top of page

Psychologiczne błędy w odchudzaniu.

O tym jak sami sobie strzelamy samobója w ciężkim meczu z kilogramami.

 

ArtykuÅ‚ zarówno dla recydywistów, którzy próbowali już niejednej diety, jak i dla tych, którzy dopiero motywujÄ… siÄ™, aby wcisnąć siÄ™ latem w ulubione krótkie spodenki. Poczytajcie, czego nie robić na diecie, aby na niej wytrwać.

 

SÅ‚aba wola?

Drugi tydzieÅ„ diety, żadnego chipsa, żadnej czekoladki w ustach, i zaproszenie na huczne urodziny przyjacióÅ‚ki. Gdzie każdy kawaÅ‚ek torcika, każde ciasteczko bÄ™dzie woÅ‚aÅ‚o „zjedz mnie”! OczywiÅ›cie szczerze sobie postanawiamy „nie zamierzam zjeść tortu” i powtarzamy to sobie wiele razy, aby w tym naszym postanowieniu siÄ™ utwierdzić. Na nic siÄ™ to jednak zda. Bo im częściej bÄ™dziemy sobie mówić nie zjem, nie skuszÄ™ siÄ™, tym paradoksalnie wiÄ™cej o tym myÅ›limy. I nie chodzi tu jedynie o psychologiÄ™ zakazanego owocu, ale gÅ‚ównie o to, że nasz mózg ciÄ…gle przetwarza smakowity obraz czekoladowego torcika. Spróbuj wyobrazić sobie nie – jedzenie – tortu.  Da siÄ™? JeÅ›li nawet, to jest trudne i zbyt niezwykÅ‚e, aby zgodnie z tym wyobrażeniem zadziaÅ‚ać. CiÄ…gle wiÄ™c w twoich myÅ›lach dominuje wyobrażony torcik, a sÅ‚owo „nie” ( nie zjem, nie zamierzam..) nie dociera do niego, mózg nie poÅ‚Ä…czy torcika i sÅ‚owa „nie” w jeden spójny obraz, bo lewa póÅ‚kula nie przetwarza obrazów a prawa sÅ‚ów. WiÄ™c jedyne, co sobie wyćwiczyliÅ›my w ten sposób przed owymi urodzinami, to piÄ™kne i utrwalone wyobrażenie torcika! Jak to siÄ™ prawdopodobnie skoÅ„czy, gdy torcik pojawi siÄ™ w naszym polu widzenia?

 

A wiÄ™c, sÅ‚aba wola? Nie! Raczej zdradliwy mózg.

OczywiÅ›cie sÄ… wÅ›ród nas osoby niesamowicie zdyscyplinowane, które wrÄ™cz rozkazujÄ… sobie „nie bÄ™dÄ™ jeść tortu i basta”  i podczas caÅ‚ego przyjÄ™cia ciÄ…gle siÄ™ kontrolujÄ…, stale powtarzajÄ… „ nie zjem!” i przetrwajÄ… tak aż do koÅ„ca urodzin. Ale nie sposób wyliczyć ile one energii na to straciÅ‚y! A co gorsza, jak niewiarygodnie silny popÄ™d wytworzyÅ‚y na ten torcik. Nie mówiÄ…c już o samych urodzinach, które byÅ‚y raczej dla nich wojnÄ… z samymi sobÄ…, zamiast przyjemnie spÄ™dzonym czasem z przyjacióÅ‚mi. A przecież można sobie pozwolić na maÅ‚y kawaÅ‚ek tortu i dalej być na diecie. Nie można ciÄ…gle sobie odmawiać, bo w koÅ„cu „pÄ™kniemy” i rzucimy siÄ™ na caÅ‚y tort, bo na jednym kawaÅ‚ku na pewno siÄ™ nie skoÅ„czy.

 

Efekt tamy

Gdy mamy zbyt restrykcyjnÄ… dietÄ™, nie pozwalamy sobie nawet na maÅ‚y smakoÅ‚yk czy jednÄ… kluseczkÄ™, to napiÄ™cie zwiÄ…zane z tym odmawianiem sobie roÅ›nie z dnia na dzieÅ„. Istnieje wówczas duże ryzyko, że gdy tylko zÅ‚amiemy którÄ…Å› z postawionych sobie zasad żywienia, i skubniemy tego torcika to przekreÅ›lamy caÅ‚Ä… dietÄ™ i folgujemy już sobie na caÅ‚ego. Wtedy dieta po prostu siÄ™ koÅ„czy.

A wcale tak być nie musi, nawet ta mała wpadka z torcikiem nie oznacza, że z diety rezygnujemy, tylko, że mieliśmy chwilę słabości.

 

Przyjemność trwa krótko

Chwile sÅ‚aboÅ›ci nader czÄ™sto zdarzajÄ… siÄ™ nam gdy mamy coÅ› dobrego w lodówce, trudno wtedy racjonalnie powiedzieć sobie zjem tylko odrobinkÄ™ tych lodów. A wiÄ™c, po pierwsze starajmy siÄ™ kupować niskokaloryczne produkty, a w przypadku lodów, przyklejmy na pudeÅ‚ko karteczkÄ™: „jak siÄ™ bÄ™dÄ™ czuć, po zjedzeniu tych lodów?” Bo jak pisze Kaczmarek: „przyjemność trwa krótko, a ciężki falujÄ…cy brzuch nosimy na co dzieÅ„”. Tak wiÄ™c, ile radoÅ›ci da Ci zjedzenie lodów, 15 min? A po ich zjedzeniu jak dÅ‚ugo bÄ™dziesz siÄ™ czuć fatalnie?

Warto też wiedzieć, że wiÄ™kszość osób otyÅ‚ych walczy z przymusem zjedzenia wszystkiego do koÅ„ca. Dlatego powinny one szykować sobie mniejsze porcje jedzenia i kupować produkty w mniejszych opakowaniach.

 

 

OczywiÅ›cie puÅ‚apek jest wiÄ™cej, wÅ›ród nich magiczne „ od jutra nic nie jem” ( a wiÄ™c dziÅ› opróżniÄ™ lodówkÄ™, żeby siÄ™ nic nie zmarnowaÅ‚o) lub nagminne w dietach nastawienie ciaÅ‚o - mój wróg, wiÄ™c muszÄ™ z nim walczyć.

Czasem problemy ze schudniÄ™ciem leżą o wiele gÅ‚Ä™biej, w psychice. Wówczas jedzeniem nie tylko sobie coÅ› wynagradzamy, czy „zajadamy” emocje w reakcji na stres, ale nasz tÅ‚uszczyk stanowi pewnÄ… warstwÄ™ ochronnÄ…: przed Å›wiatem, ludźmi, zmianami lub wyzwaniami życiowymi. Jedzenie bywa też synonimem miÅ‚oÅ›ci, stÄ…d gÅ‚odni uczuć zaspakajajÄ… swoje potrzeby (gÅ‚ównie miÅ‚oÅ›ci i bezwarunkowej akceptacji) w symboliczny sposób wÅ‚aÅ›nie poprzez jedzenie. Uporanie siÄ™ z tÄ… grupÄ… problemów wymaga już pomocy psychoterapeuty, i dopiero po ich rozwiÄ…zaniu możliwe jest schudniÄ™cie.

bottom of page