top of page

Grubaski i chudzielce

 

Grubaski i chudzielce – czy różni je tylko tusza? Kto jest duszÄ… towarzystwa, a kto dewotkÄ…. O raczej psychologicznych różnicach miÄ™dzy szczupÅ‚ymi i bardziej krÄ…gÅ‚ymi kobietami.

WiÄ™kszość z nas nosi w sobie przekonania, dotyczÄ…ce pewnych grup ludzi, a to, że „rudzi” sÄ… faÅ‚szywi, grubi leniwi a nauczyciel to już rozpoznanie, a nie zawód. Takie stwierdzenia budzÄ… silne emocje, a to dlatego, że nie dość że sÄ… generalizacjami to jeszcze stereotypami. Szczególnie dużo takich stereotypów spotykamy na temat osób otyÅ‚ych. Nie ma sensu ich tutaj przytaczać, chciaÅ‚abym siÄ™ natomiast zastanowić czy oprócz ogólnych spoÅ‚ecznych przekonaÅ„, czy też stereotypów, istniejÄ… realne różnice miÄ™dzy osobami otyÅ‚ymi a szczupÅ‚ymi pod wzglÄ™dem ich cech osobowoÅ›ciowych?

 

Z reguÅ‚y odbieramy osoby pulchne jako bardziej miÅ‚e, przyjazne czy radoÅ›niejsze, i badania potwierdzajÄ…, że osoby grubsze sÄ… bardzo emocjonalne, empatyczne i wrażliwe na drugiego czÅ‚owieka. Ale przez tÄ™ swojÄ… wrażliwość Å‚atwo je również urazić i zranić, szczególnie, jeÅ›li przykra uwaga dotyczy ich tuszy. Niestety zaokrÄ…glone boczki wcale nie oznaczajÄ… wesoÅ‚ego usposobienia, gdyż grubaski tak naprawdÄ™ caÅ‚y czas noszÄ… w sobie bardzo negatywny obraz siebie, czÄ™sto majÄ… niskÄ… samoocenÄ™ i nie zauważajÄ… swoich zalet, których majÄ… naprawdÄ™ wiele!

GÅ‚ównÄ… ich zaletÄ… jest to, że jeÅ›li siÄ™ w coÅ› angażujÄ… to robiÄ… to caÅ‚ymi sobÄ…, poÅ›wiÄ™cajÄ… czas, i caÅ‚Ä… swojÄ… energiÄ™. Widzimy to czÄ™sto na przykÅ‚adzie ich rodzin, gdzie zazwyczaj pulchniejsze mamy dbajÄ… o każdego czÅ‚onka rodziny wrÄ™cz przesadnie, zawsze chÄ™tnie sÅ‚użą pomocÄ…, dziaÅ‚ajÄ… we wszelkich koÅ‚ach czy spotkaniach rodzicielskich. Takie osoby sÄ… ciepÅ‚e i delikatne w kontakcie, nikogo nie chcÄ… urazić, sÄ… lubiane i obdarzane zaufaniem, to ktoÅ› taki z kim można „wódkÄ™ pić i konie kraść”.

Niestety, wystarczy czasem jedno spojrzenie w lustro, aby grubasek zupeÅ‚nie zapomniaÅ‚ ile jest wart. Chowa siÄ™ wtedy i izoluje od Å›wiata, lub też staje siÄ™ agresywny. Próbuje dodać sobie w ten sposób trochÄ™ pewnoÅ›ci siebie. Wydaje siÄ™ wówczas silny, nieustÄ™pliwy, wrÄ™cz apodyktyczny. I to takie zachowanie kojarzy nam siÄ™ z wrednÄ…, „grubÄ… babÄ…” zza pocztowego okienka. A ona po prostu próbuje przetrwać wÅ›ród szczęśliwych chudzielców, którzy nie majÄ… tego „tÅ‚uszczowego problemu” co ona, atakuje sÅ‚owem, po to by poczuć siÄ™ lepiej, i rozÅ‚adować tÄ™ ogromnÄ… frustracje.

