top of page

Czy pary homoseksualne powinny wychowywać dzieci?

 

Trudna dyskusja na poważne tematy.

Nowy model rodziny?

Szacuje siÄ™, że okoÅ‚o 50 tys. dzieci jest wychowywanych przez rodziców tej samej pÅ‚ci. Francuski rzÄ…d w 2013 r. zalegalizowaÅ‚ małżeÅ„stwa homoseksualne z gwarancjÄ… takich samych praw jak parom heteroseksualnym, a już wczeÅ›niej pary homoseksualne mogÅ‚y legalnie adoptować dzieci m.in. w Belgii, Holandii, Szwecji, Anglii, Norwegii, Hiszpanii i Dani.

Zastanawiamy siÄ™ jakie skutki przyniesie tak zwane rodzicielstwo LGBT (czyli wychowywanie dzieci przez osoby homoseksualne, biseksualne lub transgenderyczne)?

Wątpliwości?

Jednym z nurtujÄ…cych pytaÅ„ jest czy wychowanie dziecka przez parÄ™ homoseksualnÄ… determinuje jego ukierunkowania seksualne. Nie ma co ukrywać, że ludzka seksualność jest podatna na wpÅ‚ywy i przecież doskonale wiadomo, że dzieci podÅ›wiadomie kopiujÄ… zachowania swoich rodziców. Rodzice sÄ… modelami oraz pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami Å›wiata i życia. Na przyszÅ‚ego partnera też wybieramy osobÄ™ podobnÄ… do rodzica.

OczywiÅ›cie nie ma takich danych, które mówiÅ‚by, że dziecko pary homoseksualnej, też bÄ™dzie homoseksualistÄ…, ale na pewno, rodziny homoseksualne zwiÄ™kszajÄ… seksualne zagubienie dziecka i dajÄ… mu bardziej lub mniej bezpoÅ›rednie przyzwolenie na eksperymenty seksualne, bo przesÅ‚anie jest proste: „wszystkie Twoje wybory sÄ… jednakowo akceptowane i dobre”.

 

Dziecko uczy siÄ™ nawiÄ…zywania relacji zarówno z mężczyznami jak i kobietami na przykÅ‚adzie relacji w domu. Ponad to, posiadanie relacji z  rodzicem pÅ‚ci przeciwnej sprawia, że dziecko bÄ™dzie bardziej empatyczne i mniej narcystyczne w życiu dorosÅ‚ym. Dziewczynka potrzebuje relacji z ojcem dla bezpiecznego budowania swojej kobiecoÅ›ci, a chÅ‚opiec dziÄ™ki miÅ‚oÅ›ci ojcowskiej, która jest bardziej kontrolujÄ…ca i powstrzymujÄ…ca, jest bardziej posÅ‚uszny i Å‚atwiej uczy siÄ™ szacunku.

 

A co z przekazywanymi wzorcami rodzicielskimi, przecież mówi siÄ™, że matka nie jest w stanie zastÄ…pić ojca (np. po rozwodzie) i jak wielkÄ… jest to szkodÄ… dla rozwoju dziecka, bo przecież miÅ‚ość ojcowska jest zupeÅ‚nie czymÅ› innym niż miÅ‚ość matczyna, wiÄ™zi sÄ… inne.

Matka kocha miłością bezwarunkową, ojciec miłością uwarunkowaną, obie są czymś podstawowym i uzupełniającym się w rozwoju dziecka. Mężczyzna o orientacji homoseksualnej jest w stanie przekazać tylko rolę ojca, nie odwzoruje roli matki.

Dziecko na poszczególnym etapach rozwoju, potrzebuje raz bardziej matki (wczesne lata) a raz bardziej ojca. ChÅ‚opiec wychowany bez mężczyzny, z którym mógÅ‚by siÄ™ identyfikować, bÄ™dzie miaÅ‚ trudnoÅ›ci z uksztaÅ‚towaniem zdrowej mÄ™skiej tożsamoÅ›ci, nie pozna też wÅ‚aÅ›ciwego sposobu wyrażania popÄ™du seksualnego i agresji. Kobieta nie ma takich popÄ™dów, wiÄ™c nie wie jak sobie z nimi radzić.

