top of page

Epidemia lęku

​

Fobie, ataki paniki, lÄ™ki  uogólnione i spoÅ‚eczne, sÄ… obecnie dominujÄ…cymi zaburzeniami  w Europie i w Stanach Zjednoczonych. PrzeciÄ™tnie 1 na 6 osób doÅ›wiadczyÅ‚a lub doÅ›wiadczy w swoim życiu zaburzeÅ„ na tle lÄ™kowym.  Czy jest to już problem na skalÄ™ globalnÄ…?

 

KiedyÅ› pacjenta zgÅ‚aszajÄ…cego siÄ™ z objawami depresyjnymi i lÄ™kowymi kwalifikowano jako zaburzenia nerwicowe (kwalifikacja ICD 9), dziÅ› jasno wyodrÄ™bnia siÄ™ zaburzenia lÄ™kowe i depresyjne (ICD 10), ale jak pokazujÄ… badania i doÅ›wiadczenia terapeutów, lÄ™ki Å‚Ä…czÄ… siÄ™ z depresjami, jak również z nadmiernym używaniem alkoholu - gÅ‚ównie w przypadku mężczyzn i leków – gÅ‚ównie u kobiet.

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Gottingen wskazujÄ…, że wiÄ™kszość zaburzeÅ„ lÄ™kowych dotyczy ludzi mÅ‚odych w wieku od 18 do 34 roku życia, oprócz konkretnych fobii, które dotykajÄ… raczej ludzi wieku od 35 do 55 roku życia.

Z kolei naukowcy z Anglii w przeciÄ…gu ostatnich 20 lat zaobserwowali ciekawe zmiany w wystÄ™powaniu zaburzeÅ„ lÄ™kowych. KiedyÅ› zdecydowana wiÄ™kszość pacjentów doÅ›wiadczaÅ‚a lÄ™ku napadowego oraz agorafobii, obecnie prym wiodÄ… fobie spoÅ‚eczne i hipochondria. Czyżby EuropÄ™ dotknęła epidemia lÄ™ków przed innymi ludźmi?

Zarażeni lękiem

Czy lÄ™kiem można siÄ™ zarazić? OczywiÅ›cie, że tak! Tak jak każdÄ… innÄ… emocjÄ…. I tak,  lÄ™kiem zarażamy siÄ™ najczęściej od rodziców, obserwujÄ…c ich reakcje, przejmujemy ich postawy lÄ™kowe wobec Å›wiata i innych ludzi. Otrzymujemy  od  nich zawoalowany komunikat: „Å›wiat nie jest bezpiecznym miejscem, inni mogÄ… stanowić zagrożenie, trzeba siÄ™ martwić o wiele rzeczy,  bo tylko w ten sposób można uniknąć niebezpieczeÅ„stw”.  Te komunikaty ksztaÅ‚tujÄ… nieracjonalne przekonania i postawy, które sÄ… rdzeniem zaburzeÅ„ lÄ™kowych.

W psychologii mówi siÄ™ o tak zwanym magicznym myÅ›leniu. U jego podstaw leży przekonanie, że jeÅ›li dzieje siÄ™ coÅ› niedobrego, to wrÄ™cz należy siÄ™ denerwować i martwić, bo tak wÅ‚aÅ›nie robiÄ… osoby odpowiedzialne. Trzeba być czujnym i przygotowanym. LÄ™k w ten sposób nabiera symbolicznego znaczenia, chroni od zÅ‚ego, a czÅ‚owiek wpada w puÅ‚apkÄ™ zaÅ‚ożenia, że denerwowanie siÄ™ zmniejsza prawdopodobieÅ„stwo zdarzenia siÄ™ zÅ‚ych rzeczy. A postawa ta utrwala siÄ™ za każdym razem, gdy martwimy siÄ™, na przykÅ‚ad o bliskÄ… osobÄ™ a ona wraca caÅ‚a i zdrowa do domu. Czyli martwienie siÄ™ przyniosÅ‚o efekt. Po czasie czÅ‚owiek nie dostrzega już irracjonalnoÅ›ci swojego myÅ›lenia, wpadÅ‚ w bÅ‚Ä™dne koÅ‚o  martwienia siÄ™, żeby „zapobiec” niepożądanym wydarzeniom, a z drugiej strony, cokolwiek zÅ‚ego by siÄ™ staÅ‚o, również zareagujemy lÄ™kiem, tyle, że jeszcze silniejszym.

Ludzie, którzy charakteryzuje siÄ™ lÄ™kiem magicznym, to wszyscy Ci, którzy jeÅ›li tylko przyÅ‚apiÄ… siÄ™ na tym, że nie czujÄ… niepokoju, to natychmiast niepokojÄ… siÄ™ możliwoÅ›ciÄ… tego, że mogli coÅ› przegapić, czym „należaÅ‚o” siÄ™ niepokoić. To osoby, które bojÄ… siÄ™ nie bać.

​

Z matematycznego punktu widzenia 40% rzeczy, o które siÄ™ martwimy, nigdy siÄ™ nie wydarza, 30 % już siÄ™ wydarzyÅ‚o, kolejne 12 % wynika z przewrażliwienia na punkcie zdrowia, 10% to drobiazgi, z których tak naprawdÄ™ nic nie wynika, zostaje wiÄ™c jedynie 8 % ! A  wiec 92 % martwienia siÄ™, nie ma żadnego pożytku.

