top of page

Jak nauczyć dziecko by samo spało?

Konkretne techniki dla mam.

​

Z reguły na początku śpimy razem ze swoim maleństwem. Jest to wygodniejsze z powodu karmienia, mamy mniej obaw

i lÄ™ków, w ten sposób dajemy również okazje do wyspania siÄ™ mÅ‚odemu tacie. Jednak, przychodzi taki moment, gdy już należy nauczyć dziecko spania we wÅ‚asnym Å‚óżeczku, we wÅ‚asnym pokoju.  

Jest to moment kryzysu, ale kryzysu w sensie zmiany. Burzymy dziecku pewien ustalony już porządek, co oczywiście

na początku będzie powodowało złość i lęk, ale robimy to dla dobra jego, jak i własnego.

Oczywiście nie ma tu jakiś sztywnych reguł, że musi być to po takim a takim okresie, każde dziecko, ale i matka są inne

i majÄ… różne potrzeby. I nie ma na przykÅ‚ad sensu na siÅ‚Ä™ dziecko odkÅ‚adać do Å‚óżeczka, kiedy jego mama jest wrÄ™cz caÅ‚a przelÄ™kniona tym pomysÅ‚em.

Z drugiej strony pamiÄ™tajmy, że im dÅ‚użej dziecko Å›pi z mamÄ…, tym bardziej siÄ™ do tego przyzwyczaja, a wiÄ™c i trudniej bÄ™dzie go potem tego oduczyć. Co wiÄ™cej, nie zapominajmy również o mÅ‚odym tacie, który i tak już czuje siÄ™ (siÅ‚Ä… rzeczy) odsuniÄ™ty na drugi plan. Spotyka siÄ™ niestety w dalszym ciÄ…gu wiele par, które nie Å›piÄ… razem, nawet 2 lata po narodzeniu dziecka. Jest to sytuacja niezdrowa dla rodziny, a przede wszystkim dla małżeÅ„stwa i wzajemnych kontaktów miÄ™dzy partnerami.

Nauka spania

SÄ… różne metody na to by dziecko spaÅ‚o samo, mniej lub bardziej drastyczne, wszystkie przypominajÄ… trochÄ™ rodzaj treningu i tak jest poniekÄ…d. Jednak pamiÄ™tajmy, że nie jest to żadna kara dla dziecka, że ma spać samo. OczywiÅ›cie „odbieramy” mu pewien rodzaj bliskoÅ›ci, do którego byÅ‚o już przyzwyczajone, ale to nie znaczy, że mniej je kochamy. Å»adnej krzywdy mu nie wyrzÄ…dzamy, przeciwnie, wiele dzieci gorzej Å›pi w jednym Å‚óżku z rodzicami. Jest im czÄ™sto po prostu niewygodnie, duszno, budzi je pochrapywanie taty itd.

Z reguÅ‚y jednak to mamy majÄ… problem z rozstaniem siÄ™ na noc ze swojÄ… pociechÄ…. SÄ… peÅ‚ne obaw, czy oby dziecku nic siÄ™ nie stanie, kiedy ich przy nich nie bÄ™dzie. Jest to zupeÅ‚nie naturalne, szczególnie przy pierwszym dziecku.

 

Technika usypiania

Nauka samodzielnego spania trwa Å›rednio do 2 tygodni, i w zależnoÅ›ci od wieku dziecka, jego oporu i stopnia przyzwyczajenia siÄ™ do spania z mamÄ…, bywa Å‚atwiejsza lub trudniejsza, zawsze jednak wymaga wyjÄ…tkowej cierpliwoÅ›ci i konsekwencji rodziców. Na poczÄ…tku dziecko uprzedzamy, że teraz bÄ™dzie spaÅ‚o samo, zakÅ‚adamy, że ma już swój pokój i Å‚óżeczko, które dobrze zna, na przykÅ‚ad

z popoÅ‚udniowych drzemek. W pierwszy wieczór nauki samodzielnego spania, usypiamy dziecko tak jak to miaÅ‚o miejsce do tej pory, czyli np. czytamy bajeczkÄ™, caÅ‚us na dobranoc i wychodzimy z pokoju. JeÅ›li sÅ‚yszymy, że maluch jest niespokojny, wyszedÅ‚ z Å‚óżka itp., to kÅ‚adziemy go z powrotem od Å‚óżka, ewentualnie przypominamy, że teraz jest noc, i jest to pora snu. Możemy też przy nim posiedzieć, zanim siÄ™ nie uspokoi lub nie zaÅ›nie, ale wówczas, siedzimy na krzeseÅ‚ku obok Å‚óżka, nie odzywamy siÄ™ do dziecka i nie nawiÄ…zujemy z nim kontaktu wzrokowego. JeÅ›li maluch próbuje z nami porozmawiać to ostatni raz przypominamy mu, że jest to pora snu

i potem już siÄ™ nie odzywamy. JeÅ›li wychodzi z Å‚óżka, kÅ‚adziemy go z powrotem i tak aż do skutku. Bardzo ważne jest, aby przez caÅ‚y czas mama byÅ‚a spokojna, nie pokazywaÅ‚a dziecku swojego lÄ™ku, zmÄ™czenia czy poirytowania.

