top of page

Agresywne dziecko.

ZÅ‚y gen czy efekt bezstresowego wychowania?

 

Nie tak dawno temu, przyszÅ‚a do mnie zatroskana mama ze swoim kilkuletnim synem, postawiÅ‚a go w gabinecie ze sÅ‚owami: „niech Pani z nim coÅ› zrobi, jest zÅ‚y, ja już z nim nie wytrzymuje, proszÄ™ mu zrobić jakieÅ› badania, bo pewnie w genach ma tÄ™ agresje, jego ojciec byÅ‚ taki sam”. Daleko mi zawsze od oceniania ludzi, ale te sÅ‚owa mnie poraziÅ‚y.

Nie dość, że maluch usÅ‚yszaÅ‚, że jest z nim tak źle, że tylko psycholog może mu pomóc, to jeszcze, że jest on po prostu zÅ‚ym czÅ‚owiekiem, i to tak zÅ‚ym, że wÅ‚asna matka z nim „nie wytrzymuje”, podobnie jak z ojcem, który jak siÄ™ okazaÅ‚o odszedÅ‚ od nich. Jakież destrukcyjne sÅ‚owa dla jego budujÄ…cej siÄ™ samooceny i tożsamoÅ›ci! W dodatku sÅ‚owa, które wzmocniÄ… jego zachowania agresywne, bo zawsze tak jest, gdy mówimy o niepożądanych zachowaniach naszych dzieci w ich obecnoÅ›ci.

 

Problemy tej rodziny, ale i wielu innych, bo nie jest to przypadek odosobniony, rodzÄ… również pytania. Na ile agresja, wrogość sÄ… wrodzone, a na ile rodzic popeÅ‚niÅ‚ gdzieÅ› bÅ‚Ä…d wychowawczy? Dlaczego dziecko jest agresywne? Czy to pewien etap rozwoju, oznaka nieradzenia sobie z różnymi sytuacjami, emocjami?

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

​

Gen agresji?

Od dawna poszukuje siÄ™ tak zwanego genu agresji, obwiniano m.in. dodatkowy chromosom Y ( teoria już obalona) oraz niższy poziom serotoniny, która to jest regulowana w dużym stopniu genetycznie. I ta wÅ‚aÅ›nie teoria, poparta już wieloma badaniami, wydaje siÄ™ być wysoce prawdopodobna. Jednak jeszcze nikt jednoznacznie nie ogÅ‚osiÅ‚, że tak oto, z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… mamy defekt genetyczny i gen agresji. Ale coÅ› na rzeczy jest.

Agresja jest na pewno zachowaniem instynktownym ( w koÅ„cu wystÄ™puje we wszystkich kulturach), ale na szczęście podlega w dużym stopniu manipulacji, a wiÄ™c agresywne skÅ‚onnoÅ›ci naszych dzieci zależą również od sposobu wychowania.

 

Z reguły dziecko jest agresywne, nie dlatego, że posiada jakiś gen agresji, ale dlatego, że sobie nie radzi: z sytuacją

w domu, w rodzinie, z wÅ‚asnymi emocjami. Agresja dziecka jest wiÄ™c sygnaÅ‚em. Najczęściej dziecko poprzez agresje próbuje wyÅ‚adować różne trudne emocje, od zÅ‚oÅ›ci (która przecież przydarza siÄ™ każdemu), frustracji, bezsilnoÅ›ci po strach. Problemem oczywiÅ›cie nie sÄ… emocje same w sobie, ale sposób radzenia sobie z nimi. I tu wÅ‚aÅ›nie wkraczajÄ… rodzice i wychowawcy. To oni majÄ… nauczyć jak sobie radzić ze zÅ‚oÅ›ciÄ…, frustracjÄ… itd. Bo skÄ…dże ten maluch ma to wiedzieć? Gorzej, jak sami doroÅ›li kiepsko radzÄ… sobie z negatywnymi emocjami. Bo dziecko oczywiÅ›cie, jako perfekcyjny obserwator bÄ™dzie kopiować i te zachowania. WiÄ™c gdy przychodzÄ… rodzice i zaÅ‚amujÄ… rÄ™ce, bo ich dziecko wpada w szaÅ‚ i bijÄ™ ich, ewidentnie celowo, z namysÅ‚em, tak aby zadać ból, to pytam, czy kiedykolwiek zdarzyÅ‚o siÄ™ im w taki wÅ‚aÅ›nie sposób rozÅ‚adować swojÄ… agresjÄ™, wzglÄ™dem siebie (małżonków) czy dziecka. Niestety czÄ™sto pada odpowiedź twierdzÄ…ca, a zarazem tÅ‚umaczÄ…ca „już nie wytrzymaÅ‚em, i go (dziecko) szarpnÄ…Å‚em, uderzyÅ‚em, ale to byÅ‚ jeden raz, jak go nie bije itd.” Wierze, że to byÅ‚ jeden raz, ale ten jeden raz niestety wystarczy. I, co chcÄ™ podkreÅ›lić, wcale nie mówimy tutaj o jakiÅ› rodzinach patologicznych. Takie sytuacje zdarzajÄ… siÄ™ w tzw. normalnych domach, bo my po prostu nie radzimy sobie z wieloma emocjami, my doroÅ›li, wiÄ™c i nasze dzieci nie potrafiÄ…. A już samo obserwowanie zachowaÅ„ agresywnych, nawet bez ich bezpoÅ›redniego doÅ›wiadczania, przyczynia siÄ™ do przejawiania agresji. (Zainteresowanych odsyÅ‚am do wstrzÄ…sajÄ…cych badaÅ„, z udziaÅ‚em wÅ‚aÅ›nie dzieci, wybitnego psychologa Alberta Bandury).

