top of page

Gdzie chowajÄ… siÄ™ emocje?

 

Zamiatamy emocje pod dywan, albo upychamy jak ubrania w szafie, a gdy ją w końcu kiedyś otwieramy, wszystko sypie nam się na głowę.

 

Gdy emocje zablokowane są w naszym ciele powodują wiele zaburzeń

A że nie jesteÅ›my tego Å›wiadomi szukamy źródÅ‚a problemów gdzie indziej i dlatego czÄ™sto nieskutecznie. 

Emocje zwiÄ…zane z traumami (takimi np. jak wypadki samochodowe, napady) i w tym ogromne pokÅ‚ady nieprzeżytego lÄ™ku odnajdujemy w chorobach skóry na przykÅ‚ad w liszaju, stÅ‚umionÄ… agresjÄ™ w Å‚uszczycy, nieuÅ›wiadomione odrzucenie stajÄ™ siÄ™ zaÅ› zaczÄ…tkiem atopowego zapalenia skóry. Pod przykrywkÄ… bólu gÅ‚owy gromadzÄ… siÄ™ wszystkie stresy i napiÄ™cia dnia codziennego.

Przerażanie i obawa przed tym, co nowe i nieznanie ma w zwyczaju kamuflować siÄ™ w postaci chorób żoÅ‚Ä…dka, niestrawność powodowana jest ciÄ…gÅ‚ym niepokojem i lÄ™kami, a część chorób kobiecych ma zwiÄ…zek z wyrzeczeniem siÄ™ siebie i odrzuceniem swojej kobiecoÅ›ci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nieprzeżyty lęk ma tendencje zagnieżdżać się w brzuchu

StÄ…d miÄ™dzy innymi biegunki, bo tak naprawdÄ™ brzuch to nasz drugi mózg, jeÅ›li chodzi o emocje. To w jego dolnej części znajduje siÄ™ oÅ›rodek reagowania na stres, to dziÄ™ki niemu odczuwamy „motylki w brzuchu”. To wÅ‚aÅ›nie on odpowiedzialny jest za tak wiele uczuć i emocji, a my co robimy? Napinamy go, Å›ciskamy, wciÄ…gamy, gnieciemy paskami, a gdy daje nam znać, że coÅ› nie tak, że już za dużo lÄ™ku i stresu, my zamiast go posÅ‚uchać, zagÅ‚uszamy lekami przeciwbólowymi.

 

Emocje uwiÄ™zione sÄ… w ciele, na nasze wÅ‚asne życzenie. Po bolesnych wydarzeniach życiowych tÅ‚umimy je w sobie, odcinamy siÄ™ od nich, próbujÄ…c „nie myÅ›leć”, odwracać uwagÄ™, racjonalizować, a nawet obracać w żart, bo „już lepiej siÄ™ Å›miać niż pÅ‚akać”. To wszystko ma nas uchronić przed bólem, ale wmawianie sobie „ nie czujÄ™” nie oznacza, że tych emocji już nie ma, nasza podÅ›wiadomość nie pozwoli o nich zapomnieć.

​

Emocje muszą zostać przeżyte

Nazwane, wypowiedziane na głos, inaczej nigdy się od nich nie uwolnimy.

Ludzie wokóÅ‚ nas nie uÅ‚atwiajÄ… tego, po Å›mierci bliskiego już po miesiÄ…cu mówiÄ…: „weź siÄ™ w garść, trzeba żyć dalej, nie można siÄ™ wiecznie smucić itd.” Tym samym odmawiajÄ… nam prawa przeżycia rozpaczy i smutku do koÅ„ca, w efekcie i my pod ich presja, sami sobie to prawo odbieramy. Spychamy emocje i pozornie wracamy do tak zwanej normalnoÅ›ci.

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

 

Jak dotrzeć do zablokowanych emocji?

Zacznij od postawienia sobie następujących pytań: z jakich 3 emocji najłatwiej ci się zwierzyć innym ludziom, a jakich

3 uczuć najtrudniej Ci doÅ›wiadczać i mówić o nich, oraz, na koÅ„cu, zastanów siÄ™ co robisz, aby bronić siÄ™ przed doÅ›wiadczeniem tych uczuć?  

 

Dalsza praca jest czÄ™sto już na terapii. Jednak na co dzieÅ„ też możemy dużo zrobić, wsÅ‚uchujmy siÄ™ w swój organizm,

on mówi co go boli, nie wciÄ…gajmy ciÄ…gle brzucha i choć raz dziennie poÅ‚óżmy siÄ™ na plecach i gÅ‚Ä™boko pooddychajmy, dopuszczamy w ten sposób emocje z naszego „drugiego mózgu”  -brzucha. Nie oglÄ…dajmy siÄ™ na innych i dajmy sobie prawo do przeżywania emocji, tak dÅ‚ugo i tak gÅ‚Ä™boko jak tego potrzebujemy.

​

W codziennej pracy z pacjentami czÄ™sto spotykam siÄ™ z nieprzepracowanymi traumami , które po dÅ‚uższym czasie objawiajÄ… siÄ™ w postaci lÄ™ków, nerwicy natrÄ™ctw, napadów paniki czy psychodermatoz. Po co czekać i utrwalać w ciele zablokowane emocje?  Pomoc psychologa dostÄ™pna jest nie tylko w gabinecie stacjonarnym, również skutecznie nad takimi problemami pracujemy online do czego gorÄ…co zachÄ™cam. 

bottom of page