top of page

Czy dziecko może mieć depresję?

​

10 letni KrzyÅ› jest drażliwy, ma napady zÅ‚oÅ›ci zarówno w domu jak w szkole, źle sypia. Bardzo Å‚atwo wyprowadzić go z równowagi i wtedy wrzeszczy i rzuca przedmiotami. Koledzy w szkole zaczÄ™li go unikać, wiÄ™c i on zaczÄ…Å‚ bawić siÄ™ sam, a w domu wiÄ™kszość czasu spÄ™dza z tabletem. ZaczÄ…Å‚ podjadać, wiÄ™c przytyÅ‚ ponad 7 kg w ostatnich miesiÄ…cach.  

Zjawia się w gabinecie z mamą z powodu trudności w nauce i zaburzeń koncentracji.

Co jest Krzysiowi? Czy to zaburzenie zachowania, trudnoÅ›ci w nauce spowodowane jakimiÅ› deficytami poznawczymi, czy po prostu taki ma „charakterek i dojrzewa” - nie, chÅ‚opiec w ten sposób wyraża jak gÅ‚Ä™boko jest nieszczęśliwy. A powód? Tego dopiero dowiadujemy siÄ™ po gÅ‚Ä™bszej rozmowie z mamÄ… chÅ‚opca. Bo powód jak najbardziej istnieje, a KrzyÅ› ma klasyczne objawy depresji dzieciÄ™cej.

Czym różni siÄ™ depresja dziecka od depresji dorosÅ‚ego? DominujÄ…cym objawem u dorosÅ‚ych ludzi jest smutek, u dzieci  - drażliwość. One również pÅ‚aczÄ…, unikajÄ… kontaktu z rówieÅ›nikami, nie chcÄ… jeść lub objadajÄ… siÄ™ jak KrzyÅ›, podobnie też skarżą siÄ™ na wiele objawów fizycznych, co czÄ™sto przypomina nerwicÄ™. PojawiajÄ… siÄ™  bóle brzucha, gÅ‚owy a nawet dusznoÅ›ci.

To co utrudnia nieraz rozpoznanie depresji u dziecka, to jego zachowanie, ono potrafi siÄ™ bawić, nie jest tak bardzo apatyczne, szczególnie przebywajÄ…c z rówieÅ›nikami, nie daje po sobie poznać, że coÅ› mu dolega. Ale wieczorem, po zabawie, zaczynajÄ… siÄ™ lÄ™ki, wewnÄ™trzne niepokoje i napiÄ™cie, aż w koÅ„cu padajÄ… sÅ‚owa: „mamo, ale mnie dziÅ› nic nie cieszyÅ‚o, ta zabawa wcale nie byÅ‚a taka fajna, nie chce już tam chodzić”. Do tego niska samoocena, trudnoÅ›ci z zapamiÄ™tywaniem i koncentracjÄ…, które skutkujÄ… miÄ™dzy innymi problemami w szkole, do której dziecko w koÅ„cu nie chce chodzić co wzmaga jego izolacjÄ™ od rówieÅ›ników i smutek i tak zamyka siÄ™ to bÅ‚Ä™dne koÅ‚o depresji. U nieco starszych dzieci (okoÅ‚o 12 lat) padajÄ… już nawet sÅ‚owa o zrobieniu sobie krzywdy, mogÄ… pojawić siÄ™ myÅ›li o Å›mierci a nawet próby samobójcze. Znane sÄ… przypadki gdy dzieci nawet 10 letnie targaÅ‚y siÄ™ na swoje życie.

Takich objawów nie można ignorować czy przeczekiwać w nadziei, że samo minie lub dziecko z tego „trudnego okresu” wyroÅ›nie. Dziecko nie ma jeszcze tak rozwiniÄ™tych mechanizmów obronnych, nie wie jak sobie pomóc czy nawet gdzie tej pomocy szukać. My doroÅ›li, gdy cierpimy na depresjÄ™, przecież też sami sobie z tym nie radzimy. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, wstÄ™pnie u psychologa szkolnego lub w poradni pedagogiczno – psychologicznej, nastÄ™pnie na przykÅ‚ad na terapii rodzinnej, bo wÅ‚aÅ›nie ta forma oddziaÅ‚ywaÅ„ dla dziecka i caÅ‚ego systemu rodzinnego w jakim dziecko funkcjonuje, jest najlepsza. Nie prowadzi siÄ™ praktycznie terapii indywidualnej z dzieckiem, tak jak czÄ™sto wyobrażajÄ… to sobie rodzice. Podczas spotkaÅ„ to rodzice sÄ… gÅ‚ównie uczeni jak postÄ™pować z dzieckiem chorujÄ…cym na depresjÄ™, pokazuje im siÄ™ techniki relaksacyjne jakie mogÄ… stosować u dziecka, przeprowadza siÄ™ psychoedukacjÄ™ na temat objawów depresyjnych. W przypadku depresji lekkiej i umiarkowanej, psychoterapia jest wystarczajÄ…cÄ… metodÄ… (przy regularnych spotkaniach i zaangażowaniu) bez koniecznoÅ›ci leczenia farmakologicznego. Należy jednak pamiÄ™tać, że dziecko, które zachorowaÅ‚o na depresjÄ™ przed okresem dojrzewania, jest w tak zwanej grupie podwyższonego ryzyka zachorowalnoÅ›ci na choroby afektywne w okresie nastoletnim jak i dorosÅ‚ym.

A historia Krzysia? To smutna i jakże życiowa historia rozstania rodziców i tak ogromnej tÄ™sknota syna za ojcem, który po rozwodzie ożeniÅ‚ siÄ™ ponownie i wyprowadziÅ‚ do innego miasta, że dla dziecka skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ to depresjÄ…. Obecnie uczy siÄ™ jak radzić sobie z tak trudnymi emocjami jak poczucie odrzucenia i opuszczenia, ale również jak cieszyć siÄ™ z czasu spÄ™dzanego z mamÄ… i rówieÅ›nikami.

bottom of page