top of page

Czym się stresuje mały człowiek?

​

O sytuacjach stresujÄ…cych i kryzysowych dla dziecka.

Jak mu pomóc przez nie przejść i kiedy być najbardziej wyczulonym na potrzeby naszego dziecka?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

 

Będziesz miał braciszka

Wyobraź sobie, że Twój mąż pewnego piÄ™knego dnia przyprowadza do waszego domu obcÄ… kobietÄ™ ze sÅ‚owami: „To jest Alicja, teraz bÄ™dzie mojÄ… drugÄ… żonÄ…, ale bez obaw, kocham Was obie tak samo, tylko teraz bÄ™dÄ™ poÅ›wiÄ™caÅ‚ jej trochÄ™ wiÄ™cej uwagi niż Tobie, bo tego potrzebuje, ale moja miÅ‚ość do Ciebie siÄ™ nie zmieniÅ‚a” . Mniej wiÄ™cej tak dziecko postrzega pojawienie siÄ™ w domu mÅ‚odszego rodzeÅ„stwa.

Niektórzy psycholodzy porównujÄ… nawet uczucia dziecka do tak silnego poczucie straty jakby jego mama umarÅ‚a. Maluch przeżywa tak silne uczucia szczególnie gdy ma okoÅ‚o 1,5 roku, wiÄ™c jeÅ›li planujemy drugie dziecko to może lepiej by byÅ‚o gdyby starszak miaÅ‚ ponad 2 latka i byÅ‚ już też bardziej samodzielny. OczywiÅ›cie nie każde dziecko tak gÅ‚Ä™boko przeżyje pojawienie siÄ™ mÅ‚odszego rodzeÅ„stwa, każde jednak bÄ™dzie odczuwaÅ‚o zazdrość, mniejsze lub wiÄ™ksze zagrożenie dla miÅ‚oÅ›ci rodziców, pojawiÄ… siÄ™ też zachowania rywalizacyjne i jest to zupeÅ‚nie normalne.

Z punktu widzenia psychologii rozwojowej dziecka najlepsza różnica wieku to 2-3 lata, ale wiadomo, życie pisze wÅ‚asne scenariusze, nie wszystko da siÄ™ zaplanować, ale można za to siÄ™ przygotować. I to jest kluczowa rzecz, gdy oczekujemy drugiego dziecka. Naszego starszaka trzeba przygotować na pojawienie siÄ™ braciszka czy siostrzyczki. Gdy nie bardzo jest przekonany i ma mieszane uczucia, to można u niego wzbudzić pragnienie posiadania rodzeÅ„stwa, pokazać, jak to fajnie jest być tym starszym, ile rzeczy bÄ™dzie mógÅ‚ nauczyć mÅ‚odszego brata lub siostrÄ™. Dziecko można Å›miaÅ‚o wÅ‚Ä…czyć w przygotowania do narodzin jak również w opiekÄ™ nad niemowlakiem. Nie zapominajÄ…c oczywiÅ›cie o tym, że nasz starszak to dalej dziecko, nie opiekunka i doraźna pomoc domowa dla mamy. Niezmiernie ważne jest żeby mama mimo ferworu zajęć z maluszkiem, miaÅ‚a tzw. dobry czas dla swojego starszego dziecka. Jest to czas wyÅ‚Ä…cznie poÅ›wiÄ™cony dla dziecka i jego przyjemnoÅ›ci, wspólnÄ… zabawÄ™, spacer czy rozmowÄ™ (nie na odrabianie zadania domowego!).

Bez mÅ‚odszego rodzeÅ„stwa, nawet bez taty. Tylko dziecko i mama, i ich wspólny czas.

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas na nocnik

Trening czystoÅ›ci, czyli nauka zaÅ‚atwiania siÄ™ do nocniczka, może być bardzo trudnym doÅ›wiadczeniem zarówno

dla dziecka jak i rodziców. Rodzice siÄ™ czÄ™sto denerwujÄ… i niecierpliwiÄ…, przez co wywierajÄ… nawet na dziecko presjÄ™.

