top of page

Co gnÄ™bi nastolatka? Jak pomóc naszemu dorastajÄ…cemu dziecku?

 

SÅ‚owo klucz to akceptacja -  problem akceptacji wÅ›ród grupy rówieÅ›niczej oraz akceptacja samego siebie.

 

Akceptacja

To nieprosta rzecz, akceptować i zarówno wytyczać dziecku granice. Nastolatek granic potrzebuje, żeby poruszać

siÄ™ bezpiecznie w Å›wiecie, w poszukiwaniu swojego miejsca i odpowiedzi na pytanie, kim jest. Ale potrzeba mu też przestrzeni na „testowanie” otoczenia, i tutaj rodzic musi wykazać siÄ™ mÄ…drÄ… akceptacjÄ…. AkceptacjÄ… w stosunku do ciÄ…gle zmieniajÄ…cego siÄ™ hobby, wahania nastroju, nowych fryzur, szokujÄ…cych paznokci i tych wszystkich zachowaÅ„ bÄ™dÄ…cych mieszankÄ… dorosÅ‚ego i dziecka. Trzeba akceptować i czuwać zarazem.

Bo źródÅ‚em problemów naszego dorastajÄ…cego dziecka jest wÅ‚aÅ›nie poszukiwanie akceptacji. To stÄ…d wybryki typu wagarowanie, alkohol, a nawet narkotyki – wszystko to, czego zażąda grupa rówieÅ›nicza w zamian za akceptacje.

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Rola rodzica

Rodzic natomiast ma czuwać, rozmawiać i mieć czas dla dziecka! Najgorszy jest brak czasu. Niestety ciągle pokutuje

w nas przekonanie, że to maÅ‚emu dziecku trzeba poÅ›wiÄ™cać wiÄ™cej uwagi. Nic bardziej mylnego, maluch po prostu bÄ™dzie gÅ‚oÅ›niej domagaÅ‚ siÄ™ czasu z mamÄ… czy z tatÄ…, nastolatek nie bÄ™dzie urzÄ…dzaÅ‚ histerii, co wcale nie znaczy, że tego czasu nie potrzebuje. On zapyta raz, za drugim razem pójdzie już do kolegów. Dlatego trzeba być wyjÄ…tkowo wyczulonym na potrzeby nastolatka, szczególnie, gdy chce o coÅ› zapytać, gdy prosi nas o rozmowÄ™. Nie wolno go wiÄ™c „spÅ‚awiać”, wymawiać siÄ™ pracÄ… czy zmÄ™czeniem. Najlepszym rozwiÄ…zaniem byÅ‚by staÅ‚y, okreÅ›lony czas dla dziecka i rodzica, na przykÅ‚ad wspólne hobby ( tenis, zakupy, gokarty, wspinaczka na Å›ciance). Wspólnie robiÄ…c coÅ› przyjemnego jest czas na poruszenie również innych tematów, jest zaangażowanie i rozmowa, która nie polega jedynie na odpytaniu dziecka „a co byÅ‚o w szkole?”. Bo to w ogóle nie jest rozmowa. Szczególnie w oczach nastolatka, który widzi w tym raczej kontrolowanie i formÄ™ przesÅ‚uchania, aniżeli troskÄ™. Rozmowa to trudna sztuka, polegajÄ…cÄ… na sÅ‚uchaniu dziecka, a nie ciÄ…gÅ‚ym komentowaniu i ocenianiu. Nastolatek ma siÄ™ wygadać, jeÅ›li tego potrzebuje, a my mu nie możemy przerywać  i pouczać, jak zechce sam nas zapyta. I takÄ… radÄ™ bÄ™dzie sobie też o wiele bardziej ceniÅ‚. To, czego nastolatek oczekuje to wÅ‚aÅ›nie wysÅ‚uchanie, zaakceptowanie go takim, jaki teraz jest, podczas tych wszystkich zmian, i w ciele i psychice, których sam nie do koÅ„ca rozumie. CzÄ™sto nie radzi sobie z emocjami, nie rozumie ich, i tu rodzic może pomóc, bo samo nazwanie tego kÅ‚Ä™bu gniewu, irytacji, smutku, zażenowania itd. pomoże w rozÅ‚adowaniu, a później w ich zrozumieniu.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

Kiedy zgłosić się po profesjonalną pomoc?

Bierne czuwanie rodzica koÅ„czy siÄ™ w momencie, gdy traci on kontakt ze swoim dzieckiem, a wiÄ™c w żaden sposób nie potrafi go nakÅ‚onić do rozmowy, a ich kontakty ograniczajÄ… siÄ™ do podania obiadu przed komputer. Gdy rodzic zauważa, że dziecko zamyka siÄ™ w sobie, a jego jedynym towarzyszem jest komputer i Internet to jest to najwyższy czas żeby skonsultować siÄ™ z pedagogiem lub psychologiem. SygnaÅ‚em wrÄ™cz alarmowym powinny być takie objawy jak nagÅ‚a utrata lub przybranie na wadze, narkotyki, samookaleczenie oraz nasilone wahania nastroju (gÅ‚ównie okresy smutku, apatii), bo w drodze do swojej tożsamoÅ›ci nastolatki czÄ™sto przechodzÄ… depresjÄ™, a to już nie może umknąć uwadze rodziców.

 

bottom of page