top of page

„Nie chce iść do szkoÅ‚y!”.

Foch czy fobia szkolna?

Jak odróżnić wagarowanie od

prawdziwego lęku?

​

​

​

​

​

​

​

​

 

Nowy rok szkolny już tuż tuż, a wraz z nim nowe wyzwania i problemy, zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Jednym

z nich jest fobia szkolna, która dotyka zarówno chÅ‚opców jak i dziewczynki, a pierwsze jej objawy pojawiajÄ… siÄ™ już

w pierwszej klasie.

 

Wagarowanie stosukowo prosto odróżnić od fobii szkolnej, bo wagary odbywajÄ… siÄ™ bez wiedzy rodziców, a o lÄ™ku dziecko mówi. Skarży siÄ™ na dolegliwoÅ›ci żoÅ‚Ä…dkowe, wymiotuje,  ma stany podgorÄ…czkowe, bóle w mięśniach i stawach, Å›cisk gardÅ‚a na tle stresowym, przez co nie potrafi przeÅ‚knąć Å›niadania, a zdarzajÄ… siÄ™ i omdlenia. W ostrej fobii ma nawet problemy ze snem, a lÄ™ki sÄ… tak nasilone, że dziecko boi siÄ™ zasnąć same i czÄ™sto wymusza spanie z rodzicem. Objawy  te jednak mijajÄ… z chwilÄ… gdy dziecku pozwala siÄ™ zostać w domu. Nie ma po nich Å›ladu, aż do nastÄ™pnego dnia, gdy znowu trzeba iść do szkoÅ‚y. Nie znaczy to jednak, że dziecko symuluje, ono naprawdÄ™ przeżywa lÄ™k, który logiczne ustÄ™puje wraz ze znikniÄ™ciem sytuacji lÄ™kowej.

Wagarowicz nie chce chodzić do szkoły (jest to objaw związany z zaburzeniem zachowania) a dziecko cierpiące na fobie szkolną, zasadniczo chce chodzić do szkoły i lubi się uczyć, ale się boi. Boi się samego wyjścia do szkoły, przebywania

w niej, odczuwa lÄ™k przed konkretnymi sytuacjami, które mogÄ… siÄ™ zdarzyć w szkole (jest to tzw. lÄ™k sytuacyjny). WymyÅ›la tysiÄ…ce powodów aby swój lÄ™k usprawiedliwić, ma skÅ‚onność do manipulacji rodzicem, ale nie jawnego oszustwa

i kłamstwa jak to bywa w przypadku wagarowicza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

 

 

​

​

​

Kiedy dziecko narażone jest na fobie szkolną?

Po pierwsze, gdy przechodzi duże zmiany w swoim życiu, takie jak pójÅ›cie do szkoÅ‚y, przeprowadzka i zmiana szkoÅ‚y, rozwód rodziców i utrata któregoÅ› z nich, czyli wszystkie zmiany godzÄ…ce w jego poczucie bezpieczeÅ„stwa. Po drugie, dzieci nadopiekuÅ„czych matek, czÄ™sto jedynacy lub najmÅ‚odsi z rodzeÅ„stwa, dzieci, które majÄ… maÅ‚e umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznie, trudno nawiÄ…zujÄ… kontakt z rówieÅ›nikami, sÄ… niesamodzielne ( bo ciÄ…gle wyrÄ™czane przez „troskliwych” rodziców). Takie dzieci nie potrafiÄ… odnaleźć siÄ™ w nowej sytuacji, zaadoptować do nowych warunków i zasad oraz różnych dzieci wokóÅ‚. Typowe dla tych dzieci jest również to, że lepiej „dogadujÄ…” siÄ™ z dorosÅ‚ymi, z nauczycielami, niż z kolegami z klasy. MajÄ… niski poziom asertywnoÅ›ci, przez co Å‚atwo ulegajÄ… wpÅ‚ywom kolegów i nie potrafiÄ… walczyć

„ o swoje”. Fobie może też wywoÅ‚ać zdarzenie traumatyczne,  gdy dziecko silnie siÄ™ czegoÅ› w szkole przestraszyÅ‚o, zostaÅ‚o poniżone, oÅ›mieszone, ostro skrytykowane czy negatywnie ocenione przez nauczyciela na przykÅ‚ad na forum klasy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

​

Dlaczego nie wolno ignorować lÄ™ków naszych dzieci, w nadziei, że z wiekiem mu przejdzie? Bo stany lÄ™kowe raczej nasilajÄ… siÄ™ wraz z upÅ‚ywem czasu, niż malejÄ…, a u starszej mÅ‚odzieży przeradzajÄ… siÄ™ nieraz w depresjÄ™.

​

To co zrobić w wypadku lęku, nie posłać dziecka do szkoły?

Gdy jest to silny lÄ™k, przeradzajÄ…cy siÄ™ już niemal w panikÄ™, na pewno nie zmuszamy dziecka do pójÅ›cia do szkoÅ‚y.  Z drugiej strony, im częściej bÄ™dzie powtarzaÅ‚a siÄ™ ta sytuacja, że dziecko sygnalizuje nam lÄ™k a my zgadzamy siÄ™ by zostaÅ‚o w domu, tym mocniej utrwali siÄ™ w nim fobia. Dlatego konieczne jest podjÄ™cie psychoterapii (najlepiej rodzinnej) i jak najszybszy powrót dziecka do szkoÅ‚y. To co rodzic może zrobić zanim wspólnie z dzieckiem uda siÄ™ do psychologa, to czytanie bajek terapeutycznych, zabawa w odgrywanie ról – sytuacji dla dziecka nowych, które może spotkać w szkole. Przez odgrywanie ról można też ćwiczyć asertywność i inne umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚eczne. ZaÅ› u psychologa nauczy siÄ™ technik relaksacyjnych, pozna swój lÄ™k, odbuduje zachwiane poczucie bezpieczeÅ„stwa, a przede wszystkim, co kluczowe w fobii szkolnej, bÄ™dzie pracowaÅ‚o nad poczuciem wÅ‚asnej wartoÅ›ci. Cele te oczywiÅ›cie zależne sÄ… od wieku dziecka i jego dojrzaÅ‚oÅ›ci.

Oprócz indywidualnej terapii stosuje siÄ™ również terapiÄ™ rodzinÄ…, grupowÄ… oraz warsztaty rozwoju, a przy silnych lÄ™kach – farmakoterapiÄ™. Jak widać, pomóc dziecku można na wiele sposobów, wiÄ™c warto dziaÅ‚ać od razu i nie czekać aż „samo przejdzie”

bottom of page