Znieczulić się na lęk

Jak nie czuć lÄ™ku? Nie ma takiej możliwoÅ›ci, a nawet byÅ‚oby to niebezpiecznie. LÄ™k nas o czymÅ› informuje, jest sygnaÅ‚em z ciaÅ‚a. Dlatego z lÄ™kiem siÄ™ nie walczy, tylko siÄ™ go poznaje, szuka sensu, bo każda obawa niesie za sobÄ… jakieÅ› znaczenie. LÄ™k jest potrzebny, o ile nie narasta do stanu, w którym uniemożliwia codziennie funkcjonowanie. Ma to miejsce na przykÅ‚ad w agorafobii, gdzie w skrajnych przypadkach osoby nie wychodzÄ… latami z domu, ale również w erytrofobii, czyli lÄ™kiem przed rumienieniem siÄ™ w sytuacjach spoÅ‚ecznych, który stanowi czÄ™sto tak poważnÄ… barierÄ™ w relacjach z innymi ludźmi, że ludzie cierpiÄ…cy na ten rodzaj fobii spoÅ‚ecznej, izolujÄ… siÄ™, majÄ… problemy z utrzymaniem pracy czy wchodzeniem w zwiÄ…zki. W lÄ™ku napadowym, czyli potocznie atakach paniki, doÅ›wiadczany lÄ™k jest tak wysoki, że osoba, jest przekonana, że zaraz umrze lub zwariuje. Tego typu lÄ™ki nie pozwalajÄ… normalnie żyć i konieczne jest leczenie.

 

Jak radzić sobie z lękiem?

LÄ™k trzeba przede wszystkim poznać i zrozumieć. Nie walczyć z nim, bo walka z lÄ™kiem to jak walka z samym sobÄ…, walka, w której lÄ™k tylko bÄ™dzie siÄ™ nasilaÅ‚, a zasoby na poradzenie sobie z nim bÄ™dÄ… siÄ™ zmniejszaÅ‚y. Zgodnie z prawem zasobów, które mówi, że jeÅ›li czÅ‚owiek posiada zasoby i kompetencje, żeby sobie poradzić w życiu, to bÄ™dzie je pomnażaÅ‚, jeÅ›li mu ich jednak brakuje, w dalszym ciÄ…gu bÄ™dzie je traciÅ‚. Tak jak z kredytem i rosnÄ…cymi odsetkami, jedna zalegÅ‚ość w spÅ‚acie czÄ™sto potÄ™guje kolejne dÅ‚ugi. W lÄ™ku jak w kredycie wpada siÄ™ w bÅ‚Ä™dne koÅ‚o.

WyjÅ›ciem jest przede wszystkich psychoterapia, doraźnÄ… pomocÄ…  - leczenie farmakologiczne, aby wyciszyć ostre stany lÄ™kowe, jednak samymi lekami nie można wyleczyć zaburzeÅ„ lÄ™kowych. WÅ›ród rekomendowanym terapii leczenie zaburzeÅ„ lÄ™kowych wymienia siÄ™ gÅ‚ównie psychoterapie poznawczo – behawioralnÄ…, której celem jest nie tylko zmiana lÄ™kowych postaw i irracjonalnych myÅ›li (część poznawcza terapii), ale również zachÄ™ca siÄ™ pacjentów do eksperymentowania ze swoim lÄ™kiem (część behawioralna terapii). Bo nie wystarczy zrozumieć istoty lÄ™ku, trzeba doÅ›wiadczyć go, ale w warunkach bezpiecznych, z terapeutÄ….

 

PodstawÄ… jest akceptacja

JednÄ… z technik jest pozwolenie sobie na odczuwanie lÄ™ku, akceptowanie, tego, że po prostu siÄ™ boimy, a lÄ™k to tylko lÄ™k, nic wiÄ™cej, ani zawaÅ‚, ani poczÄ…tek omdlenia, jest to po prostu emocja, którÄ… pozwalamy sobie odczuwać, a doÅ›wiadczajÄ…c jej w ten sposób sprawiamy, że samoistnie sÅ‚abnie. Gdy po takim doÅ›wiadczeniu, zauważamy, że lÄ™k po prostu przeminÄ…Å‚, nie czyniÄ…c nam żadnej krzywdy, mamy szansÄ™ przerwać bÅ‚Ä™dne koÅ‚o lÄ™ku.

Pacjentom zaleca siÄ™ treningi relaksacyjne, wÅ›ród nich dwa najpopularniejsze - trening autogenny Schulza oraz relaksacja progresywna metodÄ… Jacobsona. Terapie rozpoczyna siÄ™ czÄ™sto pracÄ… z ciaÅ‚em, gdyż w lÄ™ku caÅ‚e ciaÅ‚o jest napiÄ™te, gÅ‚ównie obszary karku, stÄ…d bóle gÅ‚owy, odczucie gulki w gardle, trudnoÅ›ci z przeÅ‚ykaniem, a nawet szczÄ™koÅ›cisk. Techniki relaksacyjne poszerza siÄ™ również do treningów uważnoÅ›ci (mindfulness) oraz pracy z oddechem. Do dyspozycji pacjentów jest wiele książek do autoterapii, jednak bezpieczniej jest pracować z lÄ™kiem pod okiem psychoterapeuty.

​

LÄ™k rodzi siÄ™ w gÅ‚owie, ale cierpi caÅ‚e ciaÅ‚o. Inni ludzie mogÄ… stanowić zarówno pożywkÄ™ dla lÄ™ków jak i ratunek, ale to od nas zależy czy spojrzymy na nich jak na zagrożenie i ulegniemy epidemii lÄ™ku.

bottom of page