top of page

 

O chorobach skóry na tle psychogennym.

Z chorÄ… skórÄ… do….psychologa?

Z gÅ‚owÄ… do psychologa to jeszcze jest zrozumiaÅ‚e, ale żeby ze skórÄ…?

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

Zapytacie, co ma piernik do wiatraka, a tu siÄ™ okazuje, że ten wiatrak jest zrobiony z piernika, bo psychika i skóra sÄ… ze sobÄ… Å›ciÅ›le powiÄ…zane i to już od poczÄ…tku - skóra i ukÅ‚ad nerwowy powstajÄ… z tego samego listka zarodkowego (ektodermy). A ich zwiÄ…zek obserwujemy na co dzieÅ„. PomyÅ›lcie chociażby o sytuacji, kiedy byliÅ›cie zawstydzeni czy skrÄ™powani i pojawiÅ‚ siÄ™ rumieniec na Waszych policzkach. W odpowiedzi na Wasz wstyd skóra zareagowaÅ‚a „strzeleniem buraka”. Inna emocja, strach – objawia siÄ™ na skórze poprzez bladość, gÄ™siÄ… skórkÄ™ i pot. Na skórze pojawiajÄ… siÄ™ też zmiany trÄ…dzikowe czy opryszczka w okresie nadmiernego stresu i przemÄ™czenia, a czym nasze problemy sÄ… poważniejsze, tym skóra bardziej potrafi nas zaskoczyć.

 

Skóra i mózg komunikujÄ… siÄ™ ze sobÄ….

Gdy nasza psychika cierpi to broniÄ…c siÄ™ przed stresem i traumami kieruje agresjÄ™ w stronÄ™ skóry. StÄ…d też mamy caÅ‚Ä… gamÄ™ chorób skóry o podÅ‚ożu emocjonalnym, gdzie stres, ale przede wszystkim tÅ‚umienie emocji prowadzÄ… do pojawienia siÄ™ i zaostrzenia choroby. SÄ… to: atopowe zapalenie skóry, Å‚uszczyca, trÄ…dzik, Å‚ysienie plackowate, bielactwo, nadmierna potliwość, przewlekÅ‚a egzema, pokrzywka, liszaj pÅ‚aski, trÄ…dzik różowaty, rybia Å‚uska, naczyniaki.

I takie zaburzenia powinno się leczyć nie tylko dermatologicznie, ale właśnie oddziałując na psychikę, czyli w terapii,

u psychologa bądź psychoterapeuty.

​

​

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Jak powstajÄ… dermatozy?

GÅ‚ównie po ciężkich doÅ›wiadczeniach emocjonalnych, traumach, po dużym stresie, kiedy sami sobie nie pozwoliliÅ›my na odczuwanie, gdy zablokowaliÅ›my emocje, mówiÄ…c sobie: „nie myÅ›l już o tym, weź siÄ™ w garść, nie wolno Ci pÅ‚akać, bÄ…dź silna, itd.”. Trudne sytuacje życiowe trzeba przeżyć emocjami, nie racjonalizować, czy próbować o tym nie myÅ›leć. To najwiÄ™kszy bÅ‚Ä…d. Różne nieszczęścia trzeba odreagować, „przewietrzyć emocje”, zrzucić z siebie ciężar i oczyÅ›cić siÄ™. Kto zaprzecza wÅ‚asnym emocjom, na siÅ‚Ä™ trzyma jest pod kontrolÄ… narażony jest m.in. na nerwicÄ™ skóry.

Inna choroba - Å‚uszczyca też pojawia siÄ™ na skutek tÅ‚umienia emocji (gÅ‚ównie zÅ‚oÅ›ci) i zaprzeczania wÅ‚asnym potrzebom. CzÄ™sto też podszyta jest sporÄ… dawkÄ… lÄ™ku, przez co gdy pacjentom podajemy leki przeciwlÄ™kowe, dziaÅ‚ajÄ… one znacznie szybciej i lepiej niż te typowo na Å‚uszczyce, dermatologiczne. Jest to kolejny dowód na to jak skóra odzwierciedla nasz stan psychiczny.

Innymi problemami, z jakimi borykają się pacjenci to obniżona samoocena, nieumiejętność radzenia sobie

z frustracjÄ…, problem z samoakceptacjÄ…, ambiwalencja, czyli Å›cieranie siÄ™ ze sobÄ… sprzecznych emocji i dążeÅ„.  

 

Z tymi wszystkimi problemami pracuje siÄ™ na terapii i jest to koniecznie do wyzdrowienia, a nie jedynie tymczasowego podleczenia zmian skórnych. Na co dzieÅ„ trzeba jednak pamięć o odstresowaniu skóry, na przykÅ‚ad poprze techniki relaksacyjne, medytacje czy jogÄ™.

 

bottom of page