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

Nieopierzeni psychopaci

Są jednostki wrogie, to niestety musimy sobie jasno powiedzieć, charakteryzujące się antyspołeczną postawą już

w najmÅ‚odszych latach. Takie zalążki przyszÅ‚ych psychopatów. To te wÅ‚aÅ›nie dzieci miÄ™dzy innymi „eksperymentujÄ…”

ze zwierzÄ™tami, przeprowadzajÄ… operacje in vivo, podpalajÄ… koty, podcinajÄ… ptakom skrzydÅ‚a. Ich „ciekawość” zdecydowanie wykracza po za normy poznawania Å›wiata. Przejawia siÄ™ u nich już nie tyle agresja, co okrucieÅ„stwo. PatrzÄ… na ból i cierpienie nie odczuwajÄ…c wspóÅ‚czucia.  Na szczęście takie zaburzenia osobowoÅ›ci dotyczÄ… tylko niewielkiego odsetka populacji.

 

Jak radzić sobie z agresywnym dzieckiem?

Na pewno trzeba ustalić jasne reguÅ‚y panujÄ…ce w domu i konsekwentnie ich przestrzegać. Bezstresowe wychowania absolutnie nie zda egzaminu. Unikać kar fizycznych, w ogóle mniej karać, a wiÄ™cej nagradzać. Nigdy nie mówić, że dziecko jest zÅ‚e. Jego konkretne zachowanie może być niewÅ‚aÅ›ciwe czy zÅ‚e, ale nie ono same! Ale przede wszystkim nauczyć dziecko jak radzić sobie z różnymi emocjami, w tym ze zÅ‚oÅ›ciÄ….

WÅ›ród sprawdzonych sposobów mogÄ™ polecić misia/poduszkÄ™, który sÅ‚uży wyÅ‚Ä…cznie do wyÅ‚adowania różnych negatywnych emocji. Maluch czÄ™sto nawet nie potrafi ich nazwać, ale odczuwa je z takÄ… samÄ… siÅ‚Ä… i może sobie ulżyć, wÅ‚aÅ›nie poprzez takÄ… poduszkÄ™, którÄ… do woli może rzucać, kopać, okÅ‚adać pięściami itd. Metoda dobra szczególnie dla mÅ‚odszych dzieci. Swoje zÅ‚oÅ›ci może też narysować, a później ceremonialnie podrzeć rysunek, metaforycznie pozbywajÄ…c siÄ™ tychże uczuć. Cudowne dziaÅ‚anie majÄ… też bajki terapeutyczne, które „przemycajÄ…” dzieciom różne sposoby na trudniejsze emocje. Maluchy je uwielbiajÄ…! Starsze dzieci piszÄ… pamiÄ™tniki, chodzÄ… na taniec lub zajÄ™cia sportowe.

A doraźnie zawsze można sobie krzyknąć Aaaaaa lub policzyć od stu wspak. Wszystko, aby trochę te emocje okiełznać

i później, ale też w starszym już wieku, zrozumieć.

​

Agresja u dziecka jest sygnaÅ‚em. Może nasze techniki wychowawcze sÄ… zbyt pobÅ‚ażliwe, może zbyt rygorystyczne? Może maluch ma problemy, z którymi sobie nie radzi i nie chce nam powiedzieć, dokuczajÄ… mu w przedszkolu, jest zazdrosny o mÅ‚odszÄ… siostrÄ™ czy braciszka, wasza rodzina przechodzi zmiany, kryzysy? Może za dużo od niego wymagamy, a on już jest po prostu przemÄ™czony? Odpowiedzmy sobie najpierw na takie pytania, a dopiero na samym koÅ„cu szukajmy źródÅ‚a problemów w genach.

 

bottom of page