A zbyt rygorystyczny trening czystoÅ›ci może skutkować poważnymi zaburzeniami (obsesyjno – kompulsywnymi, osobowoÅ›ciÄ… analnÄ…) potocznie: nerwicami. Takie zachowanie rodzica może powodować brak wiary w siebie i niskie poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci poprzez wygórowane, czy wrÄ™cz nierealistyczne wymagania wzglÄ™dem dziecka.

NajczÄ™stszym bÅ‚Ä™dem jest zbyt szybkie wprowadzenie treningu czystoÅ›ci ( przed 18 miesiÄ…cem życia), powodowane zwykle nie tyle uciążliwoÅ›ciÄ… pieluch, co porównaniami miÄ™dzy rodzicami ( „a synek mojej koleżanki od dawna już zaÅ‚atwia siÄ™ do nocniczka” itp.). Gdy naszemu maluchowi to nie wychodzi możemy mieć skÅ‚onność do obarczania go winÄ…, a to najgorsze co można zrobić! Nigdy dziecka nie wolno karać czy wÅ‚aÅ›nie wzbudzać w nim poczucia winy, bo coÅ› zabrudziÅ‚o!

Czasem rodzice wybierają nieodpowiedni moment, a treningu czystości nie można wprowadzać w okresie dużych zmian w życiu dziecka czy sytuacjach stresowych takich jak: utrata kogoś bliskiego (babcia, wujek), choroby w rodzinie, konflikty, przeprowadzki, po narodzinach młodszego rodzeństwa czy po odstawieniu od piersi. Każdorazowo trzeba odczekać przynajmniej miesiąc po tak poważnych zmianach.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

​

 

​

Gdy gaśnie światło

LÄ™kami, które pojawiajÄ… siÄ™ rozwojowo w wieku okoÅ‚o 1,5 -2 lat sÄ… lÄ™ki przed różnymi zjawiskami natury. Dzieci bojÄ… siÄ™ wtedy burzy, ciemnoÅ›ci, wiatru.

Kolejnym silnym lÄ™kiem jest lÄ™k przed utratÄ… mamy. Dziecko w wieku piÄ™ciu, szeÅ›ciu lat odczuwa lÄ™k przed Å›mierciÄ… mamy, ale i wÅ‚asnÄ…, zaczyna rozumieć kruchość istnienia, stÄ…d też lÄ™k przed zranieniem czy bólem, a gdy do gÅ‚osu dochodzi fantazja zaczyna siÄ™ etap lÄ™ków przed potworami siedzÄ…cymi pod Å‚óżkiem czy w szafie. A im nasz maluch ma bogatszÄ… wyobraźniÄ™ (i im jest też inteligentniejszy) tym bardziej rozbudowany jest jego wÅ‚asny Å›wiat lÄ™ków.

LÄ™ki te mijajÄ… same, a dziecko można oczywiÅ›ci uspokoić na wiele sposobów (magiczna zabawka, która odstrasza potwory, bajki terapeutyczne, rozmowa itd.) Ważny jest natomiast nasz spokój i opanowanie, bo lÄ™kliwość rodzica przechodzi na dziecko!

 

OczywiÅ›cie sytuacji kryzysowych czy po prostu trudnych w życiu dziecka jest wiÄ™cej. Od pójÅ›cia do przedszkola, a później do pierwszej klasy, po konflikty i problemy, który dotyczÄ… rodziców. Dziecko doskonale odczuwa i wie, kiedy dzieje siÄ™ coÅ› niedobrego, coÅ› co martwi mamÄ™ czy tatÄ™, nawet jeÅ›li nie bardzo rozumie co siÄ™ dzieje to emocjonalnie przeżywa to tak samo. Dlatego tak ważne jest szczera rozmowa z dzieckiem, nawet o trudnych rzeczach i proste wyjaÅ›nienie pewnych „dorosÅ‚ych” problemów.

bottom of page