top of page

Co zrobić, gdy dziecko ma nocne lęki?

 

Prawie każde dziecko przeżywa lÄ™ki noce, czy to przed ciemnoÅ›ciÄ…, czy też przed potworem kryjÄ…cym siÄ™ pod Å‚óżkiem. Takie lÄ™ki pojawić siÄ™ mogÄ… już u 2-latków, a najsilniejsze wystÄ™pujÄ… u dzieci w 3 roku życia.

 

Rodzice mogÄ… zrobić szereg rzeczy, aby pomóc swoim pociechom, i to bez koniecznoÅ›ci wizyty u psychologa czy pedagoga. Oto szereg wskazówek i pomysÅ‚ów jak radzić sobie z lÄ™kami nocnymi naszych dzieci.

 

Najpopularniejszy sposób i bardzo skuteczny, to zostawienie dziecku wÅ‚Ä…czonej lampki w pokoju lub przedpokoju,

z czasem zamiast lampki możemy dziecku kupić latarkÄ™, która nie tylko da mu poczucie bezpieczeÅ„stwa, ale również pozwoli kontrolować sytuacje. Bo w lÄ™ku o to wÅ‚aÅ›nie chodzi, aby nauczyć siÄ™ panowania nad nim, kontrolowania, a nie jedynie pozornie pozbyć siÄ™ jego źródÅ‚a. Innym pomysÅ‚em może być przyklejenie fluorescencyjnych naklejek, na przykÅ‚ad gwiazdek na sufit. Dzieci je uwielbiajÄ…, a przy okazji czujÄ… siÄ™ bezpieczniej.  

Warto też zainwestować w dużego misia, który posiadajÄ…c cudowne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci odgania potwory i duchy. Bo to nie jest byle jaki miÅ›, to miÅ› opiekun, miÅ› obroÅ„ca. Dzieci caÅ‚kowicie wierzÄ… w takie opowieÅ›ci, a tak zwana „magiczna zabawka” dziaÅ‚a lepiej niż leki przeciwlÄ™kowe.

Do uspokojenia dziecka sÅ‚użą również bajki terapeutyczne, w których to maluch sÅ‚ucha, jak podobny do niego bohater, też ma problem z potworem w szafie, ale znalazÅ‚ na niego „sposób” i teraz siÄ™ już nie boi.

Czego rodzic nie powinien robić?

Nie należy lekceważyć dzieciÄ™cych lÄ™ków, mimo, że sÄ… one sprawÄ… przejÅ›ciowÄ… i nie rzutujÄ… na dalszy rozwój, nie oznacza to, że dziecko nie potrzebuje naszego wsparcia. Nie ważne jak niedorzeczne (z naszej perspektywy) sÄ… te lÄ™ki, trzeba pamiÄ™tać, że dziecko przeżywa je jako realne zagrożenie i jest to dla niego naprawdÄ™ duży stres. Dlatego trzeba z nim rozmawiać o tym, czego siÄ™ boi.

JeÅ›li jest to potwór czyhajÄ…cy pod Å‚óżkiem zróbmy przed snem maÅ‚Ä… „inspekcje”, przeszukajmy z dzieckiem wszelkie zakamarki, niech upewni siÄ™, że nic mu nie grozi. Można zrobić z tego niezÅ‚Ä… zabawÄ™, w trakcie, której dziecko rozluźni siÄ™ przed snem.

 

Nigdy natomiast nie Å›miejmy siÄ™ dziecka, nie mówmy mu na przykÅ‚ad, że taki duży chÅ‚opiec nie powianiem siÄ™ bać, że to wstyd bać siÄ™ ciemnoÅ›ci czy upiora w szafie. Nie dość, że taki maluch nie pojmuje do koÅ„ca, co to wstyd, a wiÄ™c wcale go tym nie zmotywujemy, to na dodatek czuje, że zostaÅ‚ sam w tej trudnej dla niego sytuacji. A dla dziecka najważniejsze jest przecież poczucie bezpieczeÅ„stwa. StÄ…d też, gdy ma lÄ™ki nie zamykajmy go samego w pokoju, niech czuje, że jesteÅ›my blisko i w każdej chwili może do nas przyjść. Tym bardziej, nie zostawiajmy go samego, gdy pÅ‚acze czy nawet popÅ‚akuje przestraszone, metoda typu: trochÄ™ popÅ‚acze i zaÅ›nie z pewnoÅ›ciÄ… nie pomoże, a jedynie może nasilić jego lÄ™ki.

 

Na koniec, bardzo ważna rzecz, a czÄ™sto pomijana – lÄ™ki rodziców, szczególnie mamy, przechodzÄ… na dzieci. Bo lÄ™ku, jak każdej emocji siÄ™ uczymy. A dziecko obserwujÄ…c czÄ™sto przelÄ™knionÄ… i nerwowa mamÄ™, która swoim zachowaniem pokazuje mu, że Å›wiat nie jest bezpiecznym miejscem i należy być ostrożnym, uczy go nieÅ›wiadomie tej lÄ™kowej postawy. Dlatego lÄ™ki wystÄ™pujÄ…ce u mamy wzmacniajÄ… lÄ™kliwość dziecka. JeÅ›li natomiast mama jest spokojna i opanowana, to dziecko też takie bÄ™dzie. JeÅ›li nikt i nic nie bÄ™dzie podsycać jego wyobraźni, a Å›wiat bÄ™dzie postrzegany jako raczej bezpieczny niż zagrażajÄ…cy, lÄ™ki nie bÄ™dÄ… nasilone, lub nie wystÄ…piÄ… wcale.

 

bottom of page