top of page

Jak wychować asertywne dziecko?

 

Asertywność to nie tylko modne ostatnio hasÅ‚o, to ważna umiejÄ™tność spoÅ‚eczna, którÄ… należy ksztaÅ‚cić już od najmÅ‚odszych lat. Dlaczego? Bo to wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki asertywnoÅ›ci Twoje dziecko odmówi w szkole zjedzenia chipsów czy hamburgera, a w przyszÅ‚oÅ›ci wziÄ™cia narkotyków!

 

Asertywność to nie jedynie mówienie NIE

To przede wszystkim mówienie o swoich potrzebach, zachowanie siÄ™ w zgodzie z samym sobÄ…. UczÄ…c siÄ™ asertywnoÅ›ci dziecko staje siÄ™ pewniejsze siebie, swojej indywidualnoÅ›ci i wyjÄ…tkowoÅ›ci. Asertywność to wyznaczanie granic w kontaktach z innymi ludźmi, „to mi siÄ™ podoba, a to nie”, skoro mi siÄ™ nie podoba, nie godzÄ™ siÄ™ na to, odmawiam! JeÅ›li dziecko nie wyznaczy tej granicy w grupie rówieÅ›niczej, to grupa zrobi to za niego, dyktujÄ…c dziecku, co i jak ma robić.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

Jak uczyć asertywności?

Rodzicielski przykład

Przede wszystkim wÅ‚asny przykÅ‚ad. Bo jeÅ›li my sami mamy problemy z zachowaniami asertywnymi i inni po prostu wchodzÄ… nam na gÅ‚owÄ™, to trudno oczekiwać, że nasze dziecko bÄ™dzie inne. Tylko asertywny rodzic wychowa asertywne dziecko. BÄ…dźmy wiÄ™c również asertywni w stosunku do wÅ‚asnych dzieci. Mówmy otwarcie czego sami pragniemy i dlaczego odmawiamy pewnych rzeczy, o które proszÄ… nasze dzieci. Sztuka „odmawiania” jest kluczowa w ksztaÅ‚ceniu asertywnoÅ›ci. Za odmowÄ… zawsze musi iść jasny, konkretny argument, powód odmowy, nie w stylu „nie, bo nie” lub „bo ja tak mówiÄ™ i kropka”.

 

Na drugim miejscu po asertywnym przykÅ‚adzie, jest szacunek! Wymagajmy wiÄ™c szacunku ale i okazujmy go wzglÄ™dem naszych dzieci, bo niesamowicie krzywdzÄ…ca jest postawa typu „ryby i dzieci gÅ‚osu nie majÄ…”. Dzieci majÄ… prawÄ… ksztaÅ‚tować swojÄ… niezależność, a pierwsze próby asertywnoÅ›ci kierować wÅ‚aÅ›nie ku rodzicom. MajÄ… prawo wyrażać, co myÅ›lÄ…, czujÄ…, czego oczekujÄ…. ZachÄ™cajmy dzieci do dzielenia siÄ™ opiniami i przemyÅ›leniami, dyskutujmy z nimi! Pozwalajmy również na podejmowanie wÅ‚asnych decyzji (oczywiÅ›cie stosowanie do wieku i sytuacji). Chce ubrać różowÄ… sukienkÄ™, niech tak zrobi, nie ma dziÅ› ochoty na jedzenie miÄ™sa, niech nie je. Inaczej nie wyksztaÅ‚cimy w nich poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci, szacunku do samego siebie, wÅ‚asnego zdania.

 

Zdrowy egoizm

Uczmy dzieci zdrowego egoizmu! Tego, że jego potrzeby i pragnienia sÄ… ważne! Typowym przykÅ‚adem jak zabić zawczasu asertywność u dziecka jest tzw. sytuacja z piaskownicy. Gdy rodzice karzÄ…c dzielić siÄ™ zabawkami lekceważą przy tym ostentacyjnie potrzeby wÅ‚asnego dziecka. DajÄ… mu prosty komunikat – jeÅ›li ktoÅ› coÅ› chce od Ciebie, to musisz mu to dać, (nawet jeÅ›li to twoja zabawka!). Jak w przyszÅ‚oÅ›ci ten czÅ‚owiek ma komuÅ› odmówić skoro od najmÅ‚odszych lat byÅ‚ za to karany? Uczymy dziecko, że gdy bÄ™dzie dzieliÅ‚o siÄ™ zabawkami z innymi to bÄ™dzie lubiane. Ale zapominamy mu wspomnieć, że ma też prawo do swojej wÅ‚asnoÅ›ci. Dziecko zbyt empatyczne staje siÄ™ w koÅ„cu ulegÅ‚e, a tÄ™ jego „uprzejmość” bÄ™dÄ… nadużywaÅ‚y najpierw inne dzieci, a później w koÅ„cu ich szef w pracy.

Dziecko ma prawno powiedzieć „nie”, a my nie musimy go od razu wkÅ‚adać w schemat, „powinieneÅ›”, „tak nie wypada”. Dlaczego uczymy dziecko, że jego uczucia i potrzeby sÄ… mniej ważne dla rodzica niż uczucia innych dzieci?

Także, często z obawy, że wychowamy egoistę, wynika to, że wychowujemy w końcu człowieka uległego!

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

​

​

​

​

Co zabija asertywność u dziecka?

Krytyka, umniejszanie osiÄ…gnięć i sukcesów, porównywaniem do innych, wyÅ›miewanie ( w tym ironia i sarkazm, których dzieci nie rozumiejÄ…!), wpajanie, że potrzeby innych sÄ… ważniejsze od wÅ‚asnych, że należy, „wypada” coÅ› robić nawet kosztem wÅ‚asnych pragnieÅ„. Niedopuszczalne jest wrÄ™cz faworyzowanie dzieci wÅ›ród rodzeÅ„stwa i ten niestety typowy wzorzec, żeby starsze dziecko ustÄ™powaÅ‚o mÅ‚odszemu. Dlaczego ten starszy ma żyć w przekonaniu, że jego potrzeby sÄ… mniej ważne dla rodzica, podczas gdy w mÅ‚odszym roÅ›nie niezdrowy egoizm dziecka, któremu wszystko siÄ™ należy?! To prosta droga nie tylko to braku asertywnoÅ›ci, ale i zazdroÅ›ci, a nawet nienawiÅ›ci pomiÄ™dzy rodzeÅ„stwem.

​

Asertywne dziecko jest chwalone, obdarzone przez rodziców zaufaniem, wie jakie sÄ… jego mocne strony, bo rodzice mu

o tym mówiÄ…. Nie boi siÄ™ w sposób bezpoÅ›redni mówić o swoich emocjach, nawet tych negatywnych, bo wie, że jest przez rodzica w peÅ‚ni akceptowane. Broni swoich granic dziÄ™ki czemu może oprzeć siÄ™ wpÅ‚ywom innych ludzi. 

​

JeÅ›li czujesz, że sam masz problemy z asertywnoÅ›ciÄ… i tym bardziej nie wiesz jak uczyć jej wÅ‚asnego dziecka, skontaktuj siÄ™ z psychologiem. WygodnÄ… formÄ… sÄ… porady psychologiczne online, czat z psychologiem lub nawet psycholog na telefon. A podczas indywidualnej konsultacji z psychologiem możesz zasiÄ™gnąć porady dotyczÄ…cej Twojego dziecka i jego konkretnych problemów.

bottom of page