top of page

Co to znaczy być empatycznym?

 

 

Jak pocieszyć drugiego czÅ‚owieka w nieszczęściu? A czego nie mówić, żeby nie poczuÅ‚ siÄ™ gorzej. Nie wystarczy dobra wola, trzeba wiedzieć jak pomóc, trzeba nauczyć siÄ™ zdrowo okazywać empatiÄ™.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Zdrowa empatia to nie tylko zrozumienie dla czyichÅ› problemów, to emocjonalne i mentalne wczuwanie siÄ™ w przeżycia drugiego czÅ‚owieka.

Ale w tym wczuwaniu nie można stracić dystansu, bo to nie moje emocje i nie moje potrzeby, tylko drugiej osoby.

Å»eby być dla kogoÅ› wsparciem, trzeba pamiÄ™tać o odróżnianiu swoich emocji i przeżyć od emocji przyjaciela.

 

Być empatycznym to pozwolić drugiej osobie na ekspresjÄ™ „gorÄ…cych” emocji i przekonaÅ„

Uznać, że te emocje sÄ… dla niej problemem, nawet jeÅ›li uważamy inaczej. Bo tak naprawdÄ™, nie ma emocjonalne bÅ‚ahych problemów, gdy ktoÅ› mówi, że mu źle i cierpi, to tak jest, nie ważne jak bardzo wedÅ‚ug nas jest to oparte na faktach bÄ…dź nie. Nigdy wiÄ™c nie wolno bagatelizować czyichÅ› uczuć.

 

Być empatycznym to umieć wsÅ‚uchiwać siÄ™ w drugiego czÅ‚owieka 

Czasem czytać miÄ™dzy wersami, być jak lustrzane odbicie dla jego emocji i przeżyć. To nasza „obecność w rozmowie”, bez opinii i sÄ…dów, bez litowania siÄ™ („oj biedactwo, to straszne co Ci siÄ™ przytrafiÅ‚o”), bez psychologizowania („to na pewno dzieje siÄ™ z jakiegoÅ› powodu i ma jakiÅ› sens”), bez natychmiastowego „naprawiania” sytuacji, bo wcale nie musimy od razu wyskakiwać z koÅ‚em ratunkowym dla przyjaciela, nie musimy szukać rozwiÄ…zania problemów, mamy sÅ‚uchać i akceptować to co wÅ‚aÅ›nie przeżywa. Nie negować („wcale nie jest tak źle”), korygować czy pocieszać. Nie ma chyba nic gorszego niż sÅ‚owa „wszystko bÄ™dzie dobrze” w obliczu życiowej tragedii. Bo co niby ma być dobrze? Przywrócimy kogoÅ› do życia lub zmienimy przeszÅ‚ość? Jeszcze gorzej jak używamy porównaÅ„ w stylu: „inni majÄ… gorzej” albo „to jeszcze nic, jak usÅ‚yszysz co mnie siÄ™ przytrafiÅ‚o…”, „czemu nie cieszysz siÄ™ tym co masz” itd. Takimi frazesami pogarszamy tylko stan psychiczny drugiej osoby, bo nie dość, że ma ona poczucie bycia nierozumianÄ…, to jeszcze czuje siÄ™ nieakceptowana z tym co czuje (bo przecież powinna siÄ™ cieszyć z tego co ma, i czego nie straciÅ‚a).

​

Błędem w wyrażaniu empatii jest wchodzenie w czyjeś uczucia

Na przykÅ‚ad sÅ‚owami: „wiem co czujesz”. Nie wiemy,i możemy siÄ™ tylko domyÅ›lać i pytać przyjaciela wprost co czuje, ale wiedzieć tego nie możemy.

Przyjaciel w potrzeba nie oczekuje też od nas za każdym razem doradzania, i my też nie musimy siÄ™ do tego poczuwać. Bo przecież przyjaźń nie oznacza naprawiania czyjegoÅ› życia, nawet jeÅ›li nam siÄ™ wydaje, że wiemy lepiej. WiÄ™c jeÅ›li chcesz być empatyczny nie pouczaj swojego przyjaciela „musisz na to spojrzeć z innej strony, bo tak wcale nie jest, że…”, nie doradzaj, jeÅ›li wprost nie pyta CiÄ™ co byÅ› zrobiÅ‚ na jego miejscu. Nigdy jednak nie pozwalaj aby użalaÅ‚ siÄ™ nad sobÄ… i pogrążaÅ‚ w nieszczęściu.

 

Empatia to ważna cecha, bo okazujÄ…c jÄ… i otrzymujÄ…c czujemy siÄ™ rozumiani, akceptowani  i bezpieczni. Jest potwierdzeniem miÅ‚oÅ›ci, bo potrafimy wczuć siÄ™ w bliskiego dla nas czÅ‚owieka.

 

bottom of page