top of page

Jak uchronić nasze dziecko przed otyłością?

 

Jako rodzice mamy najwiÄ™kszy wpÅ‚yw na nasze dzieci i dotyczy to również ich prawidÅ‚owego odżywiania oraz ksztaÅ‚cenia nawyków żywieniowych. Warto wiedzieć, że od urodzenia a nawet już w okresie prenatalnym, możemy mieć wypÅ‚yw na to, czy nasza pociecha bÄ™dzie miaÅ‚a w przyszÅ‚oÅ›ci problemy z wagÄ….

 

Grupa ryzyka

Musimy zwrócić szczególnÄ… uwagÄ™ na tzw. czynniki ryzyka wystÄ™powania otyÅ‚oÅ›ci wÅ›ród dzieci, a sÄ… nimi:

-nadwaga u matki dziecka (puszyste mamy niekoniecznie rodzą pulchne dzieci, ale są one o wiele bardziej narażone

w późniejszym wieku na bycie otyÅ‚ymi aniżeli dzieci matek szczupÅ‚ych)

-palenie papierosów przez matkÄ™ w ciąży (wszelako niewskazane z wielu innych powodów)

- wysoka waga urodzeniowa dziecka

-nadwaga dziecka w wieku około 2,5 roku, co skutkuje jeszcze większą nadwagą w wieku lat 6 (12x) oraz w wieku 9 lat (5x)

- niska masa urodzeniowa dziecka oraz dzieci urodzone przedwcześnie

 

PamiÄ™tajcie również drogie mamy, że karmienie piersiÄ…, szczególnie dÅ‚ugie karmienie piersiÄ…, zabezpiecza dzieci

przed otyłością.

 

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadzamy Zasady Racjonalnego Żywienia w domu

CzÄ™sto rodzice przyprowadzajÄ… swoje dziecko do gabinetu ze sÅ‚owami: „Niech mu Pani coÅ› powie, wytÅ‚umaczy, że musi trzymać dietÄ™, bo jest grube, a mnie nie sÅ‚ucha”. A jakże ten pulchny maluch ma sÅ‚uchać, skoro jego mamusia wyglÄ…da caÅ‚kiem jak on, czyli odżywia siÄ™ tymi samymi niezdrowymi produktami. Dość, że zauważyÅ‚a u swojego dziecka problem wagi. Bo jak pokazujÄ… różne badania, niewielu rodziców potrafi w ogóle rozpoznać poczÄ…tki otyÅ‚oÅ›ci u swoich dzieci. WiÄ™kszość jest zdania, że wyglÄ…dajÄ… „dobrze” i zdrowo.

Ale, nasza przykładowa mama zauważyła i chce oczywiście poddać dziecko terapii! I tu zaczyna się droga przez mękę

w tłumaczeniu, że po pierwsze dziecka (poniżej 13 roku życia) nie poddaje się terapii, m.in. ze względu na jego zerową motywację (ono jeszcze nie postrzega wszelkich negatywnych konsekwencji otyłości), po drugie, że na diecie nie może być samo dziecko, tylko cała rodzina. A tak naprawdę to nie o wprowadzenie diety chodzi, ale o zasady racjonalnego żywienia.

Bo ja ten maluch ma siÄ™ zdrowo odżywiać skoro wokóÅ‚ niego same chipsy, cola i czekoladki. A czy to jego wina, że te produkty sÄ… w domu? On robi zakupy?

To rodzicie najpierw muszÄ… nauczyć siÄ™ tych zasad, aby później poprzez swoje zachowanie modelować wÅ‚asne dzieci. JeÅ›li nie damy przykÅ‚adu to na nic siÄ™ zda tÅ‚umaczenie, że szpinak jest zdrowy i trzeba go jeść, dodatkowo u dziecka zrodzi siÄ™ poczucie przymusu, niesprawiedliwoÅ›ci, a nawet kary, że musi jeść to, co jego rodzice nie jedzÄ…, a jemu siÄ™ każe. MaÅ‚e dzieci naÅ›ladujÄ… nas prawie we wszystkim, wykorzystajmy to, zdrowo ksztaÅ‚tujÄ…c ich nawyki żywieniowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spacer zamiast lodów

Gdy chcemy nagrodzić dziecko na przykÅ‚ad za 5 z klasówki to nie róbmy tego zabierajÄ…c je na lody, czy zamawiajÄ…c pizze do domu. Uczymy je w ten sposób, że sÄ… to pokarmy pożądane, wartoÅ›ciowe, na które trzeba sobie specjalnie zasÅ‚użyć. JeÅ›li stworzymy takÄ… wspaniaÅ‚Ä… wizjÄ™ lodów, tortu lub pizzy to jak potem wytÅ‚umaczymy dziecku, że te pokarmy sÄ… niezdrowe. Dziecku one smakujÄ…, wiÄ™c nie zrozumie, że wolno je jeść tylko od czasu od czasu, bo przecież nauczyliÅ›my je, że wolno je zjeść, gdy zrobi siÄ™ coÅ› wyjÄ…tkowego, gdy sÄ… grzeczne itd. Zamiast ciastka, w nagrodÄ™ zabierzmy je do parku, na rower, pokażmy, że to jest rzecz wartoÅ›ciowa, spÄ™dzanie czasu razem, a jednoczeÅ›nie wÅ‚Ä…czamy dziecko w aktywność fizycznÄ….

 

Pokusy w szkole

Rozmawiajmy z dzieckiem o zdrowiu i zdrowym żywieniu. Przygotujmy je również na to, że gdy pójdzie np. do szkoÅ‚y,

to koledzy mogą zaproponować mu chipsy lub hamburgera. Nauczmy dziecko jak asertywnie odmawiać, aby jednocześnie

nie byÅ‚o odtrÄ…cone przez grupÄ™. W ćwiczeniu takiej asertywnoÅ›ci bardzo pomocne mogÄ… okazać siÄ™ scenki, które wraz

z waszym dziećmi możecie odgrywać, bÄ™dzie to również dla was dobra zabawa.

Dziecko trzeba przygotować na różne sytuacje, w którym bÄ™dzie kuszone fast foodem, od sklepiku szkolnego po McDonald’a, który jest obecnie staÅ‚ym punktem szkolnych wycieczek. Dzieci nie zdajÄ… sobie sprawy (i majÄ… do tego prawo) co jest dobre dla ich zdrowia, a co nie jest!

 

Kto jest winny otyłości dziecka?!

Na pewno nie dziecko! Ono sobie same nadwagi nie zrobiÅ‚o. To od rodziców uczymy siÄ™ wartoÅ›ci, stylu życia, to oni ksztaÅ‚tujÄ… również nawyki żywieniowe! To rodzic odpowiedzialny jest za to, co dziecko je i jak czÄ™sto, bo regularne posiÅ‚ki też sÄ… niezmiernie ważne. InnÄ… kwestiÄ… jest wmuszanie w dziecko dużych posiÅ‚ków (w przekarmianiu niestety mistrzami sÄ… ciÄ…gle dziadkowie). Maluch ma nie tylko rozciÄ…gniÄ™ty żoÅ‚Ä…dek, ale również poczucie winy, gdy już nie może w siebie wmusić tej „ostatniej Å‚yżeczki za dziadka”.

 

bottom of page