdy nie bÄ™dÄ™ miaÅ‚ takich rodziców, jakich chciaÅ‚bym mieć i opÅ‚akujÄ™ tÄ™ stratÄ™. Ale akceptujÄ™ jÄ…. Niech te fantazje odpoczywajÄ… w pokoju”.

​

​

JeÅ›li doÅ›wiadczasz takiego żalu, zalewa on CiÄ™, prowadzi do wybuchów zÅ‚oÅ›ci, sprawia, że nie potrafisz uwolnić siÄ™ od swojej przeszÅ‚oÅ›ci, zgÅ‚oÅ› siÄ™ na terapiÄ™, bo nie musisz sam przez to przechodzić.

Bół głowy
bottom of page