Jej siÅ‚a to jedynie maska, pod którÄ… kryjÄ… siÄ™ gÅ‚Ä™bokie pokÅ‚ady lÄ™ku. Podobnie jest u osób chudych, one również odczuwajÄ… lÄ™k i niepokój wzglÄ™dem osób o przeciÄ™tnej wadze ciaÅ‚a.  Tylko, że chudzielec w swoim lÄ™ku, nie siÄ™gnie po jedzenie, aby siÄ™ choć trochÄ™ uspokoić, ale raczej straci apetyt i siÄ™gnie po papierosa. I taka miÄ™dzy nimi różnica, a oboje cierpiÄ…, gÅ‚ównie z powodu presji otoczenia, uważajÄ…c swojÄ… wagÄ™ za coÅ› niepożądanego i wstydliwego. Szczególnie grubaski żyjÄ… w przekonaniu, że rodzina siÄ™ ich wstydzi, natomiast chudzi majÄ… pretensje, że ich problemy sÄ… lekceważone w dobie choroby cywilizacyjnej jakÄ… już staÅ‚a siÄ™ otyÅ‚ość, w czasie gdy tak naprawdÄ™ wszyscy chcÄ… być szczupli.

Nawet w tym artykule „Å‚apiÄ™” siÄ™ na tym, że wiÄ™cej miejsca poÅ›wiÄ™cam grubaskom. Dlaczego?

Bo to oni z reguły przychodzą do gabinetu z problemami wynikającymi właśnie z ich tuszy, to oni jednak wydają się mniej szczęśliwi.

 

WracajÄ…c do różnic, z czego wynika fakt, że grubaski sÄ… bardziej towarzyskie od chudzielców?  OczywiÅ›cie zapominamy tutaj o stereotypie oschÅ‚ego i maÅ‚omównego chudzielca, bo to na szczęście jest tylko stereotyp.

Przeanalizujmy sytuacje: grubasek idzie na przyjÄ™cie, jest wÅ›ród obcych sobie ludzi, i za nic w Å›wiecie nie chce im podpaść. Nie przeżyÅ‚by sytuacji gdyby ktoÅ› publicznie wytknÄ…Å‚ mu jego tuszÄ™. Co wiÄ™c robi? Sam Å›mieje siÄ™ z siebie, a to „że je na przyjÄ™ciu tyle co wróbelek, a wiadomo, że wróbel je tyle ile waży” itd. Uprzedza w ten sposób ewentualne uwagi innych. Co wiÄ™cej, czuje siÄ™ wrÄ™cz zobowiÄ…zany do zabawiania innych, no, bo przecież oni „poÅ›wiÄ™cajÄ…” czas tak brzydkiej i w ogóle nieciekawej osobie. Grubasek myÅ›li, że musi sobie zapracować na sympatie, dlatego też m.in. dostosowuje siÄ™ do innych, rozbawia, staje siÄ™ dowcipnym przeÅ›miewcÄ…, a w koÅ„cu i doskonaÅ‚ym kompanem, duszÄ… towarzystwa i osobÄ… o „niesamowitym dystansie do siebie i wÅ‚asnej tuszy”. Ale na ile jest to rzeczywisty dystans do siebie, a na ile próba zabezpieczenia siÄ™, a wiÄ™c swego rodzaju mechanizm obronny?

 

OczywiÅ›cie, nie mówiÄ™, że tak zachowuje siÄ™ każda pulchniejsza osoba. Sytuacja siÄ™ zmienia gdy jesteÅ›my „wÅ›ród swoich” lub też gdy osoba należy do, nazwijmy jÄ…, grupy „olewniczek”, a wiÄ™c akceptuje do pewnego stopnia swoje ciaÅ‚o, a jej tusza nie wpÅ‚ywa znaczÄ…co na jej psychikÄ™ i zachowanie.

 

Na pewno nasuwajÄ… siÄ™ nam jeszcze inne specyficzne cechy grubasków i chudzielców, ja w różnych badaniach odnalazÅ‚am takie: osoby grubsze majÄ… lekkÄ… tendencjÄ™ w kierunku ograniczania samodzielnoÅ›ci swoich dzieci; w wiÄ™kszym stopniu niż chudsi akceptujÄ… sprawy seksualne, oraz co intryguje mnie wyjÄ…tkowo: grubaski sÄ… bardziej zainteresowane postÄ™pem technicznym.

Jak Wy zapatrujecie siÄ™ na te ciekawe odkrycia naukowców?

bottom of page