top of page

Więźniowie samych siebie –

o tym co naprawdÄ™ w życiu „musimy” i co „powinniÅ›my”.

 

Wiezienie, to nie tylko kraty, to również mury z utartych schematów i powinnoÅ›ci jak winniÅ›my żyć, a jak nie.

 

Jak czÄ™sto robisz w życiu to, czego tak naprawdÄ™ nie chcesz? 

TÅ‚umaczysz sobie „muszÄ™” lub sÅ‚yszysz od innych „tak należy”, „powinieneÅ›”? A zastanawiaÅ‚eÅ› siÄ™ kiedyÅ›, co tak naprawdÄ™ w życiu musimy? A co powiesz na takie twierdzenie: „JedynÄ… rzeczÄ…, jakÄ… w życiu musimy – to umrzeć”?

Na Å›mierć faktycznie nie mamy wpÅ‚ywu, ale czy caÅ‚a reszta „przymusów” to nie po prostu nasze wybory? W koÅ„cu,  do pracy wcale nie musimy chodzić, zmywać też nie musimy, ani gotować.

Konsekwencje nie robienia pewnych rzeczy sÄ… oczywiÅ›cie dla wszystkich jasne, ale chodzi o samÄ… Å›wiadomość, że nie jesteÅ›my zmuszani, tylko robimy coÅ› bo chcemy. Chcemy zarobić w pracy, żeby utrzymać rodzinÄ™ czy pojechać na urlop, zmywamy, bo lubimy porzÄ…dek itd. A gdy już w peÅ‚ni uÅ›wiadomimy sobie wolność wyboru, możemy dać sobie prawo rezygnacji z wielu rzeczy, których szczerze robić nie chcemy.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

SÅ‚owo „muszÄ™” dziaÅ‚a demotywujÄ…co na naszÄ… psychikÄ™.

Budzi w nas uczucie sprzeciwu, bezwolnoÅ›ci, zÅ‚oÅ›ci i oporu. Gdy czujemy siÄ™ zmuszani to naturalnie bÄ™dzie siÄ™ w nas rodziÅ‚ bunt, bo jak mówisz „muszÄ™” czujesz siÄ™ jak ofiara, której odebrano kontrolÄ™ i wolność wyboru. Sprawdź, jak inaczej siÄ™ poczujesz gdy uÅ›wiadomisz sobie, że to co „musisz” robić codziennie to w rzeczywistoÅ›ci Twoje wÅ‚asne wybory, spróbuj zamienić sÅ‚owo „muszÄ™” na „nie lubiÄ™ tego zadania, ale decyduje siÄ™ to robić, aby osiÄ…gnąć to czego chcÄ™…” albo „robiÄ™ to, aby uniknąć tego, czego jeszcze bardziej nie lubiÄ™ (np. wyÅ‚Ä…czenia prÄ…du, gdy nie bÄ™dzie z czego zapÅ‚acić rachunków). Na pierwszy rzut oka, jest to nic nie znaczÄ…ca zamiana sÅ‚ów, jednak w dÅ‚uższej perspektywie, to już nie tylko sÅ‚owa, ale konkretne emocje i postawa idÄ…cÄ… za nimi.

Zbyt często sami narzucamy sobie przymusy w życiu, a gdy przez wiele lat je w sobie utrwalamy, zapominamy z czasem, że były to nasze wybory. Na szczęście, skoro sami tak wybraliśmy, sami też możemy zrezygnować!

 

Drugim piÄ™tnem jest silnie zakorzenione przeÅ›wiadczenie „powinno siÄ™”

Powinno siÄ™ wyjść za mąż przed 30, powinienem osiÄ…gnąć sukces, skoro tyle pracowaÅ‚em (tak jakby Å›wiat byÅ‚ sprawiedliwy) itp. A gdy w życiu nie dzieje siÄ™ tak jak „powinno” mamy poczucie niesprawiedliwoÅ›ci i zawodu, gnÄ™biÄ… nas myÅ›li typu: „coÅ› ze mnÄ… nie w porzÄ…dku” „tak być nie powinno”. ZupeÅ‚nie niesÅ‚usznie, sami ograniczamy siÄ™ schematami i wierzymy w nie, mimo, że czasem stojÄ… zupeÅ‚nie w sprzecznoÅ›ci z życiem. Bo dlaczego mam siÄ™ czuć gorsza, bo nie wyszÅ‚am za mąż przed 30, dlaczego powinnam skoÅ„czyć studia wyższe, bo tego chce moja rodzina, bo tak należy i powinno siÄ™? Gdy przez wiÄ™kszość życia robimy coÅ› co powinniÅ›my, a wcale nie chcemy, lub oczekujemy czegoÅ› od Å›wiata, bo dobrym i pracowitym ludziom siÄ™ należy, możemy doznać prawdziwego zawodu.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

Åšwiatem nie rzÄ…dzÄ… takie reguÅ‚y. To, że czegoÅ› naprawdÄ™ pragniemy, nie oznacza, że to dostaniemy. I mimo, że wiÄ™kszość z nas dostrzega logiczność tego zdania, i tak skÅ‚onni jesteÅ›my wierzyć w pozytywne myÅ›lenie i magiÄ™ sÅ‚owa „chcÄ™”. Bo jeÅ›li czegoÅ› wystarczajÄ…co mocno pragnÄ™ i wiem, że moje postÄ™powanie jest sÅ‚uszne, a wszystkie moje wysiÅ‚ki zmierzajÄ… do osiÄ…gniÄ™cia tego czego chcÄ™, to powinno to nastÄ…pić, prawda?

​

bottom of page