Rytuał snu

Rzeczą bardzo istotną jest, aby dziecko chodziło spać o tej samej porze i nie ważne jest, że naszego malucha rozpiera energia

i najchÄ™tniej szalaÅ‚by do 21. Pora miÄ™dzy godzinÄ… 18:00 a 20:00 jest dobra na sen dla dziecka. PamiÄ™tajmy przy tym, że drzemka musi być wówczas odpowiednio wczeÅ›niej, koÅ‚o godzin 14 do 16.

Najlepiej, gdy czas poÅ‚ożenia dziecka spać, poprzedzony jest staÅ‚ymi rytuaÅ‚ami, które sÄ… również sygnaÅ‚em dla dziecka, że oto nadchodzi pora spania. A wiÄ™c kÄ…piel, posiÅ‚ek, bajeczka albo uspokajajÄ…ca muzyka. Taka pora wyciszenie dla dziecka. GorÄ…co polecam stosowanie muzyki relaksacyjnej, szczególnie u dzieci, które sÄ… niespokojne, majÄ… kÅ‚opoty z zaÅ›niÄ™ciem lub budzÄ… siÄ™ wiele razy w ciÄ…gu nocy. RytuaÅ‚ snu pomaga też dziecku rozróżnić porÄ™ nocy od pory dnia. A jako, że jest to staÅ‚y element dnia, jest również ważny dla jego poczucia bezpieczeÅ„stwa. 

 

Częste budzenie się w nocy

Co zrobić, gdy dziecko Å›piÄ…c już samo we wÅ‚asnym pokoju, czÄ™sto budzi siÄ™ w nocy? Na pewno nie zapalamy Å›wiatÅ‚a i nie bierzemy go na rÄ™ce, wchodzimy natomiast cicho do pokoju, szeptem przypominamy mu, że teraz siÄ™ Å›pi, możemy również usiąść przy jego Å‚óżeczku

i nie odzywajÄ…c siÄ™ poczekać aż zaÅ›nie. Nigdy nie kÅ‚adziemy siÄ™ koÅ‚o niego.  A wiÄ™c siedzimy spokojnie, nie patrzymy nie dziecko. Gdy wstanie, chcÄ…c przytulic siÄ™ do nas, spokojnie odkÅ‚adamy je do Å‚óżeczka (dalej siÄ™ nie odzywamy). Jest to na pewno trudne dla rodzica, budzi wiele emocji i wrÄ™cz nieodpartej chÄ™ci przytulenia i ukojenia malucha, ale musimy być konsekwentni!

JeÅ›li dziecko dalej czÄ™sto siÄ™ przebudza ( już po okresie nauki samodzielnego spania), należy ustalić, co mu tak naprawdÄ™ w tym Å›nie przeszkadza. Czy może czegoÅ› siÄ™ boi? Może ma koszmary? Na pewno należy wtedy ograniczyć oglÄ…danie bajek przed snem, czÄ™sto za dużo w nich bodźców i dziecku trudniej siÄ™ potem wyciszyć.

Na koniec bardzo ważna rzecz. Gdy wprowadzamy jakÄ…kolwiek zmianÄ™ w życiu naszego dziecka, czy to uczymy je samo spać, czy sadzamy po praz pierwszy na nocniku, pamiÄ™tajmy, żeby na takÄ… zmianÄ™ wybrać spokojny okres w życiu dziecka, niech w tym czasie nie doÅ›wiadcza innych poważnych zmian. Nie róbmy tego także w czasie różnych kryzysów rodzinnych, Å›mierci kogoÅ› bliskiego, konfliktów czy zaraz po przeprowadzce w nowe miejsce.

 

W zależnoÅ›ci od wieku dziecka jak i jego indywidualnych cech, możemy napotkać różne trudnoÅ›ci. Każde dziecko jest inne i wymaga trochÄ™ innego podejÅ›cia. Dlatego zachÄ™cam Was drogie mamy do dzielenia siÄ™ swoimi doÅ›wiadczeniami i sukcesami wychowawczymi. 

bottom of page