top of page

MÄ…dra kara.

Czyli o tym jak karać skutecznie, a nie boleśnie.

 

Samymi nagrodami i pochwałami dziecka dobrze nie wychowamy. Jako rodzice musimy wyznaczać jasne granice postępowania, wskazywać i egzekwować normy, oraz oduczać zachowań niepożądanych.

 

MÄ…dra kara

MÄ…dra kara to kara dostosowana do wieku i dojrzaÅ‚oÅ›ci, dziecka, wymierzona adekwatnie do zÅ‚ego zachowania, bo przecież nie można karać za wszystko jednakowo. To kara sprawiedliwa i równa dla wszystkich dzieci, inaczej bÄ™dzie rodziÅ‚a poczucie krzywdy i niesÅ‚usznej oceny. Dlatego, za nim ukarzemy, upewnijmy siÄ™ czy dziecko faktycznie jest winne, szczególnie gdy nie byliÅ›my Å›wiadkami jego zÅ‚ego zachowania.

 

MaÅ‚emu dziecku, trzeba za każdym razem mówić za co zostaje ukarane, a kare wymierzać natychmiast po jego zÅ‚ym zachowaniu, nie można tego odkÅ‚adać w czasie. Å»adnego sensu nie ma kara otrzymana w weekend, za to że dziecko w Å›rodÄ™ brzydko siÄ™ odezwaÅ‚o. Ono musi widzieć bezpoÅ›redni zwiÄ…zek miÄ™dzy wÅ‚asnym zachowaniem a karÄ…. Malucha trzeba też najpierw przestrzec i zapowiedzieć jaka kara grozi za takie a takie zachowanie, dopiero później można go ukarać.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

​

 

W mądrej karze, tak jak i zresztą w całym wychowaniu, najważniejsza jest konsekwencja. Jeśli zapowiadamy dziecku,

że za takie przewinienia bÄ™dzie kara, a nastÄ™pnie o tej karze „zapominamy” lub jÄ… zmniejszamy, dziecko nie nauczy siÄ™ posÅ‚uszeÅ„stwa. BÄ™dzie za każdym razem „próbowaÅ‚o” rodzica, czy i tym razem uda mi siÄ™ coÅ› przeskrobać, a rodzic zapomni. Także, jeÅ›li zapowiadamy jakÄ…Å› kare, bÄ…dźmy też w stanie jÄ… wykonać, bo jeÅ›li grozimy „szlabanem” a wiemy, że dziecko ma wyjazd klasowy lub sami zaplanowaliÅ›my wspólny wyjazd weekendowy, to jaki sens ma szlaban na weekend?

 

Najgorsze co możemy zrobić, to wymierzyć karÄ™, gdy „puÅ›ciÅ‚y już nam nerwy”. W emocjach nigdy nie podejmuje siÄ™ dobrych decyzji i wtedy istnieje duże ryzyko, że karÄ… bardziej dziecko skrzywdzimy, niż go czegoÅ› nauczymy. 

 

Najbardziej popularnymi karami wydajÄ… siÄ™ być zakazywania – zabranianie oglÄ…dania telewizji i gry na komputerze.

Ale czy zastanawialiście się rodzice nad tym, że zakazując pewnych rzeczy, sprawiacie, że w oczach dziecka stają się one bardziej wartościowe? Skoro mama zabrania mi oglądania telewizji, a komputer to rodzaj nagrody, to są to rzeczy ważne

i warte dobrego zachowania, prawda? Dlaczego częściej karÄ… nie jest odwoÅ‚anie wspólnego spaceru, czy wyjazdu, pokazanie dziecku, że to czas spÄ™dzany razem jest najcenniejszÄ… rzeczÄ…, a jego utrata najbardziej dotkliwÄ… karÄ…?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

Kara naturalna

Kara naturalna pozwala dziecku doÅ›wiadczyć konsekwencji wÅ‚asnych zachowaÅ„. PrzykÅ‚adowo, dziecko pomimo naszych upomnieÅ„ nie chciaÅ‚o odrobić zadania domowego, wiÄ™c dostaÅ‚o w szkole jedynkÄ™. My jako rodzice, nie tÅ‚umaczymy go wiÄ™c w szkole dajÄ…c usprawiedliwienie lub nie odrabiamy naprÄ™dce zadania za niego, tylko pozwalamy aby sam, na wÅ‚asnej skórze zobaczyÅ‚, że jak nie odrobi zadania to konsekwencjami bÄ™dzie niska ocena, niezadowolenia nauczyciela itd. W tej metodzie wychowawczej, to życie wymierza dziecku karÄ™. A to, co może zrobić rodzic to ostrzec dziecko przed nastÄ™pstwami pewnych zachowaÅ„, pokazać konsekwencje, ale nie ingerować gdy dziecko i tak nie posÅ‚ucha. Także, oczywiÅ›cie w granicach zdrowego rozsÄ…dku, pozwalamy dziecku popeÅ‚niać jego wÅ‚asne bÅ‚Ä™dy. Przez psychologów ten rodzaj kary uznawany jest za najlepszy, bo dla dziecka logiczny i sprawiedliwy, pozwalajÄ…cy uczyć siÄ™ życia takiego jakie jest ono w rzeczywistoÅ›ci, a nie pod bezpiecznym kloszem rodziców.

 

 

bottom of page