 

WiÄ™c, czy nie mamimy siÄ™ trochÄ™ danymi statystycznymi wskazujÄ…cymi, że w zasadzie pary homoseksualne nie różniÄ… siÄ™ specjalnie od par heteroseksualnych, bo tak sam samo czÄ™sto siÄ™ rozstajÄ…, czyli trwaÅ‚ość ich zwiÄ…zku jest porównywalna. Czy naprawdÄ™ nie ma innych różnic i jest to najważniejsza rzecz w wychowaniu dzieci?

Adopcja, in vitro czy surogatka?

Dla wielu z nas, najwiÄ™ksze kontrowersje budzi kwestia, jak pary homoseksualne miaÅ‚yby siÄ™ stawać rodzicami. Mówi siÄ™ o adopcji dzieci z domu dziecka i rozważa kwestiÄ™: czy lepiej, żeby dziecko byÅ‚o w domu dziecka, czy żeby miaÅ‚o rodziców homoseksualnych. Argumentacja ta, brzmi trochÄ™ tak, jakbyÅ›my mu wybierali mniejsze zÅ‚o. Szafuje siÄ™ przy tym dobrami materialnym, poczuciem bezpieczeÅ„stwa i wÅ‚asnym domem.

Wydaje mi siÄ™, że nie zastanawiamy siÄ™ również, nad tym,  Å¼e dzieci zabrane z domu dziecka i wychowywane przez pary homoseksualne, mogÄ… być przez to piÄ™tnowane, w szkole, wÅ›ród kolegów. Å»yjemy w spoÅ‚eczeÅ„stwie, wÅ›ród innych ludzi, a problem nietolerancji bÄ™dzie siÄ™ nasilaÅ‚ im dalej jesteÅ›my od wielkich miast. Czy wyobrażacie sobie rodzinÄ™ homoseksualnÄ… na jednej z piÄ™knych wsi na przykÅ‚ad Podlasia?

Problem zaczyna siÄ™ jeszcze wiÄ™kszy i moralnie obciążajÄ…cy, gdy zaczniemy rozważać wynajÄ™cie ciaÅ‚a surogatki czy in vitro dla zaspokojenia rodzicielskich potrzeb pary homoseksualnej. Argument, że każdy może mieć potrzebÄ™ bycia rodzicem i nie można mu tego prawa odebrać jest  egoistyczny, bo przecież dzieci nie sprowadzamy na Å›wiat i nie wychowujemy dla siebie!

Nieco innÄ… kwestiÄ…, jest wychowywanie przez parÄ™ homoseksualnÄ… dzieci z ich poprzednich zwiÄ…zków heteroseksualnych. Takich rodzin jest naprawdÄ™ dużo, a jako, że najczęściej żyjÄ… w zwiÄ…zkach nieformalnych, a dzieci już posiadajÄ…, milczy siÄ™ w temacie relatywnych wartoÅ›ci i wzorców jakie przekazujÄ… swoim dzieciom. A jak w ich Å›wiecie, gdzie wszystko jest wzglÄ™dne, ma siÄ™ odnaleźć mÅ‚ody czÅ‚owiek?

​

Nikomu nie można odbierać prawa do miłości, ludzie niezależnie od orientacji seksualnej, chcą kochać i być kochanymi, pragną być rodzicami, no bo przecież homoseksualizm nie oznacza wyzbycia się potrzeby rodzicielstwa, ale wszystko to prowadzi to fundamentalnego pytania: czy wystarczy kochać, aby dobrze wychować dziecko? Czy miłość wystarczy?